Bu haber 02 Mart 2019 18:30:42 Tarihinde eklenmiştir.

Öykü Arin’le Başlayan Kampanyada Bağış İçin 110 Bin Kişi Kızılay’a Başvurdu

Lösemi teşhisi konulan ve sağlığına kavuşması için Mart ayında ilik nakli olması gereken 3,5 yaşındaki Öykü Arin’in nakil süresi bir ay daha uzatıldı. Başlatılan kampanyayla şu ana kadar 110 bin kişinin kan verdiğini bildiren Anne Eylem Yazıcı, “Umudumu hala koruyorum. Tek bir saniye ümidimi yitirdiğim an olmadı” dedi.

Öykü Arin’le Başlayan Kampanyada Bağış İçin 110 Bin Kişi Kızılay’a Başvurdu

- Kampanyanın büyümesiyle Mart ayında ilik nakli olması beklenen 3,5 yaşındaki Öykü Arin’in nakil süresi bir ay daha uzatıldı
- "110 bin kişi sisteme eklenmiş durumda. Sadece Öykü için değil, herkes için donör olmuş oluyorsunuz. Bu 110 bin kişi de herkes için donör olmuş oldu. "
- "Tek bir saniye ümidimi yitirdiğim an olmadı"  


Geçtiğimiz kasım ayında lösemi hastalığının bir türü olan ve milyonda bir kişide görülen Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) teşhisiyle tedavisine başlanan 3 buçuk yaşındaki Öykü Arin için yeni bir gelişme yaşandı. Mart ayının başında ilik nakli yapılması gereken Öykü için başlatılan kampanyanın gün gittikçe büyümesinin ardından, yapılan tetkiklerde nakili uzatabilmek için daha önce iki kez uygulanan kanser hücrelerinin büyümesini önleyeci tedavi, son kez uygulandı. Tedaviyle birlikte minik Öykü Arin için nakil süreci bir ay daha uzatılırken, ‘Lösemili Çocuklar İçin Umut Ol’ adıyla Türkiye ve 12 ülkede başlatılan kök hücre bağışı kampanyası süresince 110 bin kişinin bağış için Kızılay’a başvurduğu bildirildi.

 

Bir Ay Daha Uzatıldı

Minik Öykü’nün Mart ayının ortalarında nakil olmasının beklenildiğini ifade eden anne Eylem Yazıcı, “Doktorumuz, ‘1 ay daha kampanya için zaman kazanmış olalım, belki bu arada yüzde 100 uyumlu bir donör bulabilir” diyerek 1 ay daha zaman tanımış oldu. Bu durumda Nisan’ın ikinci haftasına kadar ertelenmiş oldu. Kampanyanın yürütülmesi için bize bir şans doğdu” dedi.


 

“Asla Vazgeçmeyin, Donör Olun”

Sürenin 1 ay daha uzatılmasının kendileri için önemli bir şans olduğuna işaret eden anne Yazıcı, kampanyayı büyütmek ve yüzde yüz uyumlu donör bulma şansının arttırmasının mümkün olduğunun altını çizdi.
Yazıcı şöyle devam etti:
“Bu bizim önümüzdeki 1 ay çok önemli. Onun sağlığı açısından zorluklar olabilir. Dolayısıyla bir an önce uygun donörü bulmak için kampanyayı genişletmek, daha geniş kesimlere ulaşmamız gerekiyor. Bunun için çaba içerisinde olacağız. Henüz kök hücre bağışı yapmadıysanız en yakın Kızılay’a gidin, kök hücre bağışı yapmanız gerektiğini söyleyin. Size bir form verecekler, o formu doldurun. 3 tüp kan verin. Herhangi bir hastayla eşleşme olduğunda ise asla vazgeçmeyin, donör olun. Sadece bu da değil mahallenizde ya da herhangi bir yerde üyesi olduğunuz oda, dernek ve sendika insanları bir araya getirin, toplu halde Kızıay’a gidin. Sayınız 70’i aşıyorsa Kızılay’ı çağırın. Kızılay çok yoğun oluyor. Siz toplu halde gitmeden önce haber verirseniz, onlar hazırlıklı olurlar ve bağış için kan alabilirler.”


 

3 Ayda 110 Bin Donör

Kızının Juvenil Myelomonositik Lösemi(JMML) hastası olduğunu hatırlatan Yazıcı, bu nedenden dolayı hızlı hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.
Yazıcı, kampanya sürecinde 3 ayda 110 bini aşkın donör çıktığını ve bu bağışların sadece Öykü için olmadığını belirterek, “Kök hücre bağışı yaptığınız zaman bunu sadece 1 kişi için yapmıyorsunuz, herkes için yapmış oluyorsunuz. 110 bin kişi sisteme eklenmiş durumda. Mesela Ukrayna’da bir bebeğe eşleşme oldu. Ona Türkiye’den biri donör oldu. Dünyanın başka yerlerinde de eşleşme olmuş olabilir. O yüzden kiminle eşleşirse eşleşsin donör olmanız bir hayat kurtardığınız anlamına gelir. Dolayısıyla sadece Öykü için değil, herkes için donör olmuş oluyorsunuz. Bu 110 bin kişi de herkes için donör olmuş oldu. Çok sayıda eşleşme olduğunu duyduk. Başka ülkelerde de kampanya yürüyor. Özellikle İngiltere ve Almanya’da iyi bir kampanya yürüyor. Oralarda yapılan kampanyalarda da eşleşme oldu” diye konuştu.


 

“Tek Bir Saniye Ümidimi Yitirdiğim An Olmadı”

Verilen 1 aylık sürenin umutlarına umut kattığını dile getiren Yazıcı, “Ben, her halükarda kızımın iyileşeceğine inanıyorum. Yarı uyumlu nakil de olsa sonraki süreçte de bizim için yüzde yüz uyumlu donör bulunması gerekebilir. Dolayısıyla hiç ümitsizliğe düşmedim. İçimde hep iyi bir his var. 1 ay içerisinde şansımız yaver gidecek. Belki hiç bağış yapmayan insan bu haberi görecek ve gidip bağışçı olacak. O kişi kızımın genetik ikizi olabilir. Ben son derece ümitliyim. Tek bir saniye ümidimi yitirdiğim an olmadı” ifadelerini kullandı 
 
 
 
Editör: Ahmet Şen

 
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
​Abisi Rüyasında Gördü! Mide Küçülteme Ameliyatında Kahreden Ölüm
​Abisi Rüyasında Gördü! Mide Küçülteme Ameliyatında Kahreden Ölüm
Tüp bebek tedavisi öncesi zayıflamak amacıyla İzmir'deki özel bir hastanede mide küçültme ameliyatı olan 28 yaşındaki Özge Mitoğlu, ameliyattan birkaç gün sonra hayatını kaybetti.
​Sağlıkçılar Müjde 29 Bin 689 Yeni Sağlık Çalışanını İstihdam Edilecek
​Sağlıkçılar Müjde 29 Bin 689 Yeni Sağlık Çalışanını İstihdam Edilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu yıl içinde 29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık. Yani yaklaşık 30 bin. İlk etapta 12 bin sağlık personelinin alımını gerçekleştireceğiz” dedi.
​Devlet Hastanesinde Sülük İhalesi Açıldı! 60 Adet Sülük Alınacak
​Devlet Hastanesinde Sülük İhalesi Açıldı! 60 Adet Sülük Alınacak
Devlet Hastanesinde sülük satın almak için ihale açıldı.
​Aynı Kişiyi 3 Günde Üç Kez Kene Isırdı
​Aynı Kişiyi 3 Günde Üç Kez Kene Isırdı
3 gün üst üste üç kez kenenin ısırdığı şahıs hastaneye başvurdu.
​Ağız Kokusuna Karşı Doğal Çözüm
​Ağız Kokusuna Karşı Doğal Çözüm
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Osman Çetin, sahurda yenilen maydanoz, nane, zencefil ve yeşil çay gibi besinlerin ağız kokusunu önleyebileceğini söyledi.
​Piyasaya Uyuşturucu madde olarak kullanılan binlerce reçetesiz ilaç sürüldü
​Piyasaya Uyuşturucu madde olarak kullanılan binlerce reçetesiz ilaç sürüldü
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından yapılan operasyonda uyuşturucu madde olarak kullanılan binlerce reçetesiz ilaç ele geçirildi.
​Valilik, Kanser hastası KHK'lı Doktorun Pasaport Başvurusunu Reddetti
​Valilik, Kanser hastası KHK'lı Doktorun Pasaport Başvurusunu Reddetti
Kanun Hükmünde Kararnama (KHK) ile ihraç edilen kanser hastası akademisyen Prof. Dr. Haluk Savaş yargılandığı davada beraat etti. beraat etmesine rağmen tedavisi için yurtdışına gitme talebi Adana Valiliği tarafından reddedildi.
Bir Annenin Feryadı, Sürekli Bayılan Oğluma Tanı Konulsun
Bir Annenin Feryadı, Sürekli Bayılan Oğluma Tanı Konulsun
24 yaşındaki oğlu Kenan Yaman’ın, 8 yıldır ayda en az 4 kez bayıldığını ve kendine geldikten sonra da her şeyi unuttuğunu belirten anne Esme Yaman, bugüne kadar oğluna tanı konulamadığını öne sürdü. “Ne olur oğluma tanı konulsun” diye feryat eden Yaman, Sağlık Bakanlığı’ndan destek istedi.
​Filizlenen Patatese Dikkat
​Filizlenen Patatese Dikkat
Doğru koşullarda saklanmayan patates, yeşillenip filizlendiği zaman zehirleyerek ölüme yol açabiliyor. Diyetisyen Beyza Köse, “Patates yedikten sonra mide bulantısı, boğaz yanması ve baş ağrısı başladıysa hemen hastaneye gidin” diyerek uyarılarda bulundu.
​2 Yıldır Kolunu Ve Parmaklarını Kullanamıyordu... İnanılmaz Olay Gerçekleşti
​2 Yıldır Kolunu Ve Parmaklarını Kullanamıyordu... İnanılmaz Olay Gerçekleşti
Merdivenden düşmesi sonucu sol omzu çıkan Aziz Dumanova'nın kolu ve parmakları felç oldu. Dumanova, 2 yıldır gördüğü tedavi sonucu kullanamadığı parmaklarını ve kolunu kullanmaya başladı.
Hasta Yakını Hastaneyi Ateşe Verdi
Hasta Yakını Hastaneyi Ateşe Verdi
Önceki gün İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Çağatay Önal’ın odası bir hasta yakını tarafından kundaklandı. Yangında can kaybı yaşanmazken, olayı gerçekleştirdiği iddia edilen hasta yakını gözaltına alındı.
​Aç Kalmak Değil, Çok Doymak Kalbi Zorluyor
​Aç Kalmak Değil, Çok Doymak Kalbi Zorluyor
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özkan, iftar ve sahurda özen gösterildiği takdirde oruç tutmanın kolesterol ve şeker üzerinde faydalı olduğunu söyledi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:23
Güneş
05:03
Öğle
12:27
İkindi
16:17
Akşam
19:41
Yatsı
21:14
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ