Advert
Bu haber 02 Mart 2019 18:30:42 Tarihinde eklenmiştir.

Öykü Arin’le Başlayan Kampanyada Bağış İçin 110 Bin Kişi Kızılay’a Başvurdu

Lösemi teşhisi konulan ve sağlığına kavuşması için Mart ayında ilik nakli olması gereken 3,5 yaşındaki Öykü Arin’in nakil süresi bir ay daha uzatıldı. Başlatılan kampanyayla şu ana kadar 110 bin kişinin kan verdiğini bildiren Anne Eylem Yazıcı, “Umudumu hala koruyorum. Tek bir saniye ümidimi yitirdiğim an olmadı” dedi.

Öykü Arin’le Başlayan Kampanyada Bağış İçin 110 Bin Kişi Kızılay’a Başvurdu

- Kampanyanın büyümesiyle Mart ayında ilik nakli olması beklenen 3,5 yaşındaki Öykü Arin’in nakil süresi bir ay daha uzatıldı
- "110 bin kişi sisteme eklenmiş durumda. Sadece Öykü için değil, herkes için donör olmuş oluyorsunuz. Bu 110 bin kişi de herkes için donör olmuş oldu. "
- "Tek bir saniye ümidimi yitirdiğim an olmadı"  


Geçtiğimiz kasım ayında lösemi hastalığının bir türü olan ve milyonda bir kişide görülen Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) teşhisiyle tedavisine başlanan 3 buçuk yaşındaki Öykü Arin için yeni bir gelişme yaşandı. Mart ayının başında ilik nakli yapılması gereken Öykü için başlatılan kampanyanın gün gittikçe büyümesinin ardından, yapılan tetkiklerde nakili uzatabilmek için daha önce iki kez uygulanan kanser hücrelerinin büyümesini önleyeci tedavi, son kez uygulandı. Tedaviyle birlikte minik Öykü Arin için nakil süreci bir ay daha uzatılırken, ‘Lösemili Çocuklar İçin Umut Ol’ adıyla Türkiye ve 12 ülkede başlatılan kök hücre bağışı kampanyası süresince 110 bin kişinin bağış için Kızılay’a başvurduğu bildirildi.

 

Bir Ay Daha Uzatıldı

Minik Öykü’nün Mart ayının ortalarında nakil olmasının beklenildiğini ifade eden anne Eylem Yazıcı, “Doktorumuz, ‘1 ay daha kampanya için zaman kazanmış olalım, belki bu arada yüzde 100 uyumlu bir donör bulabilir” diyerek 1 ay daha zaman tanımış oldu. Bu durumda Nisan’ın ikinci haftasına kadar ertelenmiş oldu. Kampanyanın yürütülmesi için bize bir şans doğdu” dedi.


 

“Asla Vazgeçmeyin, Donör Olun”

Sürenin 1 ay daha uzatılmasının kendileri için önemli bir şans olduğuna işaret eden anne Yazıcı, kampanyayı büyütmek ve yüzde yüz uyumlu donör bulma şansının arttırmasının mümkün olduğunun altını çizdi.
Yazıcı şöyle devam etti:
“Bu bizim önümüzdeki 1 ay çok önemli. Onun sağlığı açısından zorluklar olabilir. Dolayısıyla bir an önce uygun donörü bulmak için kampanyayı genişletmek, daha geniş kesimlere ulaşmamız gerekiyor. Bunun için çaba içerisinde olacağız. Henüz kök hücre bağışı yapmadıysanız en yakın Kızılay’a gidin, kök hücre bağışı yapmanız gerektiğini söyleyin. Size bir form verecekler, o formu doldurun. 3 tüp kan verin. Herhangi bir hastayla eşleşme olduğunda ise asla vazgeçmeyin, donör olun. Sadece bu da değil mahallenizde ya da herhangi bir yerde üyesi olduğunuz oda, dernek ve sendika insanları bir araya getirin, toplu halde Kızıay’a gidin. Sayınız 70’i aşıyorsa Kızılay’ı çağırın. Kızılay çok yoğun oluyor. Siz toplu halde gitmeden önce haber verirseniz, onlar hazırlıklı olurlar ve bağış için kan alabilirler.”


 

3 Ayda 110 Bin Donör

Kızının Juvenil Myelomonositik Lösemi(JMML) hastası olduğunu hatırlatan Yazıcı, bu nedenden dolayı hızlı hareket etmeleri gerektiğini kaydetti.
Yazıcı, kampanya sürecinde 3 ayda 110 bini aşkın donör çıktığını ve bu bağışların sadece Öykü için olmadığını belirterek, “Kök hücre bağışı yaptığınız zaman bunu sadece 1 kişi için yapmıyorsunuz, herkes için yapmış oluyorsunuz. 110 bin kişi sisteme eklenmiş durumda. Mesela Ukrayna’da bir bebeğe eşleşme oldu. Ona Türkiye’den biri donör oldu. Dünyanın başka yerlerinde de eşleşme olmuş olabilir. O yüzden kiminle eşleşirse eşleşsin donör olmanız bir hayat kurtardığınız anlamına gelir. Dolayısıyla sadece Öykü için değil, herkes için donör olmuş oluyorsunuz. Bu 110 bin kişi de herkes için donör olmuş oldu. Çok sayıda eşleşme olduğunu duyduk. Başka ülkelerde de kampanya yürüyor. Özellikle İngiltere ve Almanya’da iyi bir kampanya yürüyor. Oralarda yapılan kampanyalarda da eşleşme oldu” diye konuştu.


 

“Tek Bir Saniye Ümidimi Yitirdiğim An Olmadı”

Verilen 1 aylık sürenin umutlarına umut kattığını dile getiren Yazıcı, “Ben, her halükarda kızımın iyileşeceğine inanıyorum. Yarı uyumlu nakil de olsa sonraki süreçte de bizim için yüzde yüz uyumlu donör bulunması gerekebilir. Dolayısıyla hiç ümitsizliğe düşmedim. İçimde hep iyi bir his var. 1 ay içerisinde şansımız yaver gidecek. Belki hiç bağış yapmayan insan bu haberi görecek ve gidip bağışçı olacak. O kişi kızımın genetik ikizi olabilir. Ben son derece ümitliyim. Tek bir saniye ümidimi yitirdiğim an olmadı” ifadelerini kullandı 
 
 
 
Editör: Ahmet Şen

 
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
​Ağız Kokusunda 8 Nedene Dikkat
​Ağız Kokusunda 8 Nedene Dikkat
Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya ağız kokusuna neden olan 8 probleme dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
​Gözünü Kuş Gagalamıştı, 46 Yıl Sonra Yeniden Görmeye Başladı
​Gözünü Kuş Gagalamıştı, 46 Yıl Sonra Yeniden Görmeye Başladı
11 yaşındayken balıkçıl kuşu tarafından gagalandıktan sonra sol gözü görme yetisini kaybeden 57 yaşındaki Adnan Gençaslan, geçirdiği ameliyatın ardından yeniden görmeye başladı.
​Uzmanlar Uyarıyor! Geçmeyen Öksürüğe Dikkat
​Uzmanlar Uyarıyor! Geçmeyen Öksürüğe Dikkat
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Büşra Filiz Genç, çocuklarda geçmeyen öksürük ve astım konularında önemli bilgiler paylaştı.
Güneşin Erittiği Kadının Yaz Kabusu
Güneşin Erittiği Kadının Yaz Kabusu
8 yaşında yakalandığı deri hastalığının tedavisi bulunmayan bir cilt kanserine dönüşmesi sonrası hayatı kararan Sibel Oflas’ın vücudundaki kanser tümörleri hızla yayılmaya başladı. Hastalığının güneş ışınlarına maruz kaldıkça daha da hızlı yayıldığını ifade eden Oflas, "Güneş bende DNA mutasyonuna ve kansere neden oluyor. Benim için yaz demek, kabus demek. Yazın gelmesini hiç istemiyorum" diye konuştu.
İşportada Satılan Gözlüklere Dikkat
İşportada Satılan Gözlüklere Dikkat
Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte güneş gözlüğü kullanımı artıyor. Uzmanlar bireylerin daha çok, "ucuz" olduğu için bilinçsizce tercih ettiği sahte güneş gözlüklerinin, göz sağlığı açısından birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor.
Ameliyatta Unutuldu, 7 Yıl Sonra Fark Edildi
Ameliyatta Unutuldu, 7 Yıl Sonra Fark Edildi
​Bir hastadan, Ankara'da geçirdiği bir operasyon sonrası böbrek kanalında unutulan ve 7 yıl sonra fark edilen tamamen taşlaşmış 28 santimetrelik stent başarılı bir operasyonla çıkarıldı.
Erkuş,Urfa'da Bir İlki Gerçekleştirdi
Erkuş,Urfa'da Bir İlki Gerçekleştirdi
Şanlıurfa il Sağlık Müdürü Doç. Dr. M. Emre Erkuş'un Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kazandırılan Anjiografi ünitesi bu hafta hizmet vermeye başladı.
​Bir Hastadan, 152 Parça Taş Çıkartıldı
​Bir Hastadan, 152 Parça Taş Çıkartıldı
Bir hastanın iki böbreğinde bulunan 3 ve 5 santimetrelik taşlar, kapalı yöntem ile kırılarak 152 parça halinde çıkarıldı.
​Saç ekimi yaptıracaklara uyarı
​Saç ekimi yaptıracaklara uyarı
Saç Ekim Uzmanı İsmail Zengin, saç ekimi yaptırmayı düşünenlere uyarıda bulundu.
Dünyanın en kalitelisi Türkiye’de üretiliyor.  Kilosu ise 30 bin TL.
Dünyanın en kalitelisi Türkiye’de üretiliyor. Kilosu ise 30 bin TL.
Üretiminin zorluğu ve nadir bulunmasından dolayı dünyanın en pahalı bitkileri arasında yer alan safranın kilosu 30 ila 70 bin TL arasında satılıyor. Dünyanın en kaliteli safranı Türkiye'de üretilirken yerli saf safranın kilosu 30 bin TL'den, yerli pilavlık safranın kilosu 150 TL'den. İthal safranın kilosu ise 70 bin TL'den alıcı buluyor. Fiyatı altında yarışan bu değerli ürün altın gibi gram ile satılıyor.
Gece Çalışanlara Gündüz Karanlıkta Uyuma Uyarısı
Gece Çalışanlara Gündüz Karanlıkta Uyuma Uyarısı
Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) üyesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, uykunun vücutla sağlık arasında altın zincir olduğunu belirterek, gece çalışanların sağlıklı bir uyku için gündüz mutlaka sessiz ve karanlık ortamda uyumalarını tavsiye etti.
​Şanlıurfa’dan Çoruma Kızamık Götürdüler, 8 Kişide Görülünce Alarma Geçildi
​Şanlıurfa’dan Çoruma Kızamık Götürdüler, 8 Kişide Görülünce Alarma Geçildi
Çorum’un Alaca ilçesinde 8 kişide kızamık vakası görüldü. Kızamık vakası için başvuran “Hastaların Şanlıurfa’dan Alaca’ya geldikleri” tespit edildi.
Advert
Advert
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:51
Güneş
06:13
Öğle
12:38
İkindi
16:05
Akşam
18:50
Yatsı
20:06
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
Advert
ANKET
TÜMÜ