Bu haber 02 Mart 2019 21:30:59 Tarihinde eklenmiştir.

İki Bebeklerini Kaybeden Aile Üçüncü Bebekleri İçin 'Hidrosefali' İle Mücadele Veriyor

İki bebeği anne karnında kaybeden çift, doğumdan 1 yıl sonra hidrofesali teşhisi konulan üçüncü çocukları için 2 yıldır hastane hastane dolaşıyor. Bütün birikimini minik Muhammet için harcayan aşçı baba, "Dilenmiyorum ama yeter ki oğlumla ilgilenmeye zaman ayırabileceğim bir işim olsun" dedi.

İki Bebeklerini Kaybeden Aile Üçüncü Bebekleri İçin 'Hidrosefali' İle Mücadele Veriyor

- Tüm birikimlerini 2 yıldır çocukları için hastanelerde harcayan aile tükendi


Antalya'da iki çocukları gebelik sürecinde anne karnında kaybeden Faruk-Hatice Gülyaprağı çifti, üçüncü çocukları için 2 yıldır hastaneden çıkamadı. Ölen iki bebekten sonra tekrar çocuk sahibi olmaya karar veren çift minik Muhammet'in gebelik sürecini titizlikle takip etti. İddiaya göre aileye doğuma kadar yapılan tetkiklerde bebeğin sağlıklı olduğu ve hiçbir sorunun olmadığı söylendi. Doğumun ardından belirli aralıklarla iki hastaneye sevk edilen Muhammet'in hastalığı noktasında da herhangi bir teşhis konulamadığı öne sürüldü. Aile, yaklaşık 1 sene önce ise Muhammet'i, bir doktorun tavsiyesiyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesine getirdi. Burada Muhammet'e yapılan bir dizi tetkikin ardından hidrosefali hastalığı teşhisi konuldu. Bu hastalıktan kaynaklanan sıvının vücuttan atılması için küçük çocuğun başına şant takıldı. Halen Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde tedavisine devam edilen Muhammet için Gülyaprağı ailesi tüm birikimlerini harcadı. Çocuklarının tedavisi için Fethiye'den Antalya'ya gelen aile geçimlerini Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nın verdiği destekle sağlıyor. Aşçı olan baba maddi imkansızlık nedeniyle çocuğunun yatağını ve bebek arabasını alamadığından yakınarak, yetkililerden esnek saatleri olan bir iş istediğini belirtti.


 

"Gebelik Sürecinde Çocuğum Sağlıklıydı"

Aşçılık yapan baba Faruk Gülyaprağı, eşi Hatice’nin 4 aylıkken iki çocuğuna düşük yapması nedeniyle Muhammet’in hamilelik sürecinde ise çok dikkatli hareket ettiklerini söyledi.
Gebelik sürecinde doktorların her zaman bebeğin sağlıklı olduğunu kendilerine söylediklerini dile getiren Gülyaprağı, "Isparta’da bir hastanede doğum gerçekleştiğinde de bebeğimizi bize çok sağlıklı olduğu ve açık kuvöze alındığını söylediler. Mama ile besleniyor, günde iki üç kez annesinin sütünü alıyordu. 3 ya da 4’üncü günde bebeğimi görmeye gittiğimde başka bir hastaneye oğlumun sevk edildiğini öğrendim. Yeter ki çocuğumun sağlığı yerinde olsun diye bir tepki göstermedim. 3 ay o hastanede kaldık ve bebeğime bir hastalık teşhisi konulmadı. Cansız bir beden gibi kafası düşer şekilde bebeğimizi aldık. Fethiye’de 3 ay daha başka bir hastanede kaldık. Orada bir doktor bize bebeğimizi Akdeniz Üniversitesi Hastanesine götürmemizi tavsiye etti" dedi.

 

"Devletin Yardımlarına Minnettarım"

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde bebeğine "hidrosefali" hastalığından kaynaklanan sıvının vücuttan atılması için başına şant takıldığını belirten Faruk Gülyaprağı, "Şu an doktorumuzun kontrolünde tetkiklerimiz devam ediyor. Sürecimiz böyle devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın destekleriyle Sosyal Yardımlaşma Vakıflarının verdiği yardımlarla ayakta duruyoruz. Çocuğumun gideri aylık en az 3-4 bin TL, yatağını alamadım. Eşim de çalışamıyor. İkimiz de hastaneye bağımlıyız" ifadelerine yer verdi.

 

"Eskiden Olsa Çocuğum Hastanede Kalırdı"

Muhammet’in iyileşebilmesi için destek beklediklerinin altını çizen Gülyaprağı, "Bebeğimizi katlara kucağımda taşıyorum. Bir bebek arabası dahi alamadım. Elim kolum bağlanıyor. Aşçıyım ama çocuğum rahatsızlandığı zaman çıkıp gelmeliyim. Çocuğumun tedavi süresinde bana destek olunmadı ve girdiğim iş yerlerinden hep çıkarıldım. Ben eski dönemleri de biliyorum. İki yıldır hastanelerin içindeyim, eğer o eski dönemler olsaydı ben, çocuğumu hastaneden eve getiremezdim. O yükün altından kalkamazdık. Çocuğum 4 ameliyat geçirdi" dedi.

 

"Yetimlerin Hakkını Almak İstemiyorum"

Çocuğunun sağlığına kavuşması için tüm birikimlerini harcadığını ifade eden Gülyaprağı, yakıları dahil herkesten para istemeye utanır olduğunu dile getirdi. Kepez Kaymakamlığının kendilerine yardım ettiğini vurgulayan Faruk Gülyaprağı, "Ama ben orada yetim ve dulların hakkına ortak olmak istemiyorum. Bana iş verilsin çalışırım. Ama evden telefon geldiği zaman işime ara vermek zorundayım. Bu noktada bana kolaylık sağlansın. Maddi olarak tükendim ama dilenmiyorum. Sadece bir iş istiyorum. Benden daha fazla yardıma ihtiyacı olan vardır. Ben kendi gücüme güveniyorum. Kimsenin hakkını yememiş olur ve vicdanen rahat olurum" diye konuştu. 
 
 
 
Editör: Ahmet Şen


 
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
​Abisi Rüyasında Gördü! Mide Küçülteme Ameliyatında Kahreden Ölüm
​Abisi Rüyasında Gördü! Mide Küçülteme Ameliyatında Kahreden Ölüm
Tüp bebek tedavisi öncesi zayıflamak amacıyla İzmir'deki özel bir hastanede mide küçültme ameliyatı olan 28 yaşındaki Özge Mitoğlu, ameliyattan birkaç gün sonra hayatını kaybetti.
​Sağlıkçılar Müjde 29 Bin 689 Yeni Sağlık Çalışanını İstihdam Edilecek
​Sağlıkçılar Müjde 29 Bin 689 Yeni Sağlık Çalışanını İstihdam Edilecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu yıl içinde 29 bin 689 yeni sağlık çalışanını kamuda istihdam etmek için süreci başlattık. Yani yaklaşık 30 bin. İlk etapta 12 bin sağlık personelinin alımını gerçekleştireceğiz” dedi.
​Devlet Hastanesinde Sülük İhalesi Açıldı! 60 Adet Sülük Alınacak
​Devlet Hastanesinde Sülük İhalesi Açıldı! 60 Adet Sülük Alınacak
Devlet Hastanesinde sülük satın almak için ihale açıldı.
​Aynı Kişiyi 3 Günde Üç Kez Kene Isırdı
​Aynı Kişiyi 3 Günde Üç Kez Kene Isırdı
3 gün üst üste üç kez kenenin ısırdığı şahıs hastaneye başvurdu.
​Ağız Kokusuna Karşı Doğal Çözüm
​Ağız Kokusuna Karşı Doğal Çözüm
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Osman Çetin, sahurda yenilen maydanoz, nane, zencefil ve yeşil çay gibi besinlerin ağız kokusunu önleyebileceğini söyledi.
​Piyasaya Uyuşturucu madde olarak kullanılan binlerce reçetesiz ilaç sürüldü
​Piyasaya Uyuşturucu madde olarak kullanılan binlerce reçetesiz ilaç sürüldü
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından yapılan operasyonda uyuşturucu madde olarak kullanılan binlerce reçetesiz ilaç ele geçirildi.
​Valilik, Kanser hastası KHK'lı Doktorun Pasaport Başvurusunu Reddetti
​Valilik, Kanser hastası KHK'lı Doktorun Pasaport Başvurusunu Reddetti
Kanun Hükmünde Kararnama (KHK) ile ihraç edilen kanser hastası akademisyen Prof. Dr. Haluk Savaş yargılandığı davada beraat etti. beraat etmesine rağmen tedavisi için yurtdışına gitme talebi Adana Valiliği tarafından reddedildi.
Bir Annenin Feryadı, Sürekli Bayılan Oğluma Tanı Konulsun
Bir Annenin Feryadı, Sürekli Bayılan Oğluma Tanı Konulsun
24 yaşındaki oğlu Kenan Yaman’ın, 8 yıldır ayda en az 4 kez bayıldığını ve kendine geldikten sonra da her şeyi unuttuğunu belirten anne Esme Yaman, bugüne kadar oğluna tanı konulamadığını öne sürdü. “Ne olur oğluma tanı konulsun” diye feryat eden Yaman, Sağlık Bakanlığı’ndan destek istedi.
​Filizlenen Patatese Dikkat
​Filizlenen Patatese Dikkat
Doğru koşullarda saklanmayan patates, yeşillenip filizlendiği zaman zehirleyerek ölüme yol açabiliyor. Diyetisyen Beyza Köse, “Patates yedikten sonra mide bulantısı, boğaz yanması ve baş ağrısı başladıysa hemen hastaneye gidin” diyerek uyarılarda bulundu.
​2 Yıldır Kolunu Ve Parmaklarını Kullanamıyordu... İnanılmaz Olay Gerçekleşti
​2 Yıldır Kolunu Ve Parmaklarını Kullanamıyordu... İnanılmaz Olay Gerçekleşti
Merdivenden düşmesi sonucu sol omzu çıkan Aziz Dumanova'nın kolu ve parmakları felç oldu. Dumanova, 2 yıldır gördüğü tedavi sonucu kullanamadığı parmaklarını ve kolunu kullanmaya başladı.
Hasta Yakını Hastaneyi Ateşe Verdi
Hasta Yakını Hastaneyi Ateşe Verdi
Önceki gün İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Çağatay Önal’ın odası bir hasta yakını tarafından kundaklandı. Yangında can kaybı yaşanmazken, olayı gerçekleştirdiği iddia edilen hasta yakını gözaltına alındı.
​Aç Kalmak Değil, Çok Doymak Kalbi Zorluyor
​Aç Kalmak Değil, Çok Doymak Kalbi Zorluyor
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özkan, iftar ve sahurda özen gösterildiği takdirde oruç tutmanın kolesterol ve şeker üzerinde faydalı olduğunu söyledi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:23
Güneş
05:03
Öğle
12:27
İkindi
16:17
Akşam
19:41
Yatsı
21:14
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ