Bu haber 13 Şubat 2019 16:30:52 Tarihinde eklenmiştir.

​5 Dakikada 50 Fatura Kesilir Mi?

CHP’li Mahmut Tanal elektrik şirketlerinin vatandaşa kestiği faturalarda yasal olmayan yollardan vurgun yaptığını açıklayarak, bu vurgunu da meclis kürsüsünde belgeleriyle sundu. Tanal, Şanlıurfa’nın ilçelerinde 5 dakika 50 tane fatura kesildiğini ifade ederek, vatandaşların nasıl kandırıldığını anlattı.

​5 Dakikada 50 Fatura Kesilir Mi?

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, elektrik faturaları üzerinden yapılan usulsüzlükleri, “Düşük tüketimli aboneye ek tüketim uygulayarak 180 kilowata neden sabitliyorlar? Yani bir ev en az 180 kilowat elektrik kullanabilir diyerek afaki faturalar belirleniyor. 1 kilowatı 180 kilowata sabitlemenin yasal dayanağı nedir?” diyerek Meclis kürsüsünde sordu.
 
 
TBMM kürsüsüne ampul ile çıkarak, elektrik faturaları üzerinden vatandaşa yapılan haksızlığı dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin elektrik dağıtım şirketinin, faturalara ek tüketim adı altında bir miktar yansıttığını açığa çıkardı. 
 
 
 

Yasal Dayanağı Yoktur!

Tanal, ek tüketim miktarının bir yasal dayanağı olmadığını kaydetti. Tanal, sözlerine şöyle devam etti:
“Elektrik faturalarında (+/- kwh) terimlerinin yer aldığı bir bölüm var. Bu bölüm ek tüketim anlamına gelmektedir. Bunun bir diğer adı da ATF yani Asgari Tahakkuk Faturasıdır. Yani özel şirketler eliyle vatandaştan alınan miktardır. Hiçbir açıklaması olmadan, hiçbir mantığı olmadan, karşılığında hiçbir hizmet olmadan, özel elektrik dağıtım şirketinin uygun gördüğü ancak yasada yeri olmayan herhangi bir miktarın vatandaşın faturasına yansımış halidir. Biri çıksın Asgari Tahakkuk Miktarı nedir açıklasın! Bu Asgari Tahakkuk Miktarı faturalara kalem olarak yansımaz! Bu miktarı bu işi gerçekten anlayan biri faturaya baktığında ancak anlayabilir. Bazı faturalarda bunu anlamak da mümkün değildir. Bu ATF yani ek tüketim dediğimiz vurgun yöntemi genelde kırsal alanlarda uygulanıyor. Neden olduğunu hiç düşündünüz mü? Kırsal kesimde yaşayan vatandaş bu işin peşine düşmez anlamaz, bakmaz, gözü kapalı faturayı öder mantığı ile vatandaşa hem hakaret edilmiş oluyor hem de vatandaş kelimenin tam anlamıyla soyuluyor."


 

"Vatandaşa 3 Yılda 300 Milyon Vurgun"

Tanal, “1 kilowatı 180 kilowata sabitlemenin yasal dayanağı nedir?” diyerek konuşmasına şöyle devam etti; Bu en insaflısı… 1 kilowat tüketim yapılmış, aynı saat, aynı tarih aynı kişi tarafından düzenlenmiş elektrik faturaları düşünün. Aynı elektrik faturaları birinde 75 TL kesilmiş, birinde 210, birinde 217 TL… Bu farklılığa neden olabilecek hiçbir şey yokken neden farklı miktarlar? 2016, 2017 ve 2018 yılları içinde ödenen düşük tüketimli bütün elektrik faturalarında ek tüketim uygulandı. 2018 yılında 2 milyon 300 bin kez ek tüketimli fatura basıldı. Bu faturalardan her yıl için 100 milyon TL vurgun yapıldı. 3 yılda 300 milyon TL vurgun vatandaşın cebinden çıktı!”
 
 

 

5 Dakikada Farklı İlçelere Ait 50’den Fazla Fatura Kesilmiş

Şanlıurfa'nın farklı ilçelerine ait meskenlere, 5 dakika içerisinde 50’den fazla fatura basıldığının altını çizen Tanal, yaptığı açıklamada şunları kaydetti;
 “2018’in 5. 6. 7. ve 8. ayları söz konusu elektrik dağıtım şirketi için ne ifade ediyor biliyor musunuz? Kuruşluk faturalar ile bu 4 ay içerisinde yaptıkları vurgunu ifade diyor. 2018’in 5, 6, 7 ve 8. aylarında 40 kuruşluk, 50 kuruşluk faturalar basıldı. Bu aylarda tam 24 bin abone vardı. Bütün faturaların dahi 40 kuruş veya 50 kuruş olduğunu kabul edersek en iyi ihtimalle 12 bin lira vurgun yapıldı. 50 kuruşluk fatura mı olur? Hedefledikleri fatura sayısına ulaşmak için hayali kuruşluk faturalar kesildi. Faturalar üzerinde ekip kodu diye bir kod yazar. Bir kişi 5 dakika içinde 50’den fazla fatura kesiyor! O 50’den fazla faturanın üzerinde de aynı kod numarası var. Yani bu faturaları hep aynı kişi kesmiş. Hem de bir kısmı Halfeti’de bir kısmı Siverek’te bir kısmı da Hilvan’da!  5 dakika içerisinde bu üç ilçeye nasıl gidiyor? Zaten bir fatura yaklaşık bir dakikada basılıyor. Bunları neden yapıyorlar? Kurumun genel müdürlüğünde belirlenen sayıda elektrik faturası kotasını tutturmak, yani miktarı ne kadar olursa olsun hedeflenen sayıda fatura basmak. Diğer bir neden ise yine genel müdürlükçe belirlenen kilowat hedefini tutturmak yani toplam faturalarla hedeflenen paraya ulaşmak. Hatta çalışanlara, ne kadar fazla fatura basarlarsa veya yüksek miktarda fatura çıkarırlar ve tahsil ederlerse başarılı olduklarını gösteren primler bile veriliyor.”
 
 
 
 

Başsavcı Soyguna Takipsizlik Kararı Verdi

Söz konusu usulsüzlük ile ilgili Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına yapılmış şikâyetleri olduğuna değinen Tanal, bu şikâyetlere takipsizlik kararı verildiğini söyledi. “Bu soyguna takipsizlik kararı veren savcının hukuk fakültesi diplomasının iptal edilmesi gerekir” diye konuşan Tanal, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Bu elektrik faturaları üzerinden yapılan soyguna, vurguna göz yuman kim varsa, başta savcı olmak üzere söz konusu elektrik dağıtım şirketi yetkilileri hakkında soruşturma başlatılmalıdır. Vatandaşın hakkını size yedirmeyiz. Siz nasıl yolsuzluklarınızla, vurgunlarınızla, soygunlarınızla vatandaşın ışığını söndürdüyseniz, vatandaş da sandıkta ampulünüzün ışığını söndürecek” diyerek sözlerine son verdi.
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
Urfa’da Keklik Satıcılarına Suçüstü
Urfa’da Keklik Satıcılarına Suçüstü
Şanlıurfa’da keklik satışı yapıldığı’ ihbarı üzerine gerçekleştirilen operasyon neticesinde16 adet kınalı keklik koruma altına alındı
Urfa’da Seyir Halindeki Otomobil Alev Aldı
Urfa’da Seyir Halindeki Otomobil Alev Aldı
Şanlıurfa'da seyir halindeki otomobil bir anda alev aldı.
Urfa’da Foseptik Çukuruna Düşen İnek Kepçe Yardımıyla Saatler Sonra Kurtarıldı
Urfa’da Foseptik Çukuruna Düşen İnek Kepçe Yardımıyla Saatler Sonra Kurtarıldı
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde foseptik çukuruna düşen inek, kepçe yardımıyla yaklaşık 5 saat sonra kurtarıldı.
Urfa’da Kapatılan Özel Okul İçin Kayyum Talebi
Urfa’da Kapatılan Özel Okul İçin Kayyum Talebi
Şanlıurfa'da, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle kapatılan özel lisenin öğrencileri ve veliler, eylem yaparak okula kayyum atanmasını istedi.
Başkan Akbaş'tan İstihdama Destek
Başkan Akbaş'tan İstihdama Destek
Şanlıurfa, bölgenin ve şehrin en büyük ve en güzel restoranına kavuştu.
​Şanlıurfa, Sel Sularına Teslim Oldu
​Şanlıurfa, Sel Sularına Teslim Oldu
Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde aşırı yağışlar sonrası kırsal mahallede birçok ev sel sularına teslim oldu.
​Şanlıurfa’da Taklit Yapan Köpek Görenleri Güldürdü
​Şanlıurfa’da Taklit Yapan Köpek Görenleri Güldürdü
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde sakat taklidi yapan köpek görenleri güldürdü.
​Şanlıurfalı Öğrenciler, Yeni Zellanda'da Katledilen Müslümanlar Anısına Koştu
​Şanlıurfalı Öğrenciler, Yeni Zellanda'da Katledilen Müslümanlar Anısına Koştu
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde ortaokul ve lise öğrencileri, Yeni Zellanda'da katledilen Müslümanlar anısına koştu.
​Şanlıurfa’da Minibüsün Altında Kalan Çocuk Öldü
​Şanlıurfa’da Minibüsün Altında Kalan Çocuk Öldü
Şanlıurfa’da geri geri giden minibüsün altında kalan çocuk hayatını kaybetti.
​Göbeklitepe İçin 1 Günde 5 Bin Ziyaretçi
​Göbeklitepe İçin 1 Günde 5 Bin Ziyaretçi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının ‘Göbeklitepe yılı’ ilan edilmesiyle Şanlıurfa yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Dünyanın ilk tapınağı ve 12 bin yıllık geçmişiyle bilinen en eski tarihi ören yerini görmek için kente gelen binlerce turist ile Türkiye’nin en büyük müze kompleksi de ziyaretçi akınına uğruyor.
Şanlıurfa’da Kaza! Minibüs Geri Geri Giderken Baba Kızı Ezdi
Şanlıurfa’da Kaza! Minibüs Geri Geri Giderken Baba Kızı Ezdi
Şanlıurfa’nın Ulubatlı Mahallesinde korkunç kaza. Geri gelen minibüs o anda orada bulunan bana kızı ezdi. Kız olay yerinde can verirken babası ise ağır yaralandı.
Şanlıurfa’da Asfalt Yol Atağı
Şanlıurfa’da Asfalt Yol Atağı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi kent merkezinde yol yapım çalışmalarına devam ediyor.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:00
Güneş
05:30
Öğle
12:30
İkindi
16:12
Akşam
19:18
Yatsı
20:40
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ