Bu haber 13 Şubat 2019 08:09:39 Tarihinde eklenmiştir.

​Marketler Fiyat Kırdı, Sıra Pazarda

Piyasaya ateş düşünce, devlet fırsatçıyı cezalandırdı, tanzim satış başlattı, üreticiden alıp tüketiciye sundu. Vatandaş ucuza koşunca marketler de fiyatları indirdi. Şimdi sırada diğer ürünlerde ucuzluk var...

​Marketler Fiyat Kırdı, Sıra Pazarda

Sebze ve meyve fiyatlarında fırsatçının katladığı fiyatlar devletin tedbirleri ve tüketicinin takibi ile düştü. Ocak ayı sonunda üretim merkezlerindeki sel ve fırtınayı bahane eden aracılar fiyatları yüzde 800'e varan oranlarda artırdı. Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tüm ilde eş zamanlı operasyonlar yaparak fahiş zam yapanlara ceza yağdırdı. Ardından tüketicinin ucuz ürüne ulaşması için Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde tanzim satış merkezleri kuruldu. Fiyatı 6 liraya kadar çıkan patates ve soğan 2 liraya, 20 lira etiket taşıyan patlıcan 4 liraya alıcıya ulaştı. Vatandaşın bu merkezlere akını sayesinde marketlerdeki fahiş fiyatlar da aşağı çekildi. Bazı zincir marketlerde, birkaç üründe de olsa tanzim satış merkezi fiyatları uygulanmaya başlandı.

Fiyatlardaki düşüş üzerine açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Kurla, faizle, dispolamasiyle, algıyla olmuyor; ülkemizi soğan, patates, patlıcan, salatalık üzerinden ters köşe yapmaya çalışıyorlar. Şimdi artık çadırlar kuruldu. Tanzim satış yerlerini kurduk, fiyatlar yarıya indi, daha da inecek. Temizlik ürününden tutun neler varsa onları satmaya başlayacağız. Gıdada terör estirenlere gereken dersi vereceğiz. Bakalım bundan sonra sırada ne var göreceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan dönmeyeceğiz” dedi.

 

TANZİMDE EN ÇOK DOMATES SATILDI

Geçtiğimiz hafta sonunda açılmaya başlanan tanzim satış merkezleri, fiyatları yüzde 80'e varan oranda düşürdü. İstanbul'daki tanzim satış merkezlerinde dün toplam 298,7 ton sebze satıldı. 34 ilçenin 50 noktasında devam eden satışlarda ilk gün 118 ton domates, 70 ton patates, 73 ton soğan, 16 ton ıspanak, 15 ton salatalık, 2,7 ton patlıcan, 2 ton çarliston biber ve 1 ton sivri biber satıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, tanzim satış noktalarında ilk etapta domates, biber, patlıcan, patates, soğan, ıspanak ve salatalığın olacağını söylemişti.

Ispanak: 16 ton
Patates: 70 ton
Domates: 118 ton
Salatalık: 15 ton
Patlıcan: 2,7 ton
Biber çarliston: 2 ton
Biber sivri: 1 ton
Soğan: 73 ton

 

MARKETLER FİYAT KIRDI, PAZARLAR DİRENİYOR

Fiyatlardaki hızlı yükselişi önlemek isteyen devlet kuruluşlarının çabasına, büyük ve zincir marketlerden çoğu destek oldu. Bazı marketlerde tanzim satış fiyatlarında ürün etiketi görmek mümkün. Domates, patates, soğan, patlıcan gibi ürünlerin market fiyatlarında hızlı düşüşler görüldü. 2 liraya patates soğan, 4 liraya domates, 4,5 liraya patlıcan satıldı. Pazarlarda ise düşüşe direnç dikkat çekti. Markette 2 lira olan patates ve soğan, semt pazarlarında 5-6 liraya satılmaya devam etti. Markette 6 liraya kadar düşen biber pazarda 10 lira, yine markette 4 lira olan ıspanak pazarda 7 liraya tüketiciye ulaştı.

 

DİĞERLERİ SIRAYLA GELECEK

Sebze ve meyvedeki fahiş fiyatlar devletin uygulamalarına marketlerin uyması ile dengelenmeye başladı. Sırada bakliyat ve temizlik ürünleri gibi kat kat artan diğer ürünler var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ürünlerde de tanzim yöntemi başlatacaklarını söylemişti.

 

TANZİM SATIŞ 2,5 AY SÜRECEK

Tanzim satış merkezleri hakkında bilgi veren Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, market ve manavlarda da fiyatlarda ciddi gevşeme olduğunu, belirli marketlerin projeye destek verdiğini söyledi. Özellikle patates ve soğanda 2 liraya satşı yapılmaya başlandığını söyleyen Poyraz “Tanzim satışta 2,5 aylık planlamamız var. Örtüaltı üretimin yanı sıra açık alanlardaki ürünler piyasaya girdiğinde ürün bolluğundan kaynaklanan bir gevşeme olacak. Tanzim satış merkezlerindeki ürünlerde kalite meselesi kesinlikle yok. Hatta pazardan daha kaliteli” dedi.

 

YEDİ GÜN 24 SAAT ÜRÜN SEVKİYATI

Ankara, İzmir, Mersin, Antalya ve Sakarya olmak üzere 5 bölgeden alım yaptıklarını, 15 kooperatifle başlayan alım sürecinin, sahadaki 50 personelle devam ettiğini, 7 gün 24 saat esasıyla üreticiden alınan ürünlerin büyükşehir ekiplerine teslim edildiğini söyleyen Poyraz “Domates 10 liradan satılırken biz 3 liraya satışa başladık. Salatalık 8 liradan 4 liraya, biber 11 liradan 6 liraya düştü. Kamuoyuna, ‘Bu işin bir piyasası var. Bu piyasada sistemin bozulması noktasında fırsatçılara imkân verilmeyecek. Devlet olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla vatandaşımızın hakkını koruma noktasında sahaya ineriz' mesajı verildi” diye konuştu.

 

ÜRETİCİ, ARACILARA MAHKÛM OLMUŞ

Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz “Üretici şikayet ediyor, ‘gayret ettim ürünüm para etmedi' diye. Tüketici şikâyet ediyor ‘üreticide bir lira olan malı ben neden 7 liraya alayım' diyor. O zaman arada bir şey var demektir. Burada iki üç ay ürün parasının ödenmesi sürüyorsa gizli faiz var. Bunu çözmemiz gerek” ifadesini kullandı. Komisyoncuların çiftçiye üretim öncesi girdi tedariki konusunda bir nevi destek olduğunu, bunun bir bağımlılık ilişkisine dönüştüğünü söyleyen Poyraz “Tarladaki ürün daha üretilmeden bağlanıyor. Bu makul gibi görünse de üreticinin komisyoncuya mahkum edilmesi durumu var. Bu sorgulanmalı” dedi.

 

ESKİ KUYRUKLARLA BUNUN İLGİSİ YOK

Hüseyin Tanrıverdi, tanzim satışmerkezlerindeki kuyrukları 70'lerdekri kuyruklara benzetenlere sert tepki gösterdi. Buradaki amacın tüketicinin ucuz ürüne ulaşması ve üreticinin elindeki ürünün değerinin korunması olduğunu belirten Tanrıverdi “Bazıları serbest piyasa dese de kontrol ve denetim kamunun elinde olmalı ki vatandaşın hakkı gözetilsin” dedi.

 

ET VE SÜT İÇİN DE TANZİM SATIŞ OLSUN

Sebze ve meyve fiyatlarını yüzde 800'e varan oranda artıran fırsatçılara darbe, tanzim satışlarla vuruluyor. Geçen hafta kilosu 20 liraya kadar yükselen patlıcanın fiyatı 4,5 liraya, 12 liralık domates 3 liraya kadar düştü. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bakliyat ve temizlik ürünlerinde de tanzim satış sistemi müjdesinden sonra diğer ürünler için de talepler birbirini izledi. Et ve süt üreticileri, bu ürünlerde de tanzim satış uygulamasının başlaması gerektiğini söyledi. Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi “Peynir, yumurta, süt gibi hayvansal ürünlerin fiyatı da her geçen gün artıyor. Bu sektördeki fırsatçılara karşı da tedbir alınması gerekiyor. Devlet tanzim satışları açarak güzel bir fırsat sundu. Buralarda vatandaşa ucuz fiyattan hayvansal ürünler de satılsın. Üreticiden alınır, vatandaşa ucuz satılır. Böylelikle hem sektörün sorunu çözülür hem de fahiş fiyattan ürün satan marketler kendilerine çeki düzen verir. Fırsat kapımıza geldi” dedi. Türkiye Süt Üreticileri Birliği (SÜTBİRLİK) Başkanı Tevfik Keskin de süt üreticileri olarak projenin içinde olmaya, üreticilerin ürünlerinin tanzim satış noktalarında satışı için devletin vereceği görevleri yapmaya hazır olduklarını söyledi. Keskin “Böylece hem tüketicimizin hakkı korunacak hem de üreticilerimizin emeği birileri tarafından fırsata çevrilmeyecek” diye konuştu.
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
 Suriyeli İşçiler Haklarını Aramak İçin Sokağa İnecek
Suriyeli İşçiler Haklarını Aramak İçin Sokağa İnecek
Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan milyonlarca Suriyeli, Türkiye'de vasıfsız işçi olarak çalışıyor. O işçiler, çalışma koşullarını protesto etmek için 1 Mayıs'ta yürümeyi planlıyor.
Halfetili Çocuklar Geleceğe Umutla Bakıyor
Halfetili Çocuklar Geleceğe Umutla Bakıyor
Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak, uçurtma şenliğinde çocukların coşku ve sevincine ortak oldu.
Kocasını Sevgilisine Öldürtmüş
Kocasını Sevgilisine Öldürtmüş
3 ay önce evinin önünde öldürülen Barış Kaynak cinayetinin sır perdesi aralandı. Polisin filmleri aratmayan çalışmasıyla çözülen cinayette katil zanlısının öldürülen Kaynak'ın eşinin sevgilisi olduğu ortaya çıktı. Maktulün eşi ise cinayeti azmettirmek suçundan gözaltına alındı.
 İmamoğlu Küçükçekmece'de Cinsel İstismara Uğrayan Çocuğun Ailesini Ziyaret Etti
İmamoğlu Küçükçekmece'de Cinsel İstismara Uğrayan Çocuğun Ailesini Ziyaret Etti
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Kanarya Mahallesi’nde cinsel saldırıya uğrayan çocuğun ailesini ziyaret etti.
Yaza Fit Girmenin Tüyoları Açıklandı
Yaza Fit Girmenin Tüyoları Açıklandı
Diyetisyen Nurdan Balakçı, kış aylarının bitmesi baharın sıcak yüzünü göstermesi ile yaza formda girmek isteyenlere bir takım tüyolar verdi.
​Seyir Halinde Nişanlısıyla Tartışan Sürücü, Felakete Yol Açtı, 2 Ölü
​Seyir Halinde Nişanlısıyla Tartışan Sürücü, Felakete Yol Açtı, 2 Ölü
Seyir halinde iken nişanlısıyla tartıştığı öne sürülen sürücü, direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu karşı yönden gelen otomobile çarptı. Kazada 2 kişi öldü, 2 kişide yaralandı. Kaza, Kastamonu-İnebolu karayolu Seydiler ilçesi Ödemiş Mevki'inde meydana geldi.
​Asansörde Korkunç Kaza! Ölen Eşini Mezarına Giderken hayatını Kaybetti
​Asansörde Korkunç Kaza! Ölen Eşini Mezarına Giderken hayatını Kaybetti
Engelli bir kadın, eşinin mezarını ziyarete giderken 3 katlı evine kendi imkanlarıyla yaptırdığı asansörün halatının kopması sonucu düşerek hayatını kaybetti.
​Buzdolabından Yaptıkları Sal Sonları Oldu
​Buzdolabından Yaptıkları Sal Sonları Oldu
Buzdolabı kasasından yaptıkları salın gölette alabora olması sonucu suya düşen 2 kişi boğuldu.
YSK'dan MHP'nin İtirazına Ara Karar
YSK'dan MHP'nin İtirazına Ara Karar
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), MHP’nin Maltepe ve İstanbul için yaptığı olağanüstü itirazlar için sandık kurulu başkan ve üyelerinin kamu görevlisi olmayanlardan, il ve ilçe dışı ikameti olanların görevlendirilip görevlendirilmediğinin, Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim kurullarınca tespit edilmesi itirazını kabul etti.
​Koyunları Otlatmaya Çıkaran Köylüler Leopar Buldu
​Koyunları Otlatmaya Çıkaran Köylüler Leopar Buldu
Hayvan otlatan çobanlar tarafından bir yetişkin ve 3 yavru leopar görüldü.
Son Dakika! CHP’ye İkinci Saldırı
Son Dakika! CHP’ye İkinci Saldırı
CHP'ye ikinci saldırı daha geldi. CHP Gelen Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan sldırıyı kınamak ve basın açıklamasından bulunmak için toplanan CHP'liler başka bir vatandaşın tepkisi ile karşılaştı.
65 Yaşındaki Adamı Otobüse Almayıp Darp Etmişti! O Şoför Görevden Alındı
65 Yaşındaki Adamı Otobüse Almayıp Darp Etmişti! O Şoför Görevden Alındı
​ Özel Halk otobüs şoförünün yaşlı bir yolcuyu iterek yaralanmasına neden olduğu iddia edildi. Olay yerindeki vatandaşlar, otobüs şoförüne tepki gösterdi
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:00
Güneş
05:30
Öğle
12:30
İkindi
16:12
Akşam
19:18
Yatsı
20:40
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ