Bu haber 13 Şubat 2019 08:09:39 Tarihinde eklenmiştir.

​Marketler Fiyat Kırdı, Sıra Pazarda

Piyasaya ateş düşünce, devlet fırsatçıyı cezalandırdı, tanzim satış başlattı, üreticiden alıp tüketiciye sundu. Vatandaş ucuza koşunca marketler de fiyatları indirdi. Şimdi sırada diğer ürünlerde ucuzluk var...

​Marketler Fiyat Kırdı, Sıra Pazarda

Sebze ve meyve fiyatlarında fırsatçının katladığı fiyatlar devletin tedbirleri ve tüketicinin takibi ile düştü. Ocak ayı sonunda üretim merkezlerindeki sel ve fırtınayı bahane eden aracılar fiyatları yüzde 800'e varan oranlarda artırdı. Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri tüm ilde eş zamanlı operasyonlar yaparak fahiş zam yapanlara ceza yağdırdı. Ardından tüketicinin ucuz ürüne ulaşması için Ankara ve İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde tanzim satış merkezleri kuruldu. Fiyatı 6 liraya kadar çıkan patates ve soğan 2 liraya, 20 lira etiket taşıyan patlıcan 4 liraya alıcıya ulaştı. Vatandaşın bu merkezlere akını sayesinde marketlerdeki fahiş fiyatlar da aşağı çekildi. Bazı zincir marketlerde, birkaç üründe de olsa tanzim satış merkezi fiyatları uygulanmaya başlandı.

Fiyatlardaki düşüş üzerine açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Kurla, faizle, dispolamasiyle, algıyla olmuyor; ülkemizi soğan, patates, patlıcan, salatalık üzerinden ters köşe yapmaya çalışıyorlar. Şimdi artık çadırlar kuruldu. Tanzim satış yerlerini kurduk, fiyatlar yarıya indi, daha da inecek. Temizlik ürününden tutun neler varsa onları satmaya başlayacağız. Gıdada terör estirenlere gereken dersi vereceğiz. Bakalım bundan sonra sırada ne var göreceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan dönmeyeceğiz” dedi.

 

TANZİMDE EN ÇOK DOMATES SATILDI

Geçtiğimiz hafta sonunda açılmaya başlanan tanzim satış merkezleri, fiyatları yüzde 80'e varan oranda düşürdü. İstanbul'daki tanzim satış merkezlerinde dün toplam 298,7 ton sebze satıldı. 34 ilçenin 50 noktasında devam eden satışlarda ilk gün 118 ton domates, 70 ton patates, 73 ton soğan, 16 ton ıspanak, 15 ton salatalık, 2,7 ton patlıcan, 2 ton çarliston biber ve 1 ton sivri biber satıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, tanzim satış noktalarında ilk etapta domates, biber, patlıcan, patates, soğan, ıspanak ve salatalığın olacağını söylemişti.

Ispanak: 16 ton
Patates: 70 ton
Domates: 118 ton
Salatalık: 15 ton
Patlıcan: 2,7 ton
Biber çarliston: 2 ton
Biber sivri: 1 ton
Soğan: 73 ton

 

MARKETLER FİYAT KIRDI, PAZARLAR DİRENİYOR

Fiyatlardaki hızlı yükselişi önlemek isteyen devlet kuruluşlarının çabasına, büyük ve zincir marketlerden çoğu destek oldu. Bazı marketlerde tanzim satış fiyatlarında ürün etiketi görmek mümkün. Domates, patates, soğan, patlıcan gibi ürünlerin market fiyatlarında hızlı düşüşler görüldü. 2 liraya patates soğan, 4 liraya domates, 4,5 liraya patlıcan satıldı. Pazarlarda ise düşüşe direnç dikkat çekti. Markette 2 lira olan patates ve soğan, semt pazarlarında 5-6 liraya satılmaya devam etti. Markette 6 liraya kadar düşen biber pazarda 10 lira, yine markette 4 lira olan ıspanak pazarda 7 liraya tüketiciye ulaştı.

 

DİĞERLERİ SIRAYLA GELECEK

Sebze ve meyvedeki fahiş fiyatlar devletin uygulamalarına marketlerin uyması ile dengelenmeye başladı. Sırada bakliyat ve temizlik ürünleri gibi kat kat artan diğer ürünler var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ürünlerde de tanzim yöntemi başlatacaklarını söylemişti.

 

TANZİM SATIŞ 2,5 AY SÜRECEK

Tanzim satış merkezleri hakkında bilgi veren Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, market ve manavlarda da fiyatlarda ciddi gevşeme olduğunu, belirli marketlerin projeye destek verdiğini söyledi. Özellikle patates ve soğanda 2 liraya satşı yapılmaya başlandığını söyleyen Poyraz “Tanzim satışta 2,5 aylık planlamamız var. Örtüaltı üretimin yanı sıra açık alanlardaki ürünler piyasaya girdiğinde ürün bolluğundan kaynaklanan bir gevşeme olacak. Tanzim satış merkezlerindeki ürünlerde kalite meselesi kesinlikle yok. Hatta pazardan daha kaliteli” dedi.

 

YEDİ GÜN 24 SAAT ÜRÜN SEVKİYATI

Ankara, İzmir, Mersin, Antalya ve Sakarya olmak üzere 5 bölgeden alım yaptıklarını, 15 kooperatifle başlayan alım sürecinin, sahadaki 50 personelle devam ettiğini, 7 gün 24 saat esasıyla üreticiden alınan ürünlerin büyükşehir ekiplerine teslim edildiğini söyleyen Poyraz “Domates 10 liradan satılırken biz 3 liraya satışa başladık. Salatalık 8 liradan 4 liraya, biber 11 liradan 6 liraya düştü. Kamuoyuna, ‘Bu işin bir piyasası var. Bu piyasada sistemin bozulması noktasında fırsatçılara imkân verilmeyecek. Devlet olarak tüm kurum ve kuruluşlarımızla vatandaşımızın hakkını koruma noktasında sahaya ineriz' mesajı verildi” diye konuştu.

 

ÜRETİCİ, ARACILARA MAHKÛM OLMUŞ

Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz “Üretici şikayet ediyor, ‘gayret ettim ürünüm para etmedi' diye. Tüketici şikâyet ediyor ‘üreticide bir lira olan malı ben neden 7 liraya alayım' diyor. O zaman arada bir şey var demektir. Burada iki üç ay ürün parasının ödenmesi sürüyorsa gizli faiz var. Bunu çözmemiz gerek” ifadesini kullandı. Komisyoncuların çiftçiye üretim öncesi girdi tedariki konusunda bir nevi destek olduğunu, bunun bir bağımlılık ilişkisine dönüştüğünü söyleyen Poyraz “Tarladaki ürün daha üretilmeden bağlanıyor. Bu makul gibi görünse de üreticinin komisyoncuya mahkum edilmesi durumu var. Bu sorgulanmalı” dedi.

 

ESKİ KUYRUKLARLA BUNUN İLGİSİ YOK

Hüseyin Tanrıverdi, tanzim satışmerkezlerindeki kuyrukları 70'lerdekri kuyruklara benzetenlere sert tepki gösterdi. Buradaki amacın tüketicinin ucuz ürüne ulaşması ve üreticinin elindeki ürünün değerinin korunması olduğunu belirten Tanrıverdi “Bazıları serbest piyasa dese de kontrol ve denetim kamunun elinde olmalı ki vatandaşın hakkı gözetilsin” dedi.

 

ET VE SÜT İÇİN DE TANZİM SATIŞ OLSUN

Sebze ve meyve fiyatlarını yüzde 800'e varan oranda artıran fırsatçılara darbe, tanzim satışlarla vuruluyor. Geçen hafta kilosu 20 liraya kadar yükselen patlıcanın fiyatı 4,5 liraya, 12 liralık domates 3 liraya kadar düştü. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bakliyat ve temizlik ürünlerinde de tanzim satış sistemi müjdesinden sonra diğer ürünler için de talepler birbirini izledi. Et ve süt üreticileri, bu ürünlerde de tanzim satış uygulamasının başlaması gerektiğini söyledi. Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi “Peynir, yumurta, süt gibi hayvansal ürünlerin fiyatı da her geçen gün artıyor. Bu sektördeki fırsatçılara karşı da tedbir alınması gerekiyor. Devlet tanzim satışları açarak güzel bir fırsat sundu. Buralarda vatandaşa ucuz fiyattan hayvansal ürünler de satılsın. Üreticiden alınır, vatandaşa ucuz satılır. Böylelikle hem sektörün sorunu çözülür hem de fahiş fiyattan ürün satan marketler kendilerine çeki düzen verir. Fırsat kapımıza geldi” dedi. Türkiye Süt Üreticileri Birliği (SÜTBİRLİK) Başkanı Tevfik Keskin de süt üreticileri olarak projenin içinde olmaya, üreticilerin ürünlerinin tanzim satış noktalarında satışı için devletin vereceği görevleri yapmaya hazır olduklarını söyledi. Keskin “Böylece hem tüketicimizin hakkı korunacak hem de üreticilerimizin emeği birileri tarafından fırsata çevrilmeyecek” diye konuştu.
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Türkiye’nin 93 Yıllık Köklü Firması Almanlara Satılıyor
​Türkiye’nin 93 Yıllık Köklü Firması Almanlara Satılıyor
Türkiye'de 93 yıldır hizmet gösteren ilk otobüs firması Kamil Koç'un Almanya merkezli Flixmobiliy'e devri için Rekabet Kurumuna başvuru yapıldı.
​Saymaz’a Bir Destek de Kamalak’tan Geldi: Şehvetiye Tarikatı İslam’a Hizmettir
​Saymaz’a Bir Destek de Kamalak’tan Geldi: Şehvetiye Tarikatı İslam’a Hizmettir
Saadet Partisi eski Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Gazeteci İsmail Saymaz’ın “Şehvetiye Tarikatı” adlı kitabından dolayı Saymaz’ı arayarak tebrik etti. Kamalak kitabın İslam’a hizmet ettiğini söyledi.
​Soylu, Kürtler 10-15 Çocuk Yapıyorlardı, Şehir Yaşantısı Onları Da 2-3 Çocuğa Düşürecek
​Soylu, Kürtler 10-15 Çocuk Yapıyorlardı, Şehir Yaşantısı Onları Da 2-3 Çocuğa Düşürecek
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, 3 HDP'li belediye başkanının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanmasına ilişkin, "Karar siyasi değildir, hukuk çerçevesinde bir idari karardır" dedi.
​Memurlar ile Hükümet Yine Anlaşamadı
​Memurlar ile Hükümet Yine Anlaşamadı
1 Ağustos'ta başlayan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri mütabakatsızlıkla sonuçlandı. Toplu Sözleşme masasında yetkili konfederasyon Memur-Sen ile Kamu İşveren Heyeti arasında anlaşma sağlanamadı.
​İkinci El Araç Alacaklar Dikkat! Eylül Ayında Zorunlu Hale Geliyor
​İkinci El Araç Alacaklar Dikkat! Eylül Ayında Zorunlu Hale Geliyor
İkinci el araç alacak vatandaşlar, daha önce 15 gün satıcının sigortasını kullanabilirken Eylül ayından itibaren aracı alır almaz sigorta yaptırmak zorunda kalacak.
​Erdoğan’dan Esnafa 100 Bin TL Kredi
​Erdoğan’dan Esnafa 100 Bin TL Kredi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esnafa 100 bin TL kredi desteği verilmesine yönelik talimat verdi.
​Aşiret Düğününde Damadın Abisinden Görülmemiş Takı
​Aşiret Düğününde Damadın Abisinden Görülmemiş Takı
Aşiret düğününde damadın abisinin damada altın yerine taktığı hediye davetlileri şaşırttı.
​Bugün Sona Erecekti! Suriyelilere Tanınan Süre Uzatıldı
​Bugün Sona Erecekti! Suriyelilere Tanınan Süre Uzatıldı
İstanbul’da kaydı olmayan Suriyelilere kayıtlı oldukları illere gitmeleri için daha önce tanınan süre bugün sondu. Soylu’nun yaptığı açıklamaya göre Suriyelilere tanınan süre 30 Ekim’e kadar uzatıldı.
​Eski Mankenden İmamoğlun’a Sert Çıkış
​Eski Mankenden İmamoğlun’a Sert Çıkış
Eski manken Tuğçe Kazaz, açıklamalarıyla yine gündeme oturdu. Kazaz, İstanbul'da sel felaketi yaşanırken tatilde olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na "Şov yapmadan o koltukta duramıyorsun" diyerek tepki gösterdi.
Ahmet Türk'ün Yerine Gelen Başkan İşten Çıkarılanları Geri Alıyor
Ahmet Türk'ün Yerine Gelen Başkan İşten Çıkarılanları Geri Alıyor
Görevden alınan HDP’li Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk tarafından 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 29 kodu ile işten çıkarılan şehit yakınları ve aileleri için ilk müjde geldi.
​Başkan Aksak: Hepimiz Ceylanpınar'ız, Herkesi Sükunete Davet Ediyorum
​Başkan Aksak: Hepimiz Ceylanpınar'ız, Herkesi Sükunete Davet Ediyorum
Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak, son günlerde ilçede yaşanan tatsız olayların temelinde işsizlik sorunu olduğunu belirterek, sorunun çözümü için yoğun çaba harcadıklarını belirtti.
​Elinde Baltayla Çatıya Çıkan Adam Aşağı Düştü
​Elinde Baltayla Çatıya Çıkan Adam Aşağı Düştü
Bir kişi çocuklarını ve eşini göremediği iddiasıyla elinde baltayla çatıya çıktı. Ancak dengesini kaybederek 7 metre yükseklikten aşağı düştü.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:13
Güneş
05:40
Öğle
12:33
İkindi
16:16
Akşam
19:16
Yatsı
20:37
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ