Advert
Advert
Bu haber 03 Şubat 2019 13:30:00 Tarihinde eklenmiştir.

​Anne Kız Aynı Kaderi Yaşadı

Önce Yağmur Öztürk’e, üç ay sonra da annesi Betigül Özönans’a meme kanseri tanısı koyuldu. El ele veren anne-kız, kanserle aylarca birlikte mücadelede ederek yendi. Öztürk mücadeleye kanseri 'kabullenerek' başlayıp zaferle çıkıp yendiklerini söyledi.

​Anne Kız Aynı Kaderi Yaşadı

- Anne-kız kanseri birlikte yendi 
- Anne ve kızı kanseri kabullendi, mücadele etti ve başardı 

 

Önce Kendisine Sonra Annesine Teşhis Konuldu

İzmir’de, pilates hocalığı yapan bir çocuk annesi Yağmur Öztürk, geçtiğimiz şubat başında göğüslerini muayene ederken sağ memesinde bir kitle hissetti. Kendisi bu durumu ciddiye almazken eşi Şahin Öztürk’ün (30) ısrarı üzerine gittikleri doktor kitlenin alınması gerektiğini söylendi. Kent Onkoloji Merkezi’ne başvuran Öztürk’ün ameliyatı 9 Şubat’ta Opr. Dr. Cüneyt Akaoğlu tarafından gerçekleştirildi. Ameliyat sonrasında kitlenin kötü huylu olduğu, iki lenfte de metastaz yaptığı belirlendi. Kent Onkoloji Merkezi’nde 9 Mart’ta başlayan 16 kürlük kemoterapi 28 Ağustos’ta sona erdi; Öztürk ardından da 35 kür ışın tedavisi gördü. Öztürk, bu zorlu süreci eşinin desteğiyle atlatmaya çalışırken, oğlu Pars’ın (3) bakımında da en büyük yardımcısı olan annesi Betigül Özönans da kendisiyle aynı kaderi paylaştı. 

 

Üç ay sonra anneye de tanı kondu 

Anne-kız kanserde genetik geçişin örneği oldu. 3 çocuk 3 torun sahibi Özönans, geçtiğimiz mayıs ayında meme başının çekilmesi şikayetiyle Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Sol göğsünde 4 santimetre çapında kitle saptanan Özönans, Opr. Dr. Ercüment Tarcan tarafından ameliyat edilirken, sadece kitle değil memesi de alındı. Kızının aksine metastas saptanmayan anne Özönans 4 kür kemoterapi görürken, tedavisi geçtiğimiz ekim ayında tamamlandı. 

 

Eşi en büyük destekçisi oldu 

Eşi Şahin Öztürk’ün ısrarı sonucu doktora gidip kanser olduğunu öğrendiğini belirten Yağmur Öztürk, "Kanser haberinin arkasından tabii bir şok geliyor. Bir de ameliyatın arkasından yorulmuşsunuz bir anda kanser olduğunuzu öğreniyorsunuz; fakat birkaç gün geçtikten sonra baktım ki bu kötü bir şey değil, tedavisi olan bir şey. Özellikle cerrahım, onkoloğum Gürbüz Bey bu konuda çok yardımcı oldu. Kesinlikle bu durumun tedavi edilebileceğini söyledi. Ben de onun arkasından sadece kabullenerek, eğlenerek, tadını çıkararak, biraz da şımararak bu zamanı atlattım. Çocukla biraz zor oldu. Ona bakarken yüzde yüz ilgi gösteremedim ama yine de eşim ve annem bana yardımcı oldular. Derken anneme kanser teşhisi koyuldu, o biraz bizi salladı ama tekrar yine mutlulukla bir şekilde kabullenerek bu işi halletmeye çalıştık. Şimdi her şey yolunda. Sağlıklıyız ve çok da mutluyuz" dedi. 

 

"Neden ben demeyin" 

Yaşı çok genç olduğu için önlem olarak koruyucu ilaç ve hormon tedavisinin sürdüğünü belirten Öztürk, "Öncelikle kesinlikle neden ben diye sormasınlar; çünkü bu dünya üzerinde milyonlarca insanın başına geliyor. Herkesin her insanın bedeninde kanser yatıyor. Karşınıza çıktığında bir ‘dur’ deyin. Evet geldin; ama ben seni tedavi edebilirim, geçip gidersin sadece 6 aylık bir süreç var. Evet, saçların dökülecek, saçların, kirpiklerin dökülecek ama her şeyin çözümü var. Saçıma bir eşarp takarım gezerim, kaşımı boyar gezerim, bir takma kirpik taktırırım çok da güzel olur" şeklinde konuştu. 
Annesinin kanser olduğunu annesinden önce test sonuçlarını baktığı internetten öğrendiğini kaydeden Öztürk, "Koşa koşa kayınvalidemin yanına gittim. Hemen araştırdık ve onu da kabullendik. Sonra da tedaviye başladık. Anne kız Karaburun'u çok severiz, oraya gittik, doğada yürüyüşler yaptık, birlikte vakit geçirdik, gayet güzel yine eğlenerek atlattık" diye aktardı. 

 

Stresten uzak durulmalı 

Kızının hastalığına üzülürken aynı tanı kendisine koyulan anne Betigül Özönans, "Kızıma kanser tanısı koyulduğunda şoka girdim. Daha sonra sakinleştim ama kendime tanı konulduğunda hiç üzülmedim; çünkü alışmıştım artık. Tedavi olunca geçeceğine de inandığım için çok fazla etkilenmedim. Stresten uzak duruyorum. Tedavilerimizi de tamamladıktan sonra bunu güzel bir şekilde atlattık. Diğer hastalara da morallerini yüksek tutmalarını, beslenmelerini, tedavilerine, doktorların söylediklerine kesinlikle uymalarını isterim. Stresten uzak olsunlar, en büyük kötülük stresten geliyor. Onun için mutlu olmaya devam etsinler, kabullensinler hastalıklarını ilk önce, kabullenmek çok önemli bir şey. Ben kendimle çok barışık bir insan değilimdir. Saçlarım dökülünce biraz kötü oldum, zamanla alıştım ve yeniden uzadılar. Hiç dert etmesinler peruk var, her şey var kızımın da söylediği gibi her şey yerine geliyor” şeklinde konuştu. 

 

Hastalar pozitif olmalı 

Kent Onkoloji Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Gürbüz Görümlü de, pozitif olmanın hastalar üzerinde olumlu bir etki yaptığını söyledi. Görümlü, şöyle devam etti: 
"Yağmur Hanım, bizim çok genç hastalarımızdan biri; eş zamanlı olarak annesinde de aynı hastalığın çıktığını öğrendik. Genç yaş hastalarda özellikle aile öyküsü olsun ya da olmasın genetik olarak meme kanseri riskinin arttığını biliyoruz. Birinci derece yakınlarda meme kanseri varlığı tespit edildiğinde, bu hastalarda genetik meme kanseri dediğimiz hastanın genlerinde bir bozukluktan kaynaklanan meme kanseri varlığını işaret ediyor bize. Bu anlamda genetik taramaları öneriyoruz. Yağmur hanım benim gördüğüm en pozitif en sıcakkanlı hastalarımızdan biri şu ana kadar. İlk geldiği gün sanki tedavisi bitmiş gibi yüzünde bir gülümseme ile geldi. Hiçbir zaman sıkıntı, üzüntü bir endişe görmedim. Bu gerçekten tedavi sürecini rahat atlatmasına sebep oldu. Oldukça ağır bir tedavi aldı. Bunun yanı sıra akıllı ilaç dediğimiz tedaviyi de uyguluyoruz. Şu ana kadar hiçbir sorun olmadan tedavisini sürdürdük. Bunda bence kendisinin pozitifliğinin çok büyük rolü var." 
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
Okulda Civa Zehirlenmesi Şüphesi: 24 Öğrenci Tedavi Altına Alındı
Okulda Civa Zehirlenmesi Şüphesi: 24 Öğrenci Tedavi Altına Alındı
Bir öğrenci tarafından okula getirilen civa nedeniyle 24 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.
​Aldığı Ağrı Kesici İlaçtan Sonra Hayatı Karardı
​Aldığı Ağrı Kesici İlaçtan Sonra Hayatı Karardı
Aldığı ağrı kesici ilacın alerji yapmasıyla bütün vücudu yaralar içinde kalan 27 yaşındaki genç kız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gördüğü tedavi sonrası sağlığına kavuşuyor.
Köpekler Saldırdı, Burnunu Ve Bacağını Parçaladı
Köpekler Saldırdı, Burnunu Ve Bacağını Parçaladı
Köyde 3 köpeğin saldırısına uğrayıp burnu ve bacağı parçalanan Mehmet Yıldırım tedavi altına alındı
Kış Ortasında Tişörtle Geziyor, Hastalığına Tanı Konulamıyor
Kış Ortasında Tişörtle Geziyor, Hastalığına Tanı Konulamıyor
42 yaşındaki Mehmet Ali Akın, kış ortasında tişört ve terlikle geziyor. Yakınlarının deli diye dalga geçtiği Akın, hastalığının teşhis edilip tedavi edilmek istiyor.
Urfa'da Bir Yıldır Çektiği Karın Ağrısından 6 Saatlik Operasyonla Kurtuldu
Urfa'da Bir Yıldır Çektiği Karın Ağrısından 6 Saatlik Operasyonla Kurtuldu
Şanlıurfa'da karın ağrısı şikayetiyle başvurduğu Gaziantep, Adana ve Şanlıurfa'daki hastanelerde bir yıldır rahatsızlığına tanı konulamayan 7 yaşındaki Zeliha Berak Gül, Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki 6 saatlik operasyonla sağlığına kavuştu.
​Safra Kesesinden 311 Adet Taş Çıktı
​Safra Kesesinden 311 Adet Taş Çıktı
Şeker hastası olan ve rutin kontrol için doktora giden 66 yaşındaki ameliyat olan kadının safra kesesinden 311 adet taş çıktı.
​Topraklarımızın Geleneksel Tıbbı Hastanelerde Uygulanacak
​Topraklarımızın Geleneksel Tıbbı Hastanelerde Uygulanacak
Anadolu Tıbbının dünyaya açılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı himayesinde İstanbul’da çok özel bir tıp kongresi ve fuarı düzenlenecek. 24-27 Nisan arasında gerçekleşecek olan ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ve Fuarı’nda (GETAT) ana tema ‘Kronik Hastalıklarda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları’ olarak belirlendi.
​Herkesin Yediği Pizza Markasının Mutfağında Fareler Cirit Attı
​Herkesin Yediği Pizza Markasının Mutfağında Fareler Cirit Attı
Domino's Pizza, restoranının mutfağında çekilen bir video nedeniyle şubesini kapattı. Söz konusu videoda pizza yapımında kullanılan malzemelerin üzerinde en az 4 farenin dolaştığı görüldü.
​Yana Düşen Başını Eliyle Tutarak Yaşıyor
​Yana Düşen Başını Eliyle Tutarak Yaşıyor
Ayşe Ünüvar nadir rastlanan servikal distoni hastalığı nedeniyle sürekli yana dönen başını bir eliyle tutarak yaşıyor. Hastalığının hayatını çok zorlaştırdığını ve tek eliyle işlerini görmek zorunda olduğunu belirten Ünüvar, rahatsızlığın sadece yüzde 10 engelli grubuna dahil edilmesi sebebiyle engelli olarak da kabul edilmediğini söyledi.
​Anne Kız Aynı Kaderi Yaşadı
​Anne Kız Aynı Kaderi Yaşadı
Önce Yağmur Öztürk’e, üç ay sonra da annesi Betigül Özönans’a meme kanseri tanısı koyuldu. El ele veren anne-kız, kanserle aylarca birlikte mücadelede ederek yendi. Öztürk mücadeleye kanseri 'kabullenerek' başlayıp zaferle çıkıp yendiklerini söyledi.
Felçli Geldiği Hastaneden Yürüyerek Çıktı
Felçli Geldiği Hastaneden Yürüyerek Çıktı
Felç geçiren 90 yaşındaki Güllü Yıldız, Kayseri Şehir Hastanesinde uygulanan zamanında ve doğru tedavi ile sağlığına kavuştu
​İşte Sağlıklı Bir Yılbaşı Sofrasında Olması Gerekenler
​İşte Sağlıklı Bir Yılbaşı Sofrasında Olması Gerekenler
Yeni yıla sayılı günler kaldı, mutfak hazırlıkları da şimdiden başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çoğu evde geniş katılımlı zengin sofralarla yeni yıl karşılanacak. Diyetisyen Perihan Kılıç, sağlıklı beslenmekten yılbaşı gecesi de uzaklaşmamak gerekliliğinin altını çizerek sağlıklı bir sofrada neler olmalı, neler olmamalı konusunda açıklamalarda bulundu.
Advert
Advert
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:45
Güneş
07:07
Öğle
12:46
İkindi
15:44
Akşam
18:13
Yatsı
19:28
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
Advert
ANKET
TÜMÜ