Bu haber 09 Ocak 2019 16:15:00 Tarihinde eklenmiştir.

​Savaşın en acı yüzü Suriyeli Muhammed

Suriye'deki iç savaşta atılan bombanın patlaması sonucu vücudu yanıklar içerisinde kalan, bir gözünü kaybeden ve aynı saldırıda babası öldükten sonra Türkiye'ye sığınan 9 yaşındaki Muhammed Ali'nin tedavisine Mersin'de başlandı.

​Savaşın en acı yüzü Suriyeli Muhammed

Yüz binlerce insanın ölümüne bir o kadarının da yaralanmasına neden olan Suriye'deki iç savaş 8. yılını doldururken, kiminin yüreğini kiminin de bedenini yakmaya devam ediyor. Ölümlerin yanı sıra parçalanmış aile dramlarına da sahne olan savaşın bir mağduru da 9 yaşındaki Muhammed Ali oldu. Ülkesinde yaşanan iç savaş sırasında anne-babası ayrıldıktan sonra babası ile birlikte yaşamaya devam eden Muhammed Ali, 3 yıl önce terör örgütü DEAŞ'ın Halep'te gerçekleştirdiği saldırı sırasında atılan bombanın patlaması sonucu vücudunun büyük bölümü yanıklar içerisinde kaldı, bir gözünü de kaybetti. Aynı saldırıda babasını da kaybeden talihsiz çocuk, tedavi için Türkiye'ye getirildi.


Ülkesindeki iç savaş nedeniyle ailesiyle birlikte daha önce Türkiye'ye sığınarak Mersin'e yerleşen Muhammed Ali'nin amcası Fuad Ali (32), yeğeninin başına gelenleri duyunca hemen Kilis'e gitti. Ancak Muhammed'in orada olmadığını öğrenen amca, yeğenini Adana'da bir hastanede tedavisi yapılırken buldu. Burada ilk tedavisi tamamlandıktan sonra kendi oğlu gibi sevdiği yeğinini alarak Mersin'e getiren amca, savaş nedeniyle annesiz ve babasız kalan Muhammed'i bir an olsun yanından ayırmadı.


Bu sırada küçük Muhammed'in durumundan haberdar olan sanatçı Haluk Levent, kurucusu olduğu AHBAP derneği aracılığıyla küçük çocuğun tedavisinin Antalya'da yapılması için harekete geçti. Sanatçının girişimleriyle Antalya'daki hastaneye götürülen Muhammed'in tedavisine bir müddet burada devam edildi. Ancak burada bazı olumsuzluklarla karşılan Muhammed, amcasından kendisini hastaneden çıkarmasını istedi. Amca Fuad Ali de yeğeninin bu talebi üzerine Muhammed'i hastaneden alarak Mersin'e getirdi.


 

Hastaneden kaçırıldığı iddiaları asılsız çıktı

Bu durum bir gazetede, 'amcanın yeğenini dilendirmek için hastaneden kaçırdığı' yönünde bir habere konu olunca polis harekete geçti. Mersin polisi amcayla yeğenini çöpten atık toplarken buldu. Yapılan incelemede, bir kaçırma olayının söz konusu olmadığı, amca Fuad Ali ile yeğeni Muhammed arasındaki ilişkinin, baba-oğul arasındaki sevgiden çok daha öte olduğu belirlendi.

 

Bir Süre Terapi Gördü

Daha küçücük yaşta hem babasını kaybeden hem de ölümün soğuk yüzü ile tanışan Muhammed, her türlü barınma, tedavi ve bakımları karşılanmak üzere Mersin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü himayesine alındı. Burada Sevgi Evleri Sitesi'ne yerleştirilen talihsiz çocuk, bir süre terapi gördü. İki hafta önce Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Cerrahisine götürülen Muhammed'in ilk tetkikleri yapıldı. Ardından Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Göktekin Tenekeci başkanlığında, yaklaşık 4 saat süren ilk ameliyatta Muhammed'in yanma sonucunda birleşen sol elinin parmakları birbirinden ayrılırken, göz kapakları ve burun kanatlarına da müdahalelerde bulunuldu. Başarılı geçen ilk ameliyat sonrası Muhammed, iyileşme süreci için istirahate alındı. Muhammed'in ilerleyen süreçte sol el, bilek ve eklem bölgelerinden ameliyat edileceği, son olarak da yüzüne müdahalede bulunulacağı bildirildi. 


 

"Muhammed şansız bir çocuk"

Muhammed'in durumuyla ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Tenekeci, "Suriye'deki bir patlama sonucunda yüzünde ve vücudunda çok sayıdaki bölgede yanıklar ve yaralanmaları mevcut. İyileşme döneminde ne yazık ki çeşitli çekintiler ile iyileşen bir hastamız. Parmaklarında olsun, her 2 elde, bacaklarda, kollarında, yüzünde ciddi yaralanmalar ve yanmalar var. Buna bağlı olarak göz kapakları, gerek burun kanatları, burnu, elleri, parmakları bütün bu bölgelerde fonksiyon kaybı oluşturan, görüntüsel kayıplara da neden olan bazı iyi olmayan sonuçlar görüldü. Muhammed, Suriye'den ülkemize bu şekilde geldi. Biz de burada gerekli müdahalelerde bulunduk. Tabii ki bu işler hemen olmuyor. Bu müdahaleleri aşamalı bir şekilde gerçekleştirmek lazım. Biz ameliyatın muayenemizden sonraki ilk aşamasını yaptık. Bu aşamasında da plastik cerrahi kliniği olarak tedavisini üstlenip, önce sol eline gerekli müdahaleyi yaptık. Daha sonrada göz kapağı ve burun kanatlarıyla ilgili bazı müdahalelerde bulunduk. Buradaki yanıkları iyileştirmek ve oluşan hareket kayıplarını olabildiğince toparlamak amacıyla bu işlemi gerçekleştirdik" dedi.

Öncelikle tek elini ameliyat ettiklerini vurgulayan Doç. Dr. Tenekeci, "Diğer elini de bu iyileşme sürecinde rahatlıkla kullanabilsin istedik. Daha sonra ikinci aşaması olarak diğer elini ameliyat yapacağız. Bu çocuk büyüdükçe çekintiler çeşitli bölgelerde olabilecek. O yüzden büyüdükçe bazı bazı ameliyatlara devam edeceğiz. Yüzündeki oluşan yanıklar için veya izli alanlar için başka başka ameliyatlar yapıp görüntüsünü daha sosyal olarak, daha aktif bir birey olarak ve psikolojik olarak az etkilenebileceği bir hayata çevirebilmek için çabalarımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.


 

"Muhammed Ali ile aramızdaki bağ babadan bile üstündü"

Mersin'de çöpten atık toplayarak hayatını sürdüren amca Fuad Ali ise Muhammed'in Suriye'de babasıyla birlikte çadırın içinde yaşadığını belirterek, "Oradaki çadıra DEAŞ tarafından bir saldırı olmuş ve vücudunun büyük bölümü yanmış. Babası orada öldü, Muhammed Ali'yi de Kilis'e getirmişler. Ben Kilis'e gittiğimde Adana'ya götürüldüğünü öğrendim. Adana'da bir hastanede 6 ay tedavi gördükten sonra Mersin'e geldik.

Muhammed Ali 2 yaşına geldiğinde babası onlara bakamayacak durumdaydı. Anne-babası ayrıldıktan sonra ona 2 yaşından bu yana ben bakıyordum. Muhammed Ali ile aramızdaki bağ baba-oğuldan bile üstündü. Ben hem Muhammed Ali'ye hem babasına hem ailesine bakıyordum. Buraya geldik yine aynı şekilde bakmaya devam ettim. Şimdi devlet koruması altında. Türkiye Cumhuriyeti bize ne söylediyse hepsini tek tek yerine getiriyor. Allah onlardan bin kez razı olsun. Muhammed Ali'yi ben çok seviyorum, onu bırakmaya da hiç niyetim yok. Tedavi süreci bittikten sonra Muhammed Ali'yi bana verirlerse çok mutlu olacağım" diye konuştu.
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
THY'nin Yeni Uçağının İsmi 'Maçka' Oldu
THY'nin Yeni Uçağının İsmi 'Maçka' Oldu
Türk Hava Yolları(THY), filosuna kattığı ilk Boeing 787-9 Deramliner'a verilecek isim için sosyal medyada başlattığı anketin sonuçlandığını açıkladı. Yeni uçağa, henüz 15 yaşında şehit olan Eren Bülbül'ün memleketi olan 'Maçka' isminin verildi.
Vali Memiş, Çoban Değil, Sürü Yöneticisi
Vali Memiş, Çoban Değil, Sürü Yöneticisi
Erzurum Valisi Okay Memiş’in, “Hayvancılık ile uğraşıyor diye kadınlarımız çobanla evlenmiyor. Bu nedenle ismini değiştirip sürü yöneticisi koyduk” sözlerine salonda hem kahkaha hem de alkış yükseldi.
Türkiye'de 3 Milyon 657 Bin Suriyelinin Yaşadığını Açıklayan Ak Partili Vekil: Maaş Verilmiyor, Yardım Yapılıyor
Türkiye'de 3 Milyon 657 Bin Suriyelinin Yaşadığını Açıklayan Ak Partili Vekil: Maaş Verilmiyor, Yardım Yapılıyor
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Türkiye'de yaklaşık 3 milyon 657 bin Suriyelinin yaşadığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ben Osman Öcalan'ın Kırmızı Bültenle Arandığını Bilmiyordum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ben Osman Öcalan'ın Kırmızı Bültenle Arandığını Bilmiyordum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “S-400 ile ilgili bugüne kadar birçok kez gerek şahsım gerek ilgili arkadaşlarım işin bittiğini, işin teslim süreci içinde olduğunu ifade ettik. Nedense bizim söylediklerimize inanılmıyor, bizim dışımızda söylenenler itibar görüyor. NATO ülkeleri birbirlerine yaptırım uygulamaya başladıysa doğrusu bunu bilmiyorum. Bugüne kadar Sayın Trump ile yaptığım görüşmelerde bu izlenimleri almadım” dedi.
MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Akşener’e Öcalan Mektubu Tepkisi
MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Akşener’e Öcalan Mektubu Tepkisi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “İP’in başındaki şahıs mitili İmralı’ya attığımızı söylediğine göre buna şahit olmuştur. Ya İmralı’da nöbete girmiş ya Pensilvanya’dan sufle almış ya da aklını ve anılarını bedeli mukabilince efendilerine devretmiştir” dedi.
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Öcalan Mektubu Tepkisi, Sanki Seçime Dönük Buradan Medet Umduk
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Öcalan Mektubu Tepkisi, Sanki Seçime Dönük Buradan Medet Umduk
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “İstanbul halkına hayırlı olsun. Milli irade berrak bir şekilde tecelli etmiştir. Milli irade bütün siyasilerin saygı duyması gereken bir husustur. Sonucu saygı ile karşılıyoruz” dedi.
​Ayşe öğretmen beraat etti
​Ayşe öğretmen beraat etti
Bir televizyon kanalında yayınlanan programa telefon bağlantısı yapan ve burada söylediği sözler nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan yargılanan öğretmen Ayşe Çelik beraat etti.
​Bakan Akar: Terhis işlemlerinin aksaksız, eksiksiz gerçekleşmesi için çalışmalar sürüyor
​Bakan Akar: Terhis işlemlerinin aksaksız, eksiksiz gerçekleşmesi için çalışmalar sürüyor
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemiyle ilgili, "Terhis işlemlerinin aksaksız, eksiksiz gerçekleşmesi için çalışmalar sürüyor" dedi.
​Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in görüşme tarihi belli oldu
​Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in görüşme tarihi belli oldu
Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile 29 Haziran'da Osaka'da görüşme gerçekleştireceğini açıkladı.
​Karısını vurup intihar girişiminde bulundu
​Karısını vurup intihar girişiminde bulundu
Karısıyla kavga ettiği iddia edilen bir kişi, önce karısını vurdu, daha sonra elindeki silahla kendine ateş ederek intihar girişiminde bulundu. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan kadın hayatını kaybederken, intihar girişiminde bulunan kocanın hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi.
AKP'li Başkanın Polislerle Verdiği Poz Tepki Çekti
AKP'li Başkanın Polislerle Verdiği Poz Tepki Çekti
AKP Diyarbakır İl Kadın Kolları Başkanı Güzel Kızoğlu, kişisel Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafla tepki topladı.
Eyyübiye Belediyesi Kaçak Yapıların Yıkımı Devam Ediyor
Eyyübiye Belediyesi Kaçak Yapıların Yıkımı Devam Ediyor
Eyyübiye Belediyesi'ne bağlı İlçemiz genelinde kaçak yapılarla mücadelemiz devam ediyor.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:14
Güneş
05:00
Öğle
12:33
İkindi
16:24
Akşam
19:56
Yatsı
21:34
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ