Advert
Bu haber 25 Aralık 2018 18:00:01 Tarihinde eklenmiştir.

Felçli Geldiği Hastaneden Yürüyerek Çıktı

Felç geçiren 90 yaşındaki Güllü Yıldız, Kayseri Şehir Hastanesinde uygulanan zamanında ve doğru tedavi ile sağlığına kavuştu

Felçli Geldiği Hastaneden Yürüyerek Çıktı

Kayseri Şehir Hastanesi acil servisine felç nedeniyle 112 ambulansı ile getirilen 90 yaşındaki Güllü Yıldız’ın sağ kol ve bacağını hareket ettiremediği belirlendi ve hızlı bir şekilde IV trombolitik pıhtı çözücü tedavisi uygulandı. Hastaneye sedye ile gelen Güllü Yıldız, yürüyerek çıktı.

Hastanın aniden gelişen kuvvetsizlik ve konuşma bozukluğu ile geldiğini söyleyen Kayseri Şehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Fatih Göl, “Güllü hanım hastaneye gelişinden yaklaşık üç saat önce bu şikayetleri başlamış. Biz, ilk üç saat veya tercihen ilk dört buçuk saatte gelen hastalarımıza gerçekten hayat kurtarıcı olan ileride hayatlarını sekelsiz (hasarsız) sürdürmelerine yardımcı olabilecek ıv trombolitik tedavi uyguladık. Bu tedavi damardan aynı serum gibi bir saat içinde hastaya verilen tedavi olup kan cıvıtıcı tedavisidir. Hastanın onayı alınarak yapılır. Hastalar bu tedavinin faydalarını Güllü hanımda olduğu gibi yakın zamanda da görebilir hızlıca. Ya da ikinci ayda üçüncü ayda da görebilir. Onun için bu tedavi çok önemli” dedi. ,

“İnme, tüm dünyada koroner kalp hastalığı ve tüm kanserlerin ardından üçüncü sıklıkta gelen bir ölüm nedenidir. İnmeli hastaların yüzde 20'si erken dönemde, yüzde 30'u bir yıl içinde ölmekte. Yaşayanların üçte biri ise günlük işlerinde başkalarına muhtaç olarak yaşamlarını sürdürebilmektedirler. İnme; erişkinlerde en önemli özürlülük nedenlerinden biridir. Nüfusu giderek yaşlanan ülkemizde de en çok önemli ve önlenebilir sağlık sorunudur" diyen Uz. Dr. Mehmet Fatih Göl, “Genelde inme geçiren hasta ve yakınları tarafından semptomların (belirtilerin) kendiliğinden geçmesi beklendiğinden çoğunlukla acil birime gecikerek başvurmaktadır. Oysa bu tedavide en önemli olan ilk 3 - 4.5 saattir. Bu süre geçirildiğinde güncel tedavi yaklaşımlarından pek faydalanılamamaktadır.


Hastamız şikayetleri başlar başlamaz vakit kaybetmeden 112’yi arayarak acil kliniğimize getirilmiştir. Acile geldiğinde sağ kol ve bacağını hareket ettiremediğini, konuşamadığını tespit ettikten sonra vakit kaybetmeden yapılan görüntüleme tetkikleri sonrası, inme (felç) geçirdiğini saptadık. Hasta yakınlarını bilgilendirerek ve onayı alınarak IV trombolitik (pıhtı çözücü) tedavisi uyguladık. İlk 24 saat yakın izlem yaptık. Hasta uyguladığımız tedavi sonrasında şimdi hem yürüyebiliyor hem konuşabiliyor” diye konuştu.


 

4,5 Saatte Yapılan Iv Trombolitik Tedavi Faydalı

Uz. Dr. Göl; aniden başlayan yüzde kayma, güçsüzlük, konuşma bozukluğu, dengesizlik gibi şikayetleri olan hastaların vakit kaybetmeden hastaneye başvurması gerektiğini vurgulayarak, "Çünkü bu tedavide saatlerin dakikaların bile önemi var. Tedaviye uygunluğu tespit edilmiş hastalarda ilk 4,5 saatte yapılan IV trombolitik tedavi faydalı" dedi.

 

Sağ Tarafı Tamamen Tutmuyordu

Güllü Yıldız’ın oğlu Osman Yıldız, "Annemi hastaneye getirdiğimizde sağ tarafı tamamen tutmuyordu. Hocamız tedaviyi söyledi, benim de onayımı aldıktan sonra tedaviyi uyguladı. tedaviden sonra annemiz sağlığına kavuştu, istediği gibi yürüyebiliyor. Namazını da kendi başına kılabiliyor" dedi.
Sağlığına kavuşmaktan duyduğu memnuniyetlerini dile getiren 90 yaşındaki Güllü Yıldız ve yakını; Kayseri Şehir Hastanesinden sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

 
Etiketler
Yorum Yap
Sağlık
​Ağız Kokusunda 8 Nedene Dikkat
​Ağız Kokusunda 8 Nedene Dikkat
Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya ağız kokusuna neden olan 8 probleme dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
​Gözünü Kuş Gagalamıştı, 46 Yıl Sonra Yeniden Görmeye Başladı
​Gözünü Kuş Gagalamıştı, 46 Yıl Sonra Yeniden Görmeye Başladı
11 yaşındayken balıkçıl kuşu tarafından gagalandıktan sonra sol gözü görme yetisini kaybeden 57 yaşındaki Adnan Gençaslan, geçirdiği ameliyatın ardından yeniden görmeye başladı.
​Uzmanlar Uyarıyor! Geçmeyen Öksürüğe Dikkat
​Uzmanlar Uyarıyor! Geçmeyen Öksürüğe Dikkat
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Büşra Filiz Genç, çocuklarda geçmeyen öksürük ve astım konularında önemli bilgiler paylaştı.
Güneşin Erittiği Kadının Yaz Kabusu
Güneşin Erittiği Kadının Yaz Kabusu
8 yaşında yakalandığı deri hastalığının tedavisi bulunmayan bir cilt kanserine dönüşmesi sonrası hayatı kararan Sibel Oflas’ın vücudundaki kanser tümörleri hızla yayılmaya başladı. Hastalığının güneş ışınlarına maruz kaldıkça daha da hızlı yayıldığını ifade eden Oflas, "Güneş bende DNA mutasyonuna ve kansere neden oluyor. Benim için yaz demek, kabus demek. Yazın gelmesini hiç istemiyorum" diye konuştu.
İşportada Satılan Gözlüklere Dikkat
İşportada Satılan Gözlüklere Dikkat
Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte güneş gözlüğü kullanımı artıyor. Uzmanlar bireylerin daha çok, "ucuz" olduğu için bilinçsizce tercih ettiği sahte güneş gözlüklerinin, göz sağlığı açısından birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor.
Ameliyatta Unutuldu, 7 Yıl Sonra Fark Edildi
Ameliyatta Unutuldu, 7 Yıl Sonra Fark Edildi
​Bir hastadan, Ankara'da geçirdiği bir operasyon sonrası böbrek kanalında unutulan ve 7 yıl sonra fark edilen tamamen taşlaşmış 28 santimetrelik stent başarılı bir operasyonla çıkarıldı.
Erkuş,Urfa'da Bir İlki Gerçekleştirdi
Erkuş,Urfa'da Bir İlki Gerçekleştirdi
Şanlıurfa il Sağlık Müdürü Doç. Dr. M. Emre Erkuş'un Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kazandırılan Anjiografi ünitesi bu hafta hizmet vermeye başladı.
​Bir Hastadan, 152 Parça Taş Çıkartıldı
​Bir Hastadan, 152 Parça Taş Çıkartıldı
Bir hastanın iki böbreğinde bulunan 3 ve 5 santimetrelik taşlar, kapalı yöntem ile kırılarak 152 parça halinde çıkarıldı.
​Saç ekimi yaptıracaklara uyarı
​Saç ekimi yaptıracaklara uyarı
Saç Ekim Uzmanı İsmail Zengin, saç ekimi yaptırmayı düşünenlere uyarıda bulundu.
Dünyanın en kalitelisi Türkiye’de üretiliyor.  Kilosu ise 30 bin TL.
Dünyanın en kalitelisi Türkiye’de üretiliyor. Kilosu ise 30 bin TL.
Üretiminin zorluğu ve nadir bulunmasından dolayı dünyanın en pahalı bitkileri arasında yer alan safranın kilosu 30 ila 70 bin TL arasında satılıyor. Dünyanın en kaliteli safranı Türkiye'de üretilirken yerli saf safranın kilosu 30 bin TL'den, yerli pilavlık safranın kilosu 150 TL'den. İthal safranın kilosu ise 70 bin TL'den alıcı buluyor. Fiyatı altında yarışan bu değerli ürün altın gibi gram ile satılıyor.
Gece Çalışanlara Gündüz Karanlıkta Uyuma Uyarısı
Gece Çalışanlara Gündüz Karanlıkta Uyuma Uyarısı
Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) üyesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, uykunun vücutla sağlık arasında altın zincir olduğunu belirterek, gece çalışanların sağlıklı bir uyku için gündüz mutlaka sessiz ve karanlık ortamda uyumalarını tavsiye etti.
​Şanlıurfa’dan Çoruma Kızamık Götürdüler, 8 Kişide Görülünce Alarma Geçildi
​Şanlıurfa’dan Çoruma Kızamık Götürdüler, 8 Kişide Görülünce Alarma Geçildi
Çorum’un Alaca ilçesinde 8 kişide kızamık vakası görüldü. Kızamık vakası için başvuran “Hastaların Şanlıurfa’dan Alaca’ya geldikleri” tespit edildi.
Advert
Advert
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:51
Güneş
06:13
Öğle
12:38
İkindi
16:05
Akşam
18:50
Yatsı
20:06
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
Advert
ANKET
TÜMÜ