Advert
Bu haber 22 Aralık 2018 15:30:00 Tarihinde eklenmiştir.

Urfalı Öğrenciler Su Bardağı ve Meyvelerle Piyano Çalıyor

​Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde özel bir okulda eğitim gören öğrenciler, elektrik devrelerini adeta konuşturuyor. Öğrenciler, meyve ve suyla piyano çalıyor.

Urfalı Öğrenciler Su Bardağı ve Meyvelerle Piyano Çalıyor

- Öğrenciler içi dolu su bardağı ve meyvelerle piyano çalıyor 
- Öğrenciler elektronik devreleri adeta konuşturuyor 
- Hazırladıkları devrelere bağlantı kurdukları içi su dolu bardak ve meyvelerle müzik yapıyorlar 
 

Piyano Oluşturdular

Siverek’te özel bir okulda açılan robotik kodlama sınıfında öğrenciler, yazdıkları programlarla müzik dersini daha keyifli hale getiriyor. Öğrenciler, patlıcan, domates, limon ve biber gibi sebzelerin yanında, iletkenliği bulunan su ve kurşun kalem karalamalarıyla müzik yapıyor. Öğrenciler bilgisayar ortamındaki kodlamayla bilgisayardan meyve, su bardağı ve kurşun kalem karalamalarına giden devrelerle piyano oluşturdu. Yapılan karalama izine, bardak içerisindeki suya ve meyvelere dokunulduğunda nota seslerini elde eden öğrenciler hem kodlamada kendilerini geliştirirken hem de alışılmışın dışında müzik ile keyifli zaman geçiriyor.  

Kodlama Derdi Verdiler

Yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Mekatronik Mühendisi Mehmet Gire, "Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilerimizle farklı bir etkinlik yapmak istedik. Bu hafta bilgisayar ve robotik kodlama atölyemizde bilgisayar ortamında tasarladığımız uygulama ve devrelerle sebze, meyve, su ve kurşun kalem karalaması ile yani iletkenliği olan araçlarımız ile bir müzik etkinliği yaptık. Bu şekilde öğrencilerimiz kodlamanın hayatımıza uyarlanabilirliğini tecrübe etme şansı elde ettiler. Siverek’te ilk kez okulumuzda yaptığımız bu çalışma ile öğrencilerimize gülerek eğlenerek kodlama dersini verdik ve sevdirdik. Aynı zamanda bunun gibi çeşitli etkinlikler ile öğrencilerimiz geleceğe hazırlıyoruz. Yaptığımız bu çalışmalar ile öğrencilerimizin hayal gücünü geliştirerek derslerimizi bir oyun havasında, eğlenerek ve gülerek öğrenme sağlamış oluyoruz" dedi. 
9. sınıf öğrencisi Süleyman Hasan Kızıltaş, derslerin bu şekilde daha keyifli olduğunu söyleyerek, "Bugün robotik kodlama dersinde yaptığımız uygulama ve devrelerle meyve sebzelerin içindeki sıvının iletkenliğini kullanarak nota sesleri çıkarmalarını sağladık. Ayrıca bu derste Mblock uygulaması ile verdiğimiz komutları yerine getirebilen çeşitli oyunlar tasarladık. Derslerimiz çok eğlenceli ve güzel geçiyor. Hayatımda ilk defa böyle bir şey gördük ve yaptık. Bu dersi çok seviyoruz" dedi. 


 

Derslerimiz Çok Güzel Geçiyor 

Dersleri dört gözle beklediklerini anlatan öğrencilerden Ramazan Emir Şirin ise, "Robotik kodlama dersinde çok çeşitli etkinlik ve tasarımlar yapıyoruz. Araba oyunu, zıplama oyunu gibi oyunlar tasarladık ve yaptık. Sebze ve meyvelerle piyano notaları çıkarmayı öğrendik. 3D yazıcı ile çeşitli şekiller, görseller tasarladık. Derslerimiz çok güzel geçiyor. Burada her gün daha farklı şeyler öğreniyoruz. Hocalarımızın da yardımları ile derslerimiz eğlenceli ve güzel geçiyor” şeklinde konuştu  

Çağımız Robot Çağı

Okul yöneticilerinden Cuma Şirin ise "Malum çağımız bilgisayar programlama ve robot çağı. Şu an hayatımızın merkezinde teknoloji bulunmakta. Bizler gençlerimizi geleceğe hazırlamak ve çağı yakalamak için bu derslere önem veriyoruz. Bu anlamda hem Türkiye’de hem de dünyada başarılara imza atmak için gençlerimiz teşvik ediyoruz. Zamanımız programlama ve bunun hayata yansıyan kısmı da robot teknolojisi. Biz de bu amaçla bu sınıfı açtık ve gençlerimize 3 boyutlu yazıcı da temin ettik. Bugün burada öğrencilerimiz yaptığı tasarımlar ve uygulamalar ile bizlere umut olmaktadır" diye konuştu. 
Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Albayrak’tan Seçim Sonrası Dolar Açıklaması
​Albayrak’tan Seçim Sonrası Dolar Açıklaması
Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, faiz ve enflasyonun tek haneye ineceğini açıkladı ve doların yükselmesini bekleyenlere sert çıktı.
​Akit Yazarı Özmen, Türk Kamuoyu Kılıçdaroğlu Gibi Bazı İsimlerin İdam Edilmesini Bekliyor
​Akit Yazarı Özmen, Türk Kamuoyu Kılıçdaroğlu Gibi Bazı İsimlerin İdam Edilmesini Bekliyor
Gerçekleştirdiği yayın esnasında cezaevinin bahçesinde bulunan darağacını gösteren Akit TV muhabiri Mehmet Özmen, "Türk kamuoyunun idam edilmesini istediği kişiler var" diyerek, Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen'in yanında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da ismini verdi.
Erdoğan, Hesabınız Sormazlarsa Biz Sorarız
Erdoğan, Hesabınız Sormazlarsa Biz Sorarız
24 Haziran seçimleri öncesi Kdz. Ereğli'de miting yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 9 ay sonra yeniden Kdz. Ereğli ilçesine geldi. 31 Mart yerel seçimleri öncesi alanı dolduran on binlerce vatandaştan destek isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'da camiye yönelik yapılan saldırıyı da kınadı. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da İslam dinine yönelik sözlerine tepki gösterdi.
AİHM’den Yeni Demirtaş Kararı
AİHM’den Yeni Demirtaş Kararı
​Adalet Bakanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), halen cezaevinde bulunan HDP’li Selahattin Demirtaş’la ilgili Türkiye’nin yaptığı temyiz başvurusunu kabul ettiğini açıkladı. Buna göre, Demirtaş'ın davasının AİHM Büyük Daire’de görülmesine karar verildiği belirtildi. Demirtaş’ın duruşması Strazburg’ta yapılacak.
​Binali Yıldırım'dan Seçim Vaadi, Mahalle Maçları Geri Geliyor
​Binali Yıldırım'dan Seçim Vaadi, Mahalle Maçları Geri Geliyor
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul’un 961 mahallesinde ‘Mahalle Maçı’ ruhunu canlandıracak.
​Mansur Yavaş’a Elinde Müstehcen Görüntü Bulundurma Soruşturması Açıldı
​Mansur Yavaş’a Elinde Müstehcen Görüntü Bulundurma Soruşturması Açıldı
Savcılık, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş hakkında soruşturma başlattı.
​Ak Başkan Adayı Baydilli, Essum Hanımın Ailesiyle İlgili Videoların Yayınlanmasını Etik Bulmuyorum
​Ak Başkan Adayı Baydilli, Essum Hanımın Ailesiyle İlgili Videoların Yayınlanmasını Etik Bulmuyorum
AK Parti Karaköprü Belediye Başkan Adayı Metin Baydilli, Saadet Partisi Karaköprü Belediye Başkan Adayı Essum Saatçi Aslan’ın seçim bürosunu ziyaret etti. Başkan Adayı Baydilli, Aslan’ın ailesiyle eğlendiği videoların yayınlanmasını siyaseten etik bulmadığını söyledi.
​Cumhur İttifakı'nın Seçim Bürosuna Saldırı
​Cumhur İttifakı'nın Seçim Bürosuna Saldırı
Cumhur İttifakı Seçim Bürosu’na otomobille gelen kimliği belirsiz şahıslar, seçim bürosunda görevli 2 kişiyi sopalarla darp etti.
​15 Temmuz Şehidinin Babasından CHP'lilere Tepki! Hangi Yüzle Geldiniz?
​15 Temmuz Şehidinin Babasından CHP'lilere Tepki! Hangi Yüzle Geldiniz?
15 Temmuz hain darbe girişiminde Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırıda şehit olan Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit'in babası, törene katılan CHP'lilere "Hangi yüzle geldiniz?" diyerek tepki gösterdi.
Erdoğan Dünyaya Seslendi, Dedeleriniz Gibi Tabutla Gidersiniz
Erdoğan Dünyaya Seslendi, Dedeleriniz Gibi Tabutla Gidersiniz
Çanakkale’den dünyaya seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'da 50 müslümanın şehit edildiği saldırının arkasındaki mesajı, hisleri ve niyeti anladıklarını belirterek, "Dedeleriniz geldiler burada olduğumuzu gördüler, sonra da kimi ayakları üzerinde kimi tabutla döndüler. Biz tarihi Çanakkale'de kanımızla yazdık. Biz bin yıldır buradayız, inşallah kıyamete kadar da burada olacağız. İstanbul'u Konstantinopolis yapamayacaksınız" dedi.
Oğlunun Cenazesine Kelepçe ile Katıldı
Oğlunun Cenazesine Kelepçe ile Katıldı
5 Mart günü aracında silahlı saldırıya uğrayarak öldürülen 27 yaşındaki emlakçı Oğuzhan Karabağ, cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Cenaze törenine Karabağ’ın cinayeti azmettirme iddiasıyla cezaevinde olan babası ve ağabeyi de özel izinle kelepçeli olarak katıldı.
​Bin 400 Öğrenci, Bedenleriyle Oluşturdukları Koreografi İle Çanakkale Şehitleri'ni Andı
​Bin 400 Öğrenci, Bedenleriyle Oluşturdukları Koreografi İle Çanakkale Şehitleri'ni Andı
Bir araya gelen bin 400 öğrenci bedenleri ile oluşturdukları ‘Mehmetçiğe Saygı Anıtı’ koreografisi ve hazırladıkları kliple Çanakkale Şehitleri’ni andı.
Advert
Advert
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:01
Güneş
06:22
Öğle
12:40
İkindi
16:03
Akşam
18:45
Yatsı
20:00
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
Advert
ANKET
TÜMÜ