Advert
Bu haber 02 Kasım 2018 12:22:35 Tarihinde eklenmiştir.

Soner Yalçın Rektör Taşaltın’ın Görevden Alınmasının Tüm Ayrıntılarını Yazdı

Gazeteci yazar Soner Yalçın, Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın’nın görevden ayrılmasının ayrıntılarını Sözcü'de yayınlanan köşe yazısına taşıdı.

Soner Yalçın Rektör Taşaltın’ın Görevden Alınmasının Tüm Ayrıntılarını Yazdı

Gazeteci Yazar Soner Yalçın’nın dikkati kaç günden beridir gündemde olan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Ramazan Taşaltın’ı çekmiş olacak ki skandallara imza attan rektörümüzü araştırmış. Yalçın, Sözcü'de yayınlanan köşe yazınında belirtiği gibi “Dedim ki: “Kim bu rektör?” Erdoğan'a itaati Allah buyruğuna dönüştüren bir bilim insanını her yönüyle tanımak istedim. Ne yazık ki…
Kaç gündür gündemde olan Prof. Taşaltın'ın tam anlamıyla portresini bulamadım. İş başa döndü!” sözlerini kullanarak şunları kaleme aldı.
 
 

Taşaltın Dini Bilgileri Nereden Aldı?

Harran, insanoğlunun ilk yerleşik hayata başladığı bölgelerden biri…

Çivili yazılı tabletlerde ismi “Har-ra-na” veya “Ha-ra-na” diye geçiyor.

Kimler geldi kimler geçti bu kavimler kapısından; Ahmed Arif'in dediği gibi, “Havva Anan dünkü çocuk sayılır, Anadoluyum ben…”

Harran bilim yuvasıydı. Örneğin…

Yılı; 365 gün, 5 saat, 46 dakika ve 24 saniye olarak ölçerek, Copernicus'dan Kepler'e Batılı bilim insanlarını etkileyen Battani (858-929) Harranlı idi. Eserleri Latince'ye çevrilen ilk Müslüman alim oldu. Ay'daki bir bölgeye -Latince bilinen ismiyle- “Albategnius” adı verildi.


Tahmin etmişsinizdir:
Sözü Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Ramazan Taşaltın'a getireceğim! Hani… “Cumhurbaşkanına itaat etmek farzdır” diyen bilim insanına!
Saray ve itibarıyla YÖK rektörün istifasını isteyince Prof. Taşaltın koltuğundan ayrılmak zorunda kaldı. Dedim ki:
“Kim bu rektör?”
Erdoğan'a itaati Allah buyruğuna dönüştüren bir bilim insanını her yönüyle tanımak istedim. Ne yazık ki…

Kaç gündür gündemde olan Prof. Taşaltın'ın tam anlamıyla portresini bulamadım. İş başa döndü!

Öğrendiklerimi sizinle paylaşayım…
 

Devlet bursu

Koca Mehmet nice, harp­lere girmiş, Banayır Osman Yunan zul­münü görmüş, Savırdan Amat epey çukur tarla sürmüş, Kimler geldi, kimler geçti, bu köyden? (…)
Keçili Mezarlığında gördüm iki yüz kadar mezar taşı, Yazıyordu üzerinde Özyürek, Öztürk, Taşaltın, Göktaş'ı, Bolat, Polat, Balban, Kunt­bilek, Aydoğmuş, Balban, Akbaş'ı Kimler geldi, kimler geçti, bu Keçili'den?”

Şair Mehmet Kuntbi­lek köyünü böyle mısralara döktü.

Isparta Gelendost Keçili Köyü…
Bu Türkmen yerleşim alanının sakinleri, Bozoklar/ Avşar koluna bağlı Karaçakal yörükleri.

Yörükler kışları Akdağ, yazları ise Keçili'de yaşıyordu. İlk kez 1910 yılında Öpenoğ­lu Hasan köye kalıcı evi inşa etti..

Hasan'ı kardeşi Ahmet takip etti. “Öpenoğlu” ve “Fatış­lar” adı zamanla “Taşaltın” soyadına dönüştü.

İşte… Prof. Ramazan Taşaltın bu aileye mensup. Dedesi Hacı Ali oğlu Meh­met Çanakkale'de şehit düştü. (Amcası Durmuş Taşaltın yıl­larca yetim maaşı aldı.)
Ramazan Taşaltın 1960 do­ğumlu. İlkokulu Köyü'nde okudu.

Keçili köyüne ilk cami 1939'da, ilk okul 1955'de yapıldı.

Köy, 1977'de iki mutlulu­ğu birden yaşadı:
– Emine Çelik, Türkiye Orta­okullar Atletizm Yarışması'n­da birinci, Dünya Ortaokullar Atletizm Yarışması'nda dör­düncü oldu.
-Ramazan Taşaltın üniver­site sınavında 660 bin kişi arasından Türkiye 53'üncü­sü olarak İstanbul Teknik Üni­versitesi Elektrik-Elektronik Bölümü'nü kazandı.
Ortaöğrenimini yatılı okuyan Prof. Taşaltın, üniversiteyi de TÜBİTAK bursuyla okudu…

1984'de aynı üniversi­tede yüksek lisansı bitirdi. 1987'de Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla İngiltere'ye gitti; 5 yıl kaldı; Sussex Üniversitesi ve Bath Üniversitesi'nde yük­sek mastır ve doktora yaptı.

Sormadan edemiyorsunuz:
Devlet bursuyla okuyan bir bilim insanı, “Erdoğan'a itaati farz” olarak nasıl görür?
 

Nurcu kimliği

Prof. Ramazan Taşaltın dini bilgilerini nereden aldı?
Isparta deyince aklıma Said Nursi geliyor! Geçen yıl…

Nurcular, 30 Kasım-2 Aralık 2017 tarihleri arasında Şanlıurfa'da “1.Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi” düzenledi. Sonuç bildirgesini rektör Taşaltın okudu! Nurcular, Harran Üniversitesi'nde “Yaratılış Araştırma Merkezi” kurmak için kolları sıvadı.

Prof. Taşaltın rektör olunca Twitter hesabı açtı. 637 tweet attı; bir kez olsun “Atatürk” yazmadı. Ama Said Nursi'nin talebelerinden Abdullah Yeğin vefat edince anmadan geçemedi!
Said Nursi yaşamında “müsbet hareket” sözünü dilinden düşürmezdi. Bu amaçla Nurcular, “müsbet hareket” adında panel-sempozyum düzenler. Bu toplantıların da konuğudur Prof. Altıntaş!

Toplantıların konuşmacısı genellikle eski Bakan Rıza Akçalı'dır. Prof. Altıntaş 2015'te rektör seçilir seçilmez Akçalı'yı hemen üniversiteye davet edip konferans verdirdi.
Bir Nurcu'nun “Erdoğan'a itaat farzdır” demesini anlamam zor. Demezler!

Peki… 
Bu derece abartının sebebi, Prof. Altıntaş'ın -tıpkı kripto FETÖ gibi- “bir şeyleri örtmek” istemesi mi? Eski Bakan Akçalı'nın Fethullah Gülen ile yakınlığı, Abant Toplantıları'nın müdavimliği sır değil…

Evet, Prof Taşaltın neyin üzerini kapatmaya çabaladı? “Erdoğan FETÖ ile mücadelede yalnız kaldı” ne demek?

Prof. Taşaltın'ın ağabeyi Mehmet Taşaltın'ın adı da tanıdık: Ahmet Ertürk'ün başında olduğu TMSF, Telsim'e 2004'te el koyduğunda başa Telekom mühendisi Mehmet Taşaltın'ı getirdi! (AKP'li Bakan Kemal Unakıtan'ın kızı Zeynep Basutçu'nun Telsim'in Vodafon'a devrindeki rolüne filan girip konuyu dağıtmayalım. Taşaltın 2006'da yargılandı. Sonra Türk Telekom'un yönetim kuruluna atandı!)

Taşaltınlar'ın bürokraside yükselişinin sebebi ne/kim? Hangi liyakat?
 

Ve ne yazık:

Türkmen Keçili Köyü'den çıkıp devlet tarafından okutulan çocukların acıklı hikayesidir bu!
 
 
Etiketler
Yorum Yap
Ö-HABER
Urfa'da Engelli Yoluna Engel Koydular
Urfa'da Engelli Yoluna Engel Koydular
Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde engeli rampasını kapatan iş yerleri sahipler engeli rampası ve çocuk arabasının geçtiği rampaya fidan diktiler. Engelli yoluna engel koyan bu sorumsuzca davranış, vatandaşları ve diğer Esnafları isyan ettirdi.
Tüm Dünya Bu Arabalara Bakacak! 120 Arabada Göbeklitepe
Tüm Dünya Bu Arabalara Bakacak! 120 Arabada Göbeklitepe
Europa-Orient Rallye Oldtimer (Klasik araba) ve Young timer araçlarının katılabildiği, dünyanın son otomobil, macera ve dostluk rallisinin Göbeklitepe 2019 teması ile yapılması için bir protokol imzalandı.
​Özyavuz, Bu Saatten Sonra Ak Parti'ye Üye Bile Olamazsın
​Özyavuz, Bu Saatten Sonra Ak Parti'ye Üye Bile Olamazsın
Şanlıurfa MHP Milletvekili İbrahim Özyavuz, Harran’da Cumhur ittifakı adayı olan Mahmut Özyavuz’un seçim bürosunda vatadaşlarla bir araya geldi. Özyavuz’un konuşmalarında en çok dikkat çeken konuşma ise, Harran mevcut Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz’un aday gösterilmemesi ve bunun nedenleri oldu.
​Şanlurfa’da Hırsızlık Yapan Hastanelere Operasyon
​Şanlurfa’da Hırsızlık Yapan Hastanelere Operasyon
Şanlıurfa’da hayali hasta girişi yapıp tedavi etmiş gibi gösteren özel hastanelere yönelik düzenlenen operasyonda aralarında doktorların da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 4'ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
​Şanlıurfa’da Hırsızlık Çetesi Çökertildi, 6 Tutuklama
​Şanlıurfa’da Hırsızlık Çetesi Çökertildi, 6 Tutuklama
Gaziantep ve Şanlıurfa merkezli hırsızlık çetesi Gaziantep İl Jandarma Komutanlığının 3 aylık yoğun çalışması sonrası çökertildi. Hayvan, fıstık, motorlu araç, çay hırsızlığı ile evden ve iş yerinden hırsızlık yaptığı belirlenen 6 kişi tutuklandı.
​Polis Kılığındaki Dolandırıcı Şanlıurfa’da Yakalandı
​Polis Kılığındaki Dolandırıcı Şanlıurfa’da Yakalandı
Kendisini polis olarak tanıtıp bir vatandaşı dolandıran şüpheli, Şanlıurfa’da yakalanarak gözaltına alındı. Polis, dolandırıcıların hesabına 17 bin 600 TL yatıran mağdurun 8 bin TL’sini kurtardı.
​Viranşehir, Doğalgaza Kavuştu
​Viranşehir, Doğalgaza Kavuştu
Organize Sanayi Bölgesinde Viranşehir’e doğalgaz verilmesiyle ilgili Aksa Doğalgaz Şanlıurfa ve BOTAŞ’ın yatırımlarının kabulü yapıldı.
​Gaziantep'teki Deprem Şanlıurfa’yı da Vurdu
​Gaziantep'teki Deprem Şanlıurfa’yı da Vurdu
Gaziantep’te deprem meydana geldi. 3.9 şiddetindeki deprem Şanlıurfa’da da hissedildi.
​Görüntüler Şanlıurfa’dan! Ekmek Alabilmek İçin Çöpten Şişe Topluyor
​Görüntüler Şanlıurfa’dan! Ekmek Alabilmek İçin Çöpten Şişe Topluyor
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde gecenin geç saatlerinde çöpten kağıt, karton ve pet şişe gibi satılabilir atıkları toplayan kadının hali yürekleri burktu.
​Engellilerden Bağımsız Aday Erdem'e Destek
​Engellilerden Bağımsız Aday Erdem'e Destek
Karaköprü'de yaşayan engelliler Bağımsız Aday Serhat Erdem'e destek olacaklarını belirterek, Serhat Erdem'e başarı diledi. Bağımsız Aday Serhat Erdem ile birlikte engelleri aşmak için seslendirdi.
​Öcalan'ın, Şanlıurfa’da SP’ye Oy İstemesi, Bakan Soylu'nun Tepkisine Neden Oldu
​Öcalan'ın, Şanlıurfa’da SP’ye Oy İstemesi, Bakan Soylu'nun Tepkisine Neden Oldu
HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan Şanlıurfa'da Saadet'e oy istemesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tepkisine neden oldu.
Essum ​Aslan, HDP İradesini Kabul Etmiyor
Essum ​Aslan, HDP İradesini Kabul Etmiyor
Saadet Partisi'nin adayı Essum Aslan, Karaköprü'de HDP'yi yok saymaya devam ediyor. HDP seçim bürosunun açılışına katılmayan Aslan, tepki toplamaya devam ediyor.
Advert
Advert
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:56
Güneş
06:18
Öğle
12:39
İkindi
16:04
Akşam
18:47
Yatsı
20:03
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
Advert
ANKET
TÜMÜ