Bu haber 04 Ekim 2018 23:11:19 Tarihinde eklenmiştir.

Bomba İddialar Meclise Taşındı!

Melih Gökçek ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna arasındaki tartışmaları Meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal, ANFA isimli şirket ve Osmanlıspor'la ilgili iddialara ilişkin soru önergesi verdi.

Bomba İddialar Meclise Taşındı!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Melih Gökçek arasındaki tartışmaları Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Gökçek ve Tuna'nın iddialarıyla ilgili soru önergesi veren Bal, belediyenin hafriyat gelirleriyle ilgili yolsuzluk yapıldığına ilişkin ithamlara dikkat çekti.

Şenol Bal soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna katıldığı bir televizyon programında Belediye'nin hafriyat gelirleri ile ilgili yaptığı açıklamada “daha önce aylık 30 bin lira olan hafriyat gelirleri, inşaat sezonunun yavaşladığı bir dönemde bile, aylık 15 milyon liraya ulaştı.” ifadelerini kullanmıştır.

Bu açıklama, yeni belediye başkanının eski başkanı deşifre etmesi niteliğindedir. Başta Ankaralılar olmak üzere tüm halkımız bu açıklama karşısında hayrete düşmüştür. Devletin ilgili organları tarafından mantıklı bir açıklama yapılmadığı gibi eski başkan Gökçek’in iddialara sosyal medya üzerinden verdiği cevap, durumun vahametini daha da artırmıştır.

Melih Gökçek, hafriyat işinin kendi döneminde belediye tarafından ANFA'ya ihale edildiğini, ANFA'nın da işi yıllık 1.320.000 TL’den Osmanlıspor'a ihale ettiğini, Osmanlıspor’un işletme işini bir alt firmaya yaptırdığını, spor kulübünün yıllık gelirinin 5.000.000 (para birimi ifade edilmemiştir) civarında olduğunu ifade etmektedir.

"EĞER GÖKÇEK'İN İDDİALARI DOĞRUYSA..."

Ortada bir yolsuzluk ve usulsüzlük olduğu aşikârdır. Bir başkan ayda 30 bin gelir elde ederken yeni gelen başkan nasıl milyonlar kazanmaktadır? Eğer Sayın Tuna haklıysa Ankara halkına harcanması gereken milyonlarca lira eski başkan ve etrafı tarafından cebe indirilmiştir. Şayet Sayın Gökçek haklıysa, yeni belediye başkanımız hesap kitaptan anlamayan ve boş sözlerle herkesi dolandırıcı konumuna düşürebilecek bir kişidir.

Bir vatandaşın gözünde iki ihtimal de birbirinden daha vahimdir. Eski başkanın rüşvetçi olması ya da yeni başkanın yalancı olmasının bir farkı yoktur. Her ihtimalde kaybeden Ankara’dır, Türkiye’dir, Türk Milletidir. Konuyu araştırmak, sorularımıza cevap vermek ve kamuoyunu bilgilendirmek de sizlerin boynunun borcudur. Bu konu savcılığın meselesi olmakla birlikte, İçişleri Bakanı olarak toplumun aydınlatılması açısından aşağıdaki sorulara cevap vermeniz gerektiğini düşünmekteyiz.

1) Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hafriyat işinin ANFA adlı belediye şirketine verilmesinde hangi ihale mevzuatı ve hangi ihale yöntemi kullanılmıştır?

2) Ankara Altınpark İşletmeleri Ltd. Şti’nin ticaret sicilinde kayıtlı ana sözleşmesinde belirtilen, faaliyet konusu işlerinin içinde hafriyat işi var mıdır?

3) ANFA isimli şirkete verilen hafriyat işinin üçüncü, dördüncü hatta beşinci kişiye devredilmesinde Devlet İhale Kanununa uygun davranılmış mıdır?

4) Tahmin edilen bedel, 2886 sayılı devlet ihale kanununun 9 maddesine uygun tespit edilmiş midir?

5) Alt yüklenici Osmanlıspor 5.000.000 gelir elde ettiğine ve ilk devir bedeli de 1.320.000 TL olduğuna göre tahmin edilen bedelin çok üstünde bir gelir elde edilmiş ve dolayısıyla tahmin edilen bedel (ihale bedeli) rayiçlerin altında düşük tespit edilerek kamu zararı oluşmuştur. Kamu zararının ve ihale görevlilerinin hukuki ve cezai sorumluluklarının tespitine yönelik olarak mülkiye müfettişi görevlendirdiniz mi?

6) Hafriyat işine ait sözleşmesinde işin “alt yükleniciye devredilebileceğine” dair hüküm var mıdır?

7) Spor Kulübü olan Osmanlıspor’un klüp ana sözleşmesinde ticari faaliyette bulunabilmesine ve hafriyat işi yapabilmesine dair bir hüküm var mıdır?
62e6bbad-9d41-4f36-b0bd-53abf66bb22c.jpg
ekran-alintisi-603.jpg

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
​Şanlıurfa’da Dur İhratına Uymayan Sürücü Kovalamacanın Ardından Yakalandı
​Şanlıurfa’da Dur İhratına Uymayan Sürücü Kovalamacanın Ardından Yakalandı
Şanlıurfa'da "dur" ihtarına uymayan otomobilin sürücüsü kovalamaca sonucu yakalandı.
​Gölde erkek cesedi bulundu
​Gölde erkek cesedi bulundu
Topraklı mahallesinde bulunan Baraj Gölünde erkek cesedi bulundu.
​İşçileri taşıyan minibüs devrildi! 7 yaralı
​İşçileri taşıyan minibüs devrildi! 7 yaralı
inşaat işçilerini taşıyan midibüsün şarampole devrilmesi sonucu 7 kişi yaralandı.
​MEB'den Matematik Dersi Açıklaması
​MEB'den Matematik Dersi Açıklaması
Milli Eğitim Bakanlığı, Matematik dersinin 9., 10., 11. sınıflar için ortak ders olduğunu ve her öğrencinin almak zorunda olduğunu açıkladı.
​İçişleri Bakanlığı, Bakanlığımızca verilen cevapları bazı milletvekilleri çarpıtıyor
​İçişleri Bakanlığı, Bakanlığımızca verilen cevapları bazı milletvekilleri çarpıtıyor
İçişleri Bakanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan yazılı soru önergelerine verdikleri cevapların bazı milletvekilleri tarafından çarpıtıldığını açıkladı.
​Bakan Soylu, Sarar Holding Soyguncuları Yakalandı
​Bakan Soylu, Sarar Holding Soyguncuları Yakalandı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sarar Holding soyguncularının Bulgaristan sınırında yakalandığını açıkladı. Soylu, “Kimliklerini tespit ettik. Sınırımızdan Bulgaristan'a çıkar çıkmaz bunları yakalattırdık” dedi.
​Bu Okulda Sınavlar Öğretmensiz Yapılıyor
​Bu Okulda Sınavlar Öğretmensiz Yapılıyor
Halitpaşa İmam Hatip Ortaokulu’ndaki öğrenciler, sınavlarına öğretmenlerin denetimi olmadan giriyor. Öğretmenlerin sınıfta olmadığı sınavlar, öğrencilerin özgüvenini ortaya çıkarıyor.
​Yıldırım Düşmesi Sonucu 13 Hayvan Telef oldu
​Yıldırım Düşmesi Sonucu 13 Hayvan Telef oldu
Yıldırım düşmesi sonucu yayladaki 13 hayvan telef oldu.
​Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli arasında sıcak sohbet
​Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli arasında sıcak sohbet
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Samsun’daki kutlamalar için kente gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin protokoldeki sıcak sohbeti dikkat çekti.
​İçişleri Bakanı Soylu, Beni En Çok Etkileyen Seçim 31 Mart Oldu
​İçişleri Bakanı Soylu, Beni En Çok Etkileyen Seçim 31 Mart Oldu
çişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ümraniye'de düzenlenen toplantıda muhtarlarla bir araya geldi. 31 Mart seçimlerine değinen Bakan Soylu, "Bu seçim İstanbul’da beni siyaset hayatım boyunca en çok etkileyen seçimlerden bir tanesi oldu’’ dedi.
​Belediye Başkanı, Bilmediğimiz 70 Kişiye Her Ay Maaş Ödüyoruz
​Belediye Başkanı, Bilmediğimiz 70 Kişiye Her Ay Maaş Ödüyoruz
AK Parti döneminde ne iş yaptıklarını bilmedikleri 70 kişiye belediyeden maaş ödediklerini söyledi.
​Binali Yıldırım, AKP'li görünenlere Büyükşehir oy pusulasını vermediler
​Binali Yıldırım, AKP'li görünenlere Büyükşehir oy pusulasını vermediler
Vatandaşlar sordu, Binali Yıldırım, oylarının çalındığı iddiasını anlattı. “Sandık başkanları, AKP'li görünenlere Büyükşehir oy pusulasını vermedi” dedi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:26
Güneş
05:05
Öğle
12:26
İkindi
16:16
Akşam
19:38
Yatsı
21:10
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ