Advert
Advert
Bu haber 04 Ekim 2018 23:11:19 Tarihinde eklenmiştir.

Bomba İddialar Meclise Taşındı!

Melih Gökçek ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna arasındaki tartışmaları Meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal, ANFA isimli şirket ve Osmanlıspor'la ilgili iddialara ilişkin soru önergesi verdi.

Bomba İddialar Meclise Taşındı!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Melih Gökçek arasındaki tartışmaları Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Gökçek ve Tuna'nın iddialarıyla ilgili soru önergesi veren Bal, belediyenin hafriyat gelirleriyle ilgili yolsuzluk yapıldığına ilişkin ithamlara dikkat çekti.

Şenol Bal soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna katıldığı bir televizyon programında Belediye'nin hafriyat gelirleri ile ilgili yaptığı açıklamada “daha önce aylık 30 bin lira olan hafriyat gelirleri, inşaat sezonunun yavaşladığı bir dönemde bile, aylık 15 milyon liraya ulaştı.” ifadelerini kullanmıştır.

Bu açıklama, yeni belediye başkanının eski başkanı deşifre etmesi niteliğindedir. Başta Ankaralılar olmak üzere tüm halkımız bu açıklama karşısında hayrete düşmüştür. Devletin ilgili organları tarafından mantıklı bir açıklama yapılmadığı gibi eski başkan Gökçek’in iddialara sosyal medya üzerinden verdiği cevap, durumun vahametini daha da artırmıştır.

Melih Gökçek, hafriyat işinin kendi döneminde belediye tarafından ANFA'ya ihale edildiğini, ANFA'nın da işi yıllık 1.320.000 TL’den Osmanlıspor'a ihale ettiğini, Osmanlıspor’un işletme işini bir alt firmaya yaptırdığını, spor kulübünün yıllık gelirinin 5.000.000 (para birimi ifade edilmemiştir) civarında olduğunu ifade etmektedir.

"EĞER GÖKÇEK'İN İDDİALARI DOĞRUYSA..."

Ortada bir yolsuzluk ve usulsüzlük olduğu aşikârdır. Bir başkan ayda 30 bin gelir elde ederken yeni gelen başkan nasıl milyonlar kazanmaktadır? Eğer Sayın Tuna haklıysa Ankara halkına harcanması gereken milyonlarca lira eski başkan ve etrafı tarafından cebe indirilmiştir. Şayet Sayın Gökçek haklıysa, yeni belediye başkanımız hesap kitaptan anlamayan ve boş sözlerle herkesi dolandırıcı konumuna düşürebilecek bir kişidir.

Bir vatandaşın gözünde iki ihtimal de birbirinden daha vahimdir. Eski başkanın rüşvetçi olması ya da yeni başkanın yalancı olmasının bir farkı yoktur. Her ihtimalde kaybeden Ankara’dır, Türkiye’dir, Türk Milletidir. Konuyu araştırmak, sorularımıza cevap vermek ve kamuoyunu bilgilendirmek de sizlerin boynunun borcudur. Bu konu savcılığın meselesi olmakla birlikte, İçişleri Bakanı olarak toplumun aydınlatılması açısından aşağıdaki sorulara cevap vermeniz gerektiğini düşünmekteyiz.

1) Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hafriyat işinin ANFA adlı belediye şirketine verilmesinde hangi ihale mevzuatı ve hangi ihale yöntemi kullanılmıştır?

2) Ankara Altınpark İşletmeleri Ltd. Şti’nin ticaret sicilinde kayıtlı ana sözleşmesinde belirtilen, faaliyet konusu işlerinin içinde hafriyat işi var mıdır?

3) ANFA isimli şirkete verilen hafriyat işinin üçüncü, dördüncü hatta beşinci kişiye devredilmesinde Devlet İhale Kanununa uygun davranılmış mıdır?

4) Tahmin edilen bedel, 2886 sayılı devlet ihale kanununun 9 maddesine uygun tespit edilmiş midir?

5) Alt yüklenici Osmanlıspor 5.000.000 gelir elde ettiğine ve ilk devir bedeli de 1.320.000 TL olduğuna göre tahmin edilen bedelin çok üstünde bir gelir elde edilmiş ve dolayısıyla tahmin edilen bedel (ihale bedeli) rayiçlerin altında düşük tespit edilerek kamu zararı oluşmuştur. Kamu zararının ve ihale görevlilerinin hukuki ve cezai sorumluluklarının tespitine yönelik olarak mülkiye müfettişi görevlendirdiniz mi?

6) Hafriyat işine ait sözleşmesinde işin “alt yükleniciye devredilebileceğine” dair hüküm var mıdır?

7) Spor Kulübü olan Osmanlıspor’un klüp ana sözleşmesinde ticari faaliyette bulunabilmesine ve hafriyat işi yapabilmesine dair bir hüküm var mıdır?
62e6bbad-9d41-4f36-b0bd-53abf66bb22c.jpg
ekran-alintisi-603.jpg

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Cevheri, Adaylığını Geri mi Çekiyor?
Cevheri, Adaylığını Geri mi Çekiyor?
Şanlıurfa Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Adayı Sayın Sabahattin Cevheri'nin yarın adaylıktan çekilmesi beklendiği söylendi.
387 Kadrolu Memur Alımı
387 Kadrolu Memur Alımı
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı zabıta, itfaiye eri ve memur olmak üzere 387 personel alıyor.
 Cevheri'den Ziraat Odası Başkanlarına Başarı Mesajı
Cevheri'den Ziraat Odası Başkanlarına Başarı Mesajı
Sabahattin Cevheri ziraat odası seçimlerinde, kazanan başkanlarımıza başarılar diledi.
Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kütüphanesinin Açılışına Davet
Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kütüphanesinin Açılışına Davet
Milliyetçi Hareket Partisi Haliliye İlçe Başkanlığın’dan Fırat Yılmaz Çakıroğlu' kütüphanesinin açılışına davet.
Siverek Ticaret Ve Sanayi Odasından Duyuru
Siverek Ticaret Ve Sanayi Odasından Duyuru
TOBB İl genç girişimciler kurulu icra komitesi seçimleri gerçekleştirilecektir
Burhanettin Kocamaz: Maalesef İçimizden Vurulduk
Burhanettin Kocamaz: Maalesef İçimizden Vurulduk
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhanettin Kocamaz, adaylığının YSK tarafından kabul edilmemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu
Peri Bacalarındaki İnşaatı Durduran İHA Muhabirine Ölüm Tehdidi
Peri Bacalarındaki İnşaatı Durduran İHA Muhabirine Ölüm Tehdidi
Nevşehir İhlas Haber Ajansı muhabiri Coşkun Sağlamdin, Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil hakkında suç duyurusunda bulundu.
Akbaş Erdoğan'a Seslendi
Akbaş Erdoğan'a Seslendi
STK İzleme Platform Başkanı Faruk Akbaş, yerel seçimler öncesi sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi.
HDP'den Urfa Sürprizi
HDP'den Urfa Sürprizi
HDP daha önce aday çıkarmayacağını açıkladığı Urfa'da son anda süpriz hamleyi yaptı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP)Viranşehir Belediye Meclis Üyesi Adayları Açıklandı
Halkların Demokratik Partisi (HDP)Viranşehir Belediye Meclis Üyesi Adayları Açıklandı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Başkanlığı, Viranşehir Belediye Meclis Üyeleri listesini açıkladı. Viranşehir Belediye Meclis Üyesi adayları kimler oldu?
İYİ Parti Akçakale Belediye Meclis Üyesi Adayları Açıklandı
İYİ Parti Akçakale Belediye Meclis Üyesi Adayları Açıklandı
İYİ Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı, Akçakale Belediye Meclis Üyeleri listesini açıkladı. Akçakale Belediye Meclis Üyesi adayları kimler oldu?
​Hasta Almaya Giden Ambulans Dar Sokakta Mahsur Kaldı
​Hasta Almaya Giden Ambulans Dar Sokakta Mahsur Kaldı
Hasta almaya giden bir ambulans, sokağın dar olması sebebiyle virajı alamayarak sokakta sıkışıp mahsur kaldı.
Advert
Advert
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:40
Güneş
07:01
Öğle
12:46
İkindi
15:47
Akşam
18:18
Yatsı
19:33
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
Advert
ANKET
TÜMÜ