Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 04 Ekim 2018 23:11:19 Tarihinde eklenmiştir.

Bomba İddialar Meclise Taşındı!

Melih Gökçek ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna arasındaki tartışmaları Meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal, ANFA isimli şirket ve Osmanlıspor'la ilgili iddialara ilişkin soru önergesi verdi.

Bomba İddialar Meclise Taşındı!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Bal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Melih Gökçek arasındaki tartışmaları Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Gökçek ve Tuna'nın iddialarıyla ilgili soru önergesi veren Bal, belediyenin hafriyat gelirleriyle ilgili yolsuzluk yapıldığına ilişkin ithamlara dikkat çekti.

Şenol Bal soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna katıldığı bir televizyon programında Belediye'nin hafriyat gelirleri ile ilgili yaptığı açıklamada “daha önce aylık 30 bin lira olan hafriyat gelirleri, inşaat sezonunun yavaşladığı bir dönemde bile, aylık 15 milyon liraya ulaştı.” ifadelerini kullanmıştır.

Bu açıklama, yeni belediye başkanının eski başkanı deşifre etmesi niteliğindedir. Başta Ankaralılar olmak üzere tüm halkımız bu açıklama karşısında hayrete düşmüştür. Devletin ilgili organları tarafından mantıklı bir açıklama yapılmadığı gibi eski başkan Gökçek’in iddialara sosyal medya üzerinden verdiği cevap, durumun vahametini daha da artırmıştır.

Melih Gökçek, hafriyat işinin kendi döneminde belediye tarafından ANFA'ya ihale edildiğini, ANFA'nın da işi yıllık 1.320.000 TL’den Osmanlıspor'a ihale ettiğini, Osmanlıspor’un işletme işini bir alt firmaya yaptırdığını, spor kulübünün yıllık gelirinin 5.000.000 (para birimi ifade edilmemiştir) civarında olduğunu ifade etmektedir.

"EĞER GÖKÇEK'İN İDDİALARI DOĞRUYSA..."

Ortada bir yolsuzluk ve usulsüzlük olduğu aşikârdır. Bir başkan ayda 30 bin gelir elde ederken yeni gelen başkan nasıl milyonlar kazanmaktadır? Eğer Sayın Tuna haklıysa Ankara halkına harcanması gereken milyonlarca lira eski başkan ve etrafı tarafından cebe indirilmiştir. Şayet Sayın Gökçek haklıysa, yeni belediye başkanımız hesap kitaptan anlamayan ve boş sözlerle herkesi dolandırıcı konumuna düşürebilecek bir kişidir.

Bir vatandaşın gözünde iki ihtimal de birbirinden daha vahimdir. Eski başkanın rüşvetçi olması ya da yeni başkanın yalancı olmasının bir farkı yoktur. Her ihtimalde kaybeden Ankara’dır, Türkiye’dir, Türk Milletidir. Konuyu araştırmak, sorularımıza cevap vermek ve kamuoyunu bilgilendirmek de sizlerin boynunun borcudur. Bu konu savcılığın meselesi olmakla birlikte, İçişleri Bakanı olarak toplumun aydınlatılması açısından aşağıdaki sorulara cevap vermeniz gerektiğini düşünmekteyiz.

1) Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hafriyat işinin ANFA adlı belediye şirketine verilmesinde hangi ihale mevzuatı ve hangi ihale yöntemi kullanılmıştır?

2) Ankara Altınpark İşletmeleri Ltd. Şti’nin ticaret sicilinde kayıtlı ana sözleşmesinde belirtilen, faaliyet konusu işlerinin içinde hafriyat işi var mıdır?

3) ANFA isimli şirkete verilen hafriyat işinin üçüncü, dördüncü hatta beşinci kişiye devredilmesinde Devlet İhale Kanununa uygun davranılmış mıdır?

4) Tahmin edilen bedel, 2886 sayılı devlet ihale kanununun 9 maddesine uygun tespit edilmiş midir?

5) Alt yüklenici Osmanlıspor 5.000.000 gelir elde ettiğine ve ilk devir bedeli de 1.320.000 TL olduğuna göre tahmin edilen bedelin çok üstünde bir gelir elde edilmiş ve dolayısıyla tahmin edilen bedel (ihale bedeli) rayiçlerin altında düşük tespit edilerek kamu zararı oluşmuştur. Kamu zararının ve ihale görevlilerinin hukuki ve cezai sorumluluklarının tespitine yönelik olarak mülkiye müfettişi görevlendirdiniz mi?

6) Hafriyat işine ait sözleşmesinde işin “alt yükleniciye devredilebileceğine” dair hüküm var mıdır?

7) Spor Kulübü olan Osmanlıspor’un klüp ana sözleşmesinde ticari faaliyette bulunabilmesine ve hafriyat işi yapabilmesine dair bir hüküm var mıdır?
62e6bbad-9d41-4f36-b0bd-53abf66bb22c.jpg
ekran-alintisi-603.jpg

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Sonunda İtiraf Etti, Öz Kardeşe Talimatla İnfaz
Sonunda İtiraf Etti, Öz Kardeşe Talimatla İnfaz
Örgütten aldığı emirle kardeşini öldüren örgüt elemanı, duruşmaya gelen ilk rapora göre faalin başka biri olduğu yönünde olduğu bildirildikten sonra serbest bırakılmıştı. Yapılan son sorgulamada Abdulkhaleq Abdulgader Ali, öz kardeşini öldürdüğünü itiraf etti.
​Urfa’daki Ak Kadınlar Yerli Ve Milli Ürünlere Dikkat Çekti
​Urfa’daki Ak Kadınlar Yerli Ve Milli Ürünlere Dikkat Çekti
AK Parti Şanlıurfa Kadın Kolları Başkanlığı tarafından ‘’Yerli üretir, milli tüketir ekonomiye destek verir’’ sloganıyla el ürünleri pazarı açılışı yapıldı.
​Eyyübiye’de Çat Kapı Ev Ziyaretleri Sürüyor
​Eyyübiye’de Çat Kapı Ev Ziyaretleri Sürüyor
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin eşi Ayşe Ekinci, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün belirlediği evlere çat kapı ev ziyaretlerini sürdürüyor. Durumu iyi olmayan ailelere yardım eli uzatan Eyyübiye Belediyesi, vatandaşın duasını alıyor.
​Karaköprü’de Hüseyin Dağ İlk Antrenmanına Çıktı
​Karaköprü’de Hüseyin Dağ İlk Antrenmanına Çıktı
TFF 3. Lig'de Hekimoğlu Trabzonspor’u konuk edecek Karbel Karaköprü Belediyespor, yeni teknik direktörü Hüseyin Dağ yönetiminde ilk çalışmasını yaptı. Teknik Direktör Dağ “Takımıma güveniyorum” dedi.
Sobadan Zehirlenen Kadın Hayatını Kaybetti
Sobadan Zehirlenen Kadın Hayatını Kaybetti
Kız Kardeşleri ziyarete gelmişti. Evin kapısını açan kadın, ablasının sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendiğini fark ederek ekiplere haber verdi.
​Urfa’da Onlarca Araç Trafikten Men Edildi
​Urfa’da Onlarca Araç Trafikten Men Edildi
Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde yaptığı eş zamanlı denetimlerde 37 aracın trafikten men edildiğini duyurdu.
​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs 1,7 Milyarlık İslam Aleminin Onuru Namusudur
​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs 1,7 Milyarlık İslam Aleminin Onuru Namusudur
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu İkinci Konferansı'nda önemli açıklamalarda bulundu.
​Şanlıurfa Sınırında Dikkat Çeken Detay, PKK Mevzileri Gözlendi
​Şanlıurfa Sınırında Dikkat Çeken Detay, PKK Mevzileri Gözlendi
Terör örgütü, sınıra yakın evleri mevziye çeviriyor. Geçiş kapısının karşısındaki evlerin etrafı toprakla örtülerek mevzi yapılıyor. Terör örgütü mevziye çevirdiği evlere gitmek için tünelleri kullanıyor.
Bir Annenin En Acı İsyanı
Bir Annenin En Acı İsyanı
Uyuşturucu bağımlısı bir genç, anne ve babasını darp ettikten sonra evlerini yakmaya çalıştı. Acılı anne ya hapse atsınlar ya da tedavi etsinler diyerek gözyaşlarını tutamadı.
Akay, Vatandaşla Bir Arada
Akay, Vatandaşla Bir Arada
​Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay vatandaşların sorunlarını dinledi.
İmamdan Şok Sözler, Kadınlar Münafıktır
İmamdan Şok Sözler, Kadınlar Münafıktır
Kamu da yöneticilik yapan kadınları “münafık” diye çalışan kadınları hedef alan Erbaa Çarşı Camii imamı İbrahim Galip'in Cumhuriyet Mahallesi’nin kadın muhtarı Nurten Çamlıbel’i hedef gösterdiği iddia edildi.
​Feci Yangın, 3 Çocuk Yanarak Can Verdi
​Feci Yangın, 3 Çocuk Yanarak Can Verdi
Sabah saatlerinde meydana gelen feci yangında 3 çocuk hayatını kaybetti, babaları ise yaralandı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
15°C / 7°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:56
Güneş
07:24
Öğle
12:27
İkindi
14:55
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?