Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 04 Ekim 2018 22:43:05 Tarihinde eklenmiştir.

Bakan Net Konuştu; Hayvanlara İşkence Edene Hapis Cezası Getiriliyor

​Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kocaeli'de sokakta gördüğü hasta köpeği sırtında veterinere taşıyan 19 yaşındaki Ahmet Can Derneklioğlu ve Ankara'da sokak hayvanlarına baktığı için komşularınca şikayet edilen, bunun üzerine hayvanlarıyla sokakta yaşamaya başlayan 65 yaşındaki Münevver Üzmez ile bir araya geldi.

Bakan Net Konuştu; Hayvanlara İşkence Edene Hapis Cezası Getiriliyor

Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla son dönemde kamuoyunun gündemine gelen hayvansever vatandaşlarla buluşan Bakan Pakdemirli, Kocaeli'de yol kenarında hasta yatarken gördüğü sokak köpeğini sırtına alarak veterinere götüren Ahmet Can Derneklioğlu ile bakanlık bahçesinde görüştü. Derneklioğlu, harçlıklarıyla tedavi ederek sahiplendiği ve "Dostum" adını verdiği kangal kırması köpeğini de beraberinde getirdi. 

Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, birkaç gün önce Ahmet Can'ı televizyonda bir köpeği sırtlamış şekilde görünce Ankara'ya davet etmek istediğini belirterek, "Kendisini bu örnek davranışından dolayı kutluyorum. Ahmet Can kardeşimi tebrik ettim, hayvanlara karşı davranışlarımıza örnek olacak bir davranış. Türkiye'de hayvanlara iyi davranmıyoruz, onlara daha iyi davranmalı ve bu konudaki farkındalığı artırmalıyız." dedi.

"Evde Köpek ve Kedimiz Bir Arada Yaşıyor"

Kendisinin de eskiden Sivas kangalı beslediğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Köpeğin cinsinin önemi yok, nihayetinde canlıdır, Allah'ın yarattığı bir varlıktır. Hepimiz onlara iyi davranmak zorundayız. Bu köpek bana, vefat eden eski köpeğimi hatırlattı. Bu nedenle bir duygusallık yaşadım. Şimdi evde bir akbaş cinsi köpeğimiz ve bir beyaz Van kedimiz var. İkisi bir arada yaşıyor." diye konuştu. 

Dostum'u da seven Bakan  Pakdemirli, "Ben de hayvanlarımda olabildiğince Türk isimlerini tercih ediyorum, bu da çok güzel bir isim." ifadesini kullandı. Bakan Pakdemirli, Derneklioğlu'na harçlıklarıyla köpeğin tedavi masraflarını karşıladığı için derslerinde kullanması amacıyla bir tablet bilgisayar ile 1 yıllık köpek maması hediye etti.

Derneklioğlu da insanların hayvanlarla empati kurarak onlara yardım etmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Kocaeli'de sahile doğru yürürken köpeğin nefes alışverişini duydum. Yerde hasta yatıyordu, kaldırmaya çalıştım ancak yürüyemiyor, yere devriliyordu. Ben de yürüyemediğini görünce sırtıma alarak veterinere götürdüm. Bu köpeği sahiplendim, artık kimseye vermem, bakımını üstlendim." dedi.

Hayvansever Münevver Üzmez'e Ziyaret

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Pakdemirli, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde sokakta bulduğu kedi ve köpeklere apartmanın bahçesinde baktığı için komşularının şikayet ettiği, bunun üzerine hayvanlarıyla sokakta yaşamaya başlayan Münevver Üzmez'i de kaymakamlıkça tahsis edilen ve belediye tarafından yenilenen evinde ziyaret etti. 

Münevver Üzmez'e çok sayıda hayvanla yaşayacağı bir mekan gerektiğini ve bu evin bulunduğunu dile getiren  Bakan Pakdemirli, evin kimseye rahatsızlık vermeyecek bir yerde olduğunu söyledi. 

Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, Üzmez'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını da iletti. 

Üzmez de hayvanlar toksa kendisinin de karnını tok hissettiğini, köpeklerin beslenmesine büyük özen gösterdiğini ifade etti. Üzmez, "Yaptın mı tam yapacaksın, dört dörtlük yapacaksın. Hayvanlarım ve evim var, başka bir şey istemem. İş benden korksun, ben işten korkmam." diye konuştu. 

Bekir Pakdemirli de çiftliğinde 16 köpeğe baktığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Devlet olarak biz de belediyeler barınak yaptığı zaman yüzde 40'ını hibe veriyoruz. Barınak 100 liraysa 40 lirasını biz karşılıyoruz. Hayvan başına da 65 lira destek veriyoruz. Bugüne kadar 31 milyon lira destek vermişiz. Hayvanları koruma görevi bizim bakanlığımıza ait. Hayvanları korumak adına her şeyi yapıyoruz. Sen aslında vatandaş olarak devletin yapması gereken görevi görüyorsun, barınak sağlıyorsun. Biz de sana devlet ve bakanlık olarak, kardeşlerin olarak teşekkür ediyoruz." 

Hayvanlara İşkence Edene Hapis Cezası Getiriliyor

Bakan Pakdemirli,  hayvanların korunması için her türlü yasal çalışmayı yürüttüklerini ve özellikle cezaların artırılması konusunda gerekenin yapılacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Arkadaşlar üzerinde çalışıyor, yakın zamanda inşallah neticelendiririz. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu var. Bu kanundaki adli cezaları ve belediyelerin yükümlülüklerini artıracağız. Hayvanlarımız daha iyi korunsun diye vatandaşa ve belediyelere sorumluluk getiriyoruz. Suç boyutunda hapis cezalarına varan düzenleme yapılacak. En yakın zamanda Meclise gelmesi için gereken çalışmaları yaptık. Sırası gelince mutlaka bu da çıkacak. Yasada değişiklik olacak. Hapis cezası, yapılan işkenceye göre, kademelendirilmiş şekilde verilecek. Mevcut kanunda hapis cezası yoktu, şimdi hayvanlara işkence edene hapis cezası getiriliyor. Hayvanlara yönelik işkence ve kötü muameleye, 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek."

Ziyaretin ardından bakanlık yetkilileri tarafından Münevver Üzmez'e 1 yıllık köpek maması hediye edildi.

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Sonunda İtiraf Etti, Öz Kardeşe Talimatla İnfaz
Sonunda İtiraf Etti, Öz Kardeşe Talimatla İnfaz
Örgütten aldığı emirle kardeşini öldüren örgüt elemanı, duruşmaya gelen ilk rapora göre faalin başka biri olduğu yönünde olduğu bildirildikten sonra serbest bırakılmıştı. Yapılan son sorgulamada Abdulkhaleq Abdulgader Ali, öz kardeşini öldürdüğünü itiraf etti.
​Urfa’daki Ak Kadınlar Yerli Ve Milli Ürünlere Dikkat Çekti
​Urfa’daki Ak Kadınlar Yerli Ve Milli Ürünlere Dikkat Çekti
AK Parti Şanlıurfa Kadın Kolları Başkanlığı tarafından ‘’Yerli üretir, milli tüketir ekonomiye destek verir’’ sloganıyla el ürünleri pazarı açılışı yapıldı.
​Eyyübiye’de Çat Kapı Ev Ziyaretleri Sürüyor
​Eyyübiye’de Çat Kapı Ev Ziyaretleri Sürüyor
Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin eşi Ayşe Ekinci, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün belirlediği evlere çat kapı ev ziyaretlerini sürdürüyor. Durumu iyi olmayan ailelere yardım eli uzatan Eyyübiye Belediyesi, vatandaşın duasını alıyor.
​Karaköprü’de Hüseyin Dağ İlk Antrenmanına Çıktı
​Karaköprü’de Hüseyin Dağ İlk Antrenmanına Çıktı
TFF 3. Lig'de Hekimoğlu Trabzonspor’u konuk edecek Karbel Karaköprü Belediyespor, yeni teknik direktörü Hüseyin Dağ yönetiminde ilk çalışmasını yaptı. Teknik Direktör Dağ “Takımıma güveniyorum” dedi.
Sobadan Zehirlenen Kadın Hayatını Kaybetti
Sobadan Zehirlenen Kadın Hayatını Kaybetti
Kız Kardeşleri ziyarete gelmişti. Evin kapısını açan kadın, ablasının sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendiğini fark ederek ekiplere haber verdi.
​Urfa’da Onlarca Araç Trafikten Men Edildi
​Urfa’da Onlarca Araç Trafikten Men Edildi
Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde yaptığı eş zamanlı denetimlerde 37 aracın trafikten men edildiğini duyurdu.
​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs 1,7 Milyarlık İslam Aleminin Onuru Namusudur
​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs 1,7 Milyarlık İslam Aleminin Onuru Namusudur
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu İkinci Konferansı'nda önemli açıklamalarda bulundu.
​Şanlıurfa Sınırında Dikkat Çeken Detay, PKK Mevzileri Gözlendi
​Şanlıurfa Sınırında Dikkat Çeken Detay, PKK Mevzileri Gözlendi
Terör örgütü, sınıra yakın evleri mevziye çeviriyor. Geçiş kapısının karşısındaki evlerin etrafı toprakla örtülerek mevzi yapılıyor. Terör örgütü mevziye çevirdiği evlere gitmek için tünelleri kullanıyor.
Bir Annenin En Acı İsyanı
Bir Annenin En Acı İsyanı
Uyuşturucu bağımlısı bir genç, anne ve babasını darp ettikten sonra evlerini yakmaya çalıştı. Acılı anne ya hapse atsınlar ya da tedavi etsinler diyerek gözyaşlarını tutamadı.
Akay, Vatandaşla Bir Arada
Akay, Vatandaşla Bir Arada
​Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay vatandaşların sorunlarını dinledi.
İmamdan Şok Sözler, Kadınlar Münafıktır
İmamdan Şok Sözler, Kadınlar Münafıktır
Kamu da yöneticilik yapan kadınları “münafık” diye çalışan kadınları hedef alan Erbaa Çarşı Camii imamı İbrahim Galip'in Cumhuriyet Mahallesi’nin kadın muhtarı Nurten Çamlıbel’i hedef gösterdiği iddia edildi.
​Feci Yangın, 3 Çocuk Yanarak Can Verdi
​Feci Yangın, 3 Çocuk Yanarak Can Verdi
Sabah saatlerinde meydana gelen feci yangında 3 çocuk hayatını kaybetti, babaları ise yaralandı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
15°C / 7°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:56
Güneş
07:24
Öğle
12:27
İkindi
14:55
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?