Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 02 Ekim 2018 13:53:47 Tarihinde eklenmiştir.

Büyükşehir'den Viranşehir'e 270 Milyonluk Yatırım

Viranşehir ilçesindeki alt yapı yatırımlarının tanıtımını yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Viranşehir alt yapısının çözüme kavuşması için 270 Milyon liralık yatırımın yapılması gerektiğini ve bu yatırımın projelendirilerek programa alındığını söyledi.

Büyükşehir'den Viranşehir'e 270 Milyonluk Yatırım

Viranşehir ilçesinin alt yapı çalışma ve yatırım (projelerinin) tanıtım programına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci, Viranşehir Belediye Başkan Yardımcısı Halaf Kete, ŞUSKİ Genel Müdürü M. Hamdi Us, Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Viranşehir AK parti İlçe Başkanı Ali Tekin,  mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve beraberindekiler Viranşehir İlçesinde yapımı devam eden alt yapı ana kollektör hattının çalışmalarını yerinde incelediler. Çalışmalar hakkında teknik bilgi ve ilerleme raporu alan Başkan Çiftçi, 13 ilçede söylediklerini bir bir gerçekleştirmenin huzuru içerisinde olduklarını dile getirdi.

İlk önce konuşan Viranşehir İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, “Göreve başlamamız çok fazla olmadı ama hemen bir projeden bir projenin açılışına koşuyoruz. Bunlar bizleri ziyadesi ile memnun ediyor çünkü bizim insana vatandaşa dokunmak gibi bir gayretimiz var. Bu topraklarda yaşayan insanların ne tür sıkıntılar çektiğini, bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birlikte oturduk detaylarına varana kadar kendileri bizlere anlattı.

Bizim yapacağımız iş şehrin geleceğine yatırımdır, şehrin insanına yatırımdır. Bugün açılışını yapmakta olduğumuz hizmette 20 senelik 30 senelik ne yazık ki dokunulmamış sorunları bertaraf edecek bir projedir. Şanlıurfa’mıza Viranşehir’imize hayırlı olsun diyorum inşallah bu tür hizmetlerle birlikte yek vücutbirlikte hareket etmeyi bizlere nasip eder” dedi.

BAŞKAN ÇİFTÇİ: VİRANŞEHİR ALT YAPISINA BÜYÜK YATIRIMLAR YAPTIK

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “13 ilçemizde söylediğimizi bir bir gerçekleştirmenin huzuru içerisindeyiz. Büyüyen bir şehir imar planından, alt yapısından, ulaşımından, toplu taşımasından, içme suyundan ve birçok diğer ihtiyaçları karşılayacak merkezlerden yoksun bir Viranşehir büyümesi vardı.

Tatbikî geçmişle çok uğraşmıyoruz onu söyleyelim. Ne yapalım ne edelim kendi dönemimiz açısından Viranşehir’i masaya yatırdık.Kaynaklarımız sınırlı kolay değil sadece Viranşehir ilçesinin alt yapısı beklediği yatırım 270 Milyon TL. Bu yatırım projelendirildi, programa alındı kaynakları çözüldü ve bugün de bu projeler teker teker hayat buluyor.

Viranşehir’e gerek asfalt olarak gerek yeşil alan olarak gerekse diğer tesisler anlamında birçok hizmetleri hep birlikte gerçekleştirdik. Büyükşehrimize bağlı ŞUSKİ Genel Müdürlüğümüz, Büyükşehir ile birlikte kurulan yeni bir Müdürlüktür, 13 ilçemizde alt yapı hizmetini yürütüyor ve bugüne kadar da alt yapılardan dolayı ilçelerimizden 900 milyon tl borç devraldık, ilçelerimizden bizlere devir edilen borç 900 milyon tl. Sağlam bir atık su arıtma tesisi görmedik, elimizde bir içme suyu arıtma tesisi yok.

Planlı ve projeleri bir şekilde yağmursuyu, atık su, içme suyu projelerini de görmedik ve dolaysı ile alanı ve sahayı ham olarak tekrar çalışmak durumunda kaldık. Bugüne kadar bir birine eklenmek sureti ile gerek enerjide gerek içme suyunda gerek atık suyunda yağmur suyu drenajında geçici çözümlerle bir birine eklenmek üzere metrelerce bir takım işler yapılmış fakat bunu sağlıklı bir şekilde işletecek bir işletme ve planı yok bunun sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için bir master planı yok. Bunları uygulayacak elinizde plan bir yok ve dolaysıyla bugüne kadar ölçülebilir, net bir istatiksel verilere dayalı bir yatırım göremedik.

"ALT YAPI SAĞLAM OLMADAN ÜST YAPIYA GEÇEMEZSİNİZ"

Bunları görünce kolları sıvayıp işe başladık. Sizler alt yapıyı sağlıklı bir hale getiremezseniz, şehrin üst yapılarını sağlıklı hale getiremezsiniz. Sadece günü kurtarırsınız, alt yapı ile uğraşan yönetimler memleketi seven vatanı seven insanını seven yönetimlerdir. Gelecekte ne söylediğimiz çok net anlaşılacak, belki bugün kendimizi ifade etmekte yoksun kalıyor olabiliyoruz, ama şunu biliyorum Belediyecilikte 10’uncu yılım.

Sağlıklı bir alt yapı olmadan sağlıklı bir üst yapı olamaz. Şuan bulunmuş olduğumuz alan alt yapı ana kollektörhattının geçtiği güzergah 8 metre derinlikte geçiyor. Çünkü geçmişte plansız bir şekilde analiz edilmediği için alt yapı planları üzerinde çalışılmadığı için şehrin kotu çalışılmadığı için dolaysıyla akarları ve eğimleri hesaplanmamdan yapılanmalara girilmiştir. Peki bizler çözer miyiz, çözeriz.

8 metreye ineriz 10 metreye ineriz ama alt yapıyı çözeriz, çözmemizde gerekiyor. Bugün bu alt yapılar sayesinde Viranşehir ilçemizdeki Yenişehir, Bahçelievler mahalleleri ile TOKİ bölgesinde hastanenin olduğu alanın etrafına kurulacak olan tüm yapıların sağlıklı bir alt yapısı burada işlenmiş olacaktır.

ŞUSKİ Genel Müdürlüğündeki tüm arkadaşlarımız çalışıyorlar. Tabi ki hem sürdürülebilir hale getirecekseniz hem bu ilçenin merkez ve kırsal içme suyu kuyulardan karşılanıyor, kuyulardan bunların işletme masraflarını, şebekesini, enerji maliyetlerini karşılayacaksınız bunların üzerine de yatırımları koyacaksınız işte bunları gerçekleştiren bir kuruluş karşımızda yani bu ŞUSKİ Genel Müdürlüğüdür.

"AK BELEDİYELER HİZMET BELEDİYELERİDİR"

23 Milyon TL’lik Viranşehir kanalizasyon kollektör hattı projesi ihalesi yapıldı, işin %10’undayız. Hürriyet mahallemizdeki kardeşlerim hiçbir zaman unutmasınlar alt yapıları yoktu, içme suyu şebekeleri yoktu. O mahalleye Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra bizzat kendim geldim, bunu çözeriz dedik. Buradan sesleniyorum, içme suyunuz çekildi, kanalizasyonunuz döşendi, sözümüzde durduk, AK Belediyelerin işi de budur.

"VİRANŞEHİR İÇME SUYU ŞEBEKE HATTI YATIRIM BEDELİ 110 MİLYON TL"

Viranşehir içme suyu şebeke hattı yatırım bedeli 110 Milyon TL, ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından ihale günü alındı. Ceylanpınar bölgesinden çok temiz, kaynağı da güzel bir su kaynağı tespit ettik. Bu suyumuz için bir proje yapıldı. Bu su Viranşehir’de yapılacak olan depolara aktarılacak buradan da arıtma işlemleri yapılarak şehir şebekelerine dağıtılacaktır. İlçede tespit edilecek olan asbest denilen sağlıksız su şebekeleri değiştirilecektir.

Bugüne kadar ilçede 70 kilometre içme suyu hattı döşedik, 42 kilometre kanalizasyon hattı, 6 kilometre yağmursuyu hattı döşendi ilçe genelinde 182 adet sondaj kuyusu kazıldı.

Bunların dışında da birçok proje hayata geçirmek ve kaynak sağlamak için (JAİKA, AB)hibe destekleri alıyoruz.Viranşehir ilçemiz için atık su arıtma tesisi için AB’den (Avrupa Birliği) 54 Milyon TL hibe desteği sağladık projenin ihalesi hazırlanıyor. İçme suyu şebeke hattı için ise 110 milyon TL hibeyi JAİKA (Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı) tarafından sağladık. Viranşehir ilçemize hayırlı uğurlu olsun.

Kısacası Viranşehir ilçemizde böylelikle,atık su arıtma tesisi, atık su şebekesi ve ana kolektör hattı, içme suyu şebekesi, arıtması, deposu, doğalgaz şebekelerinin tamamı, enerji hatlarının yer altına alınması ve aydınlatmaların yenilenmesi sağlanmış oluyor” dedi.

Etiketler
Yorum Yap
Güncel
EPDK Harekete Geçti:Sert Yaptırımlar Getiriyor
EPDK Harekete Geçti:Sert Yaptırımlar Getiriyor
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), evlerde kullanılan doğalgazın iç tesisatını yapan şirketlere yönelik önemli bir karar aldı. Resmi Gazetede'de yer alan düzenlemeye göre, bazı tesisat firmaları, japon yapıştırıcısı olarak adlandırılan siyanoakrilat ve benzeri standart dışı maddeler kullanıyor. EPDK, bu tür işlemleri yapan iç tesisat firmalarına yönelik sert yaptırımlar getiriyor.
Urfa'da Çocuğun Karnında 2 Kilo Materyal Cisim Çıkarıldı
Urfa'da Çocuğun Karnında 2 Kilo Materyal Cisim Çıkarıldı
Şanlıurfa’da yapılan ameliyat sonucunda çocuğun karnından yaklaşık 2 kilo yabancı materyal çıkarıldı.
İnanılmaz Olay: Karısını Vurdu,Sonrası Korkunç
İnanılmaz Olay: Karısını Vurdu,Sonrası Korkunç
15 Temmuz Mahallesi 228.sokakta meydana gelen olayda, bir adam önce karısını silahla vurdu, ardından intihar etti.
Ayağını Makineye Kaptıran Teknisyen Hayatını Kaybetti
Ayağını Makineye Kaptıran Teknisyen Hayatını Kaybetti
Ayağını helezon makinesine kaptıran teknisyen hayatını kaybetti.
İki otomobil çarpıştı: 1 Yaralı
İki otomobil çarpıştı: 1 Yaralı
İki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kaza 1 kişi yaralandı.
Aleyna Tilki müjdeyi Verdi;Yeni Mesleğini Açıkladı
Aleyna Tilki müjdeyi Verdi;Yeni Mesleğini Açıkladı
Şarkıları ve açıklamalarıyla sosyal medyayı sallayan Ünlü şarkıcı Aleyna Tilki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla takipçilerine yeni mesleğiyle ilgili bilgi verdi
 Nebati,Kudüs Platformu 2. Konferansına Katıldı
Nebati,Kudüs Platformu 2. Konferansına Katıldı
Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati Türkiye Büyük Millet Meclisinde Resmi himayelerinde Parlamenterler arası Kudüs Platformu 2. Konferansını gerçekleştirdi.
Görünmez kaza;Kardeşinin Ölümüne Sebep Oldu
Görünmez kaza;Kardeşinin Ölümüne Sebep Oldu
Domuz avında bir kişi kazaen kardeşinin ölümüne sebep oldu.
Feci Olay; Duvardan Atlamak İsterken Eli Demire Saplandı
Feci Olay; Duvardan Atlamak İsterken Eli Demire Saplandı
Okul duvarından atlarken eli korkuluk demirlere saplanan çocuk itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kurtarıldı.
İnanılmaz Olay: Tabancayla Oynayan Çocuk, Babasını Öldürdü
İnanılmaz Olay: Tabancayla Oynayan Çocuk, Babasını Öldürdü
Tabancayla oynarken emekli uzman çavuş babasını öldüren 5 yaşındaki çocuğun tüfekle balonlara ateş ederken fotoğrafı ortaya çıktı.
O Belediye’ye  190 Geçici İşçi İstihdam Edilecek
O Belediye’ye 190 Geçici İşçi İstihdam Edilecek
190 geçici işçi için işbirliği protokolü Belediye Başkanı ile İŞKUR İl Müdürü tarafından imzalandı.
Korkunç Ölüm:Asansör Boşluğuna Düşerek Öldü
Korkunç Ölüm:Asansör Boşluğuna Düşerek Öldü
Dairelerine bakmak için inşaata gelen yaşlı adam asansör boşluğuna düşerek öldü
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
12°C / 6°C
Durum
Sağnak Yağışlı
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:56
Güneş
07:24
Öğle
12:27
İkindi
14:55
Akşam
17:18
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?