Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 07 Temmuz 2018 12:32:33 Tarihinde eklenmiştir.

Göbeklitepe Tartışmasında İşin Aslı Ne?

Tartışmanın fitilini Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç’un “Göbeklitepe, Ece Vahapoğlu’dur!” başlıklı yazısı ateşledi.

Göbeklitepe Tartışmasında İşin Aslı Ne?

Dünya'nın ilk tapınağı olarak gösterilen Göbeklitepe, Unesco'nun kalıcı dünya mirası listesine kabul edildi.

Göbeklitepe’nin miras listesine kabul edilmesinin ardından bir tartışma başladı.

ULUÇ’UN YAZISI TARTIŞMA BAŞLATTI: “GÖBEKLİTEPE ECE VAHAPOĞLU’DUR”

Tartışmanın fitilini Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç’un “Göbeklitepe, Ece Vahapoğlu’dur!” başlıklı yazısı ateşledi.

Uluç yazısında Göbeklitepe’nin farkına varılmasını Ece Vahapoğlu’nun sağladığını ileri sürdü. Uluç “Göbeklitepe'nin dünya farkında.. Bunu kim sağladı peki?.Söyleyeyim.. Ece Vahapoğlu!. Bu ülkede magazin malzemesi olan genç kadın... Bir gece sunar, haber olur... Geçen hafta evlendi, haber oldu… Ama Göbeklitepe'yi dünyaya tanıtan insanın o olduğunu kaç kişi bilir içimizde?..” dedi.

Yazısında “Göbeklitepe'yi bilen vardı... Minik şeyler yazanlar vardı... Ama kazıyı yapan Almanlar gizli kalması için ellerinden geleni yapıyorlardı.. ‘Niye’ diye sormazsınız değil mi?.” diyen Uluç şu ifadeleri kullandı:

 

“Bu hazineyi Ece fark etti işte ve önce ülkemize, sonra dünyaya duyurmaya karar verdi. Önce bir minik ekip kurdu imkanlarıyla.. Gidip gördüğü zaman, dünya tarihini değiştirecek bir olayla karşı karşıya olduğunu anladı. İş onun çapını çok aşmıştı. Şimdi dev bir sponsora ihtiyacı vardı. İki dosya hazırladı. Koç'a ve Doğuş'a...

Ferit Şahenk farkına vardı. Kaptı.. 50 gazeteciyi Göbeklitepe'ye götürecek tur düzenledi, Doğuş'un desteğiyle Ece.. Beni de bizzat gelip davet etti. Gidemedim ama yazdım.. Çok da yazdım.. Göbeklitepe'de yapılan törende zamanın Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ferit Şahenk'e bir şiltle teşekkür ederken, Doğuş Gurubu Patronu "Ece'yi de çağırın. Ben bir şey yapmadım. Her şeyi o yaptı" dedi.”

DOĞUŞ GRUBU 2013 YILINDA SAHİPLENDİ

Hıncal Uluç yazısında Göbeklitepe’nin farkına varılmasını Ece Vahapoğlu ve Doğuş Grubu’nun sağladığını kazıyı yapan Almanların da Göbeklitepe’nin gizli kalması için elinden geleni yaptığını ileri sürüyor.

Doğuş Grubu da 2013 yılında Göbeklitepe için yaptıklarından bahsederek “Doğuş Grubundan ülkemizin tarihsel mirası ‘Göbekli tepe’nin tanıtımına büyük destek”başlıklı bir bülten yayımlamıştı.

Uluç’a ilk tepki, hayatını kaybedene kadar Göbeklitepe kazılarını yürüten Klaus Schmidt’in eşi arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt’den geldi. Göbeklitepe tartışması bununla sınırlı kalmadı.

2006 YILINDA HÜRRİYET’İN MANŞETİNDE

Göbeklitepe’yi dünyaya ilk duyuranın Der Spigel olduğu Türkiye’de ise Göbeklitepe’yle ilgili ilk çalışmanın Hürriyet gazetesi tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Der Spiegel... 2006 yılında “Göbeklitepe’de cennet bulundu” manşetini attı. Der Spiegel haberinde Göbeklitepe’yi ve orada yapılan çalışmaları aktardı.

O tarihte Hürriyet Yazıişleri Müdürü olan Necdet Doğan, Hürriyet Almanya sorumlusu Kerem Çalışkan’ı arayıp Spiegel’in haberine dikkatini çekti. Çalışkan’ın görevlendirmesiyle haber Celal Özcan tarafından Türkçeye çevrildi. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök bu haberi Türkiye'de manşet yaptı.

Türkiye, Göbeklitepe’nin önemini ve Der Spiegel’in kapak yaptığı 2006 yılında Hürriyet’in manşetinden öğrendi.

 

2007 YILINDA SEYAHAT EKİNDE

2007 yılında ise Hürriyet gazetesinin Seyahat eki, Göbeklitepe’ye giderek bölgeyi ve kazıların durumunu anlattı.

Seyahat ekindeki Faruk Pekin imzalı haberde "Göbekli Tepe'yi gezerken, Stonehenge'den 6 bin yıl önce, üstelik demirin bulunmadığı bir çağda, çok daha iddialı anıtsal eserler yaratan ustaların becerisine hayran kalacaksınız. Yolunuz Çayönü'ne düştüğünde bugüne kadar tespit edilebilen en eski kent meydanına ayak basacaksınız" ifadeleri yer aldı.

 

Sonuç olarak Hıncal Uluç’un Göbeklitepe’yi dünyaya tanıtanın Ece Vahapoğlu iddiası çok da doğru gözükmüyor. Hürriyet’in 2006 ve 2007’de üzerine düştüğü Göbeklitepe’yle ilgili Vahapoğlu Doğuş Grubu’yla birlikte 2013 ve 2014 yıllarında çalışmalar yapmıştı.

Odatv.com

Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Şanlıurfa'da Yeni Bir Tapınak Keşfedildi,Tanrı Figürleri!
Şanlıurfa'da Yeni Bir Tapınak Keşfedildi,Tanrı Figürleri!
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde definecilerin kazmaya kalkıştığı alanda gerçekleştirilen Başbük arkeoloji kazılarında Sin Tapınağı olduğu tahmin edilen Yeni Asur Dönemine tarihlenen tapınak bulundu. Merdivenle inilen tapınaktaki 7 adet resim daha önce Türkiye'de benzeri olmayan türde farklı çizimler içeriyor.
Harran Ulu Camii Restore Ediliyor
Harran Ulu Camii Restore Ediliyor
İslam mimarisinin şaheserlerinden biri olarak kabul edilen, Anadolu’nun en eski camisi ünvanına sahip Harran Ulu Camii’nin restorasyon edilerek ziyarete açılması için yapılan ihale aşaması tamamlanarak yüklenici firmaya yer teslimatı yapıldı.
Dünya,Urfa'ya Akın Ediyor!
Dünya,Urfa'ya Akın Ediyor!
Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği, aralarında büyükelçilerin de olduğu 5 ülkeden gelen yabancı konuklara Şanlıurfa’da Göbeklitepe’yi gezdirdi
'Urfa'da Bulunan Göbeklitepe Hakkında, Pek Çok Efsaneler Mevcut'
'Urfa'da Bulunan Göbeklitepe Hakkında, Pek Çok Efsaneler Mevcut'
Göbeklitepe, Türkiye'de tarih turizmi denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Şanlıurfa'da bulunan ve neolitik dönemden yapıların yer aldığı bu bölge hakkında hala pek çok efsaneler mevcut.
Göbeklitepe Brüksel'de Tanıtılacak
Göbeklitepe Brüksel'de Tanıtılacak
Türk Araştırma Geliştirme Brüksel Ofisi (TURBO) Direktörü Bülent Bilgiç ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek'e bir ziyaret gerçekleştirdi.
Göbeklitepe'de Nelere Dikkat Edilmeli?
Göbeklitepe'de Nelere Dikkat Edilmeli?
İlerleyen yıllarda milyonlarca insanın Göbekli Tepe’yi ziyaret edeceğini öngörmek zor değil. Dikkat edilmesi gereken ise, bu ziyaretçilerin alana ve kente tekrar tekrar gelmelerini sağlamak
Balıklıgöl Sonbaharda Bir Başka Güzel
Balıklıgöl Sonbaharda Bir Başka Güzel
'Peygamberler şehri' olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da Hazreti İbrahim'in doğup büyüdüğü ve dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen tarihi Balıklıgöl, sonbahar mevsiminde adeta ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.
Urfa İçin Güzel Haber,Restorasyonuna Başlandı
Urfa İçin Güzel Haber,Restorasyonuna Başlandı
800 yıllık geçmişiyle bölgedeki en önemli tarihi yapılardan biri olan Han-El Ba’Rur Kervansarayı’nın restorasyonuna başlandı.
Başkan Peltek “2019, Göbeklitepe Yılı” Olsun
Başkan Peltek “2019, Göbeklitepe Yılı” Olsun
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İ.Halil Peltek, Türkiye’nin 18 ‘inci varlığı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesine kaydedilen Göbeklitepe’nin, bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması adına 2019’un “GÖBEKLİTEPE YILI” olarak kabul edilmesini talep etti.
Geçmişten Günümüze Şanlıurfa; Haçlılar, Romalılar, Emeviler…
Geçmişten Günümüze Şanlıurfa; Haçlılar, Romalılar, Emeviler…
Rivayete göre eski Yunanlılar Enoch’un (Enoch=Hermes = İdris Peygamber = Uhnud, bu dört ismin aynı kimse olduğu kabul edilmektedir.) insanlara şehirler kurmayı öğrettiğini ve onun devrinde 180 şehir kurulduğunu, bunların en küçüğünün Urhai veya diğer bir okunuşla Orhay yani Urfa olduğu söylenilmektedir.
Urfa’da Avustralya İzleri, Göbeklitepe ve Aborjinler!
Urfa’da Avustralya İzleri, Göbeklitepe ve Aborjinler!
12 bin yıllık anıt heykel kompleksi Göbeklitepe'de, AAvustralya Aborjinleri'nin kullandığı semboller bulundu. Yapılan keşif, tarihin akışını tamamen değiştirebilir.
Şanlıurfa’lı Genç İş Adamı Enver POLAT’dan Bayram Mesajı
Şanlıurfa’lı Genç İş Adamı Enver POLAT’dan Bayram Mesajı
Şanlıurfa’lı genç iş adamı Enver Polat Kurban Bayramı münasebeti ile kutlama mesaj yayınladı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
39°C / 27°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:38
Güneş
07:04
Öğle
12:18
İkindi
14:56
Akşam
17:20
Yatsı
18:39
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koltuğunda Kimi Görmek İstersiniz?