Advert
Advert
Bu haber 07 Temmuz 2018 12:32:33 Tarihinde eklenmiştir.

Göbeklitepe Tartışmasında İşin Aslı Ne?

Tartışmanın fitilini Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç’un “Göbeklitepe, Ece Vahapoğlu’dur!” başlıklı yazısı ateşledi.

Göbeklitepe Tartışmasında İşin Aslı Ne?

Dünya'nın ilk tapınağı olarak gösterilen Göbeklitepe, Unesco'nun kalıcı dünya mirası listesine kabul edildi.

Göbeklitepe’nin miras listesine kabul edilmesinin ardından bir tartışma başladı.

ULUÇ’UN YAZISI TARTIŞMA BAŞLATTI: “GÖBEKLİTEPE ECE VAHAPOĞLU’DUR”

Tartışmanın fitilini Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç’un “Göbeklitepe, Ece Vahapoğlu’dur!” başlıklı yazısı ateşledi.

Uluç yazısında Göbeklitepe’nin farkına varılmasını Ece Vahapoğlu’nun sağladığını ileri sürdü. Uluç “Göbeklitepe'nin dünya farkında.. Bunu kim sağladı peki?.Söyleyeyim.. Ece Vahapoğlu!. Bu ülkede magazin malzemesi olan genç kadın... Bir gece sunar, haber olur... Geçen hafta evlendi, haber oldu… Ama Göbeklitepe'yi dünyaya tanıtan insanın o olduğunu kaç kişi bilir içimizde?..” dedi.

Yazısında “Göbeklitepe'yi bilen vardı... Minik şeyler yazanlar vardı... Ama kazıyı yapan Almanlar gizli kalması için ellerinden geleni yapıyorlardı.. ‘Niye’ diye sormazsınız değil mi?.” diyen Uluç şu ifadeleri kullandı:

 

“Bu hazineyi Ece fark etti işte ve önce ülkemize, sonra dünyaya duyurmaya karar verdi. Önce bir minik ekip kurdu imkanlarıyla.. Gidip gördüğü zaman, dünya tarihini değiştirecek bir olayla karşı karşıya olduğunu anladı. İş onun çapını çok aşmıştı. Şimdi dev bir sponsora ihtiyacı vardı. İki dosya hazırladı. Koç'a ve Doğuş'a...

Ferit Şahenk farkına vardı. Kaptı.. 50 gazeteciyi Göbeklitepe'ye götürecek tur düzenledi, Doğuş'un desteğiyle Ece.. Beni de bizzat gelip davet etti. Gidemedim ama yazdım.. Çok da yazdım.. Göbeklitepe'de yapılan törende zamanın Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ferit Şahenk'e bir şiltle teşekkür ederken, Doğuş Gurubu Patronu "Ece'yi de çağırın. Ben bir şey yapmadım. Her şeyi o yaptı" dedi.”

DOĞUŞ GRUBU 2013 YILINDA SAHİPLENDİ

Hıncal Uluç yazısında Göbeklitepe’nin farkına varılmasını Ece Vahapoğlu ve Doğuş Grubu’nun sağladığını kazıyı yapan Almanların da Göbeklitepe’nin gizli kalması için elinden geleni yaptığını ileri sürüyor.

Doğuş Grubu da 2013 yılında Göbeklitepe için yaptıklarından bahsederek “Doğuş Grubundan ülkemizin tarihsel mirası ‘Göbekli tepe’nin tanıtımına büyük destek”başlıklı bir bülten yayımlamıştı.

Uluç’a ilk tepki, hayatını kaybedene kadar Göbeklitepe kazılarını yürüten Klaus Schmidt’in eşi arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt’den geldi. Göbeklitepe tartışması bununla sınırlı kalmadı.

2006 YILINDA HÜRRİYET’İN MANŞETİNDE

Göbeklitepe’yi dünyaya ilk duyuranın Der Spigel olduğu Türkiye’de ise Göbeklitepe’yle ilgili ilk çalışmanın Hürriyet gazetesi tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Der Spiegel... 2006 yılında “Göbeklitepe’de cennet bulundu” manşetini attı. Der Spiegel haberinde Göbeklitepe’yi ve orada yapılan çalışmaları aktardı.

O tarihte Hürriyet Yazıişleri Müdürü olan Necdet Doğan, Hürriyet Almanya sorumlusu Kerem Çalışkan’ı arayıp Spiegel’in haberine dikkatini çekti. Çalışkan’ın görevlendirmesiyle haber Celal Özcan tarafından Türkçeye çevrildi. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök bu haberi Türkiye'de manşet yaptı.

Türkiye, Göbeklitepe’nin önemini ve Der Spiegel’in kapak yaptığı 2006 yılında Hürriyet’in manşetinden öğrendi.

 

2007 YILINDA SEYAHAT EKİNDE

2007 yılında ise Hürriyet gazetesinin Seyahat eki, Göbeklitepe’ye giderek bölgeyi ve kazıların durumunu anlattı.

Seyahat ekindeki Faruk Pekin imzalı haberde "Göbekli Tepe'yi gezerken, Stonehenge'den 6 bin yıl önce, üstelik demirin bulunmadığı bir çağda, çok daha iddialı anıtsal eserler yaratan ustaların becerisine hayran kalacaksınız. Yolunuz Çayönü'ne düştüğünde bugüne kadar tespit edilebilen en eski kent meydanına ayak basacaksınız" ifadeleri yer aldı.

 

Sonuç olarak Hıncal Uluç’un Göbeklitepe’yi dünyaya tanıtanın Ece Vahapoğlu iddiası çok da doğru gözükmüyor. Hürriyet’in 2006 ve 2007’de üzerine düştüğü Göbeklitepe’yle ilgili Vahapoğlu Doğuş Grubu’yla birlikte 2013 ve 2014 yıllarında çalışmalar yapmıştı.

Odatv.com

Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Urfa’da 9 Asırlık İlaç Şişesi Bulundu
Urfa’da 9 Asırlık İlaç Şişesi Bulundu
Dünyanın en eski yerleşim birimleri arasında bulunan UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki Harran Ören Yeri'nde yapılan kazı çalışmalarında, 9 asırlık ilaç şişesi bulundu.
Dicle Elektrik Çalışanlarına Sahada İSG Eğitimi
Dicle Elektrik Çalışanlarına Sahada İSG Eğitimi
En tehlikeli iş kolunda faaliyet yürüten Dicle Elektrik, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusunda çalışanlarına sık sık hem teorik hem de pratik olarak eğitimler veriyor. Çalışanların eğitim sırasında öğrendiklerini sahada uygulayıp uygulamadıkları, verilen teçhizatları kullanıp kullanmadıkları ise İSG uzmanları tarafından sahada kontrol ediliyor. Uygulamada aksaklık gören uzmanlar, personele zaman zaman sahada da eğitim vermekten geri kalmıyorlar.
Dünyaca Ünlü Ozan Abdurehim Heyit, İşkence İle Şehit Edildi
Dünyaca Ünlü Ozan Abdurehim Heyit, İşkence İle Şehit Edildi
Çin hükümeti tarafından yaklaşık iki yıl önce tutuklanan Doğu Türkistan'ın dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit'in, hayatını kaybettiği bildirildi.
Urfa'da İmam Hatip Öğrencileri Afrika’da Su Kuyusu Açtı
Urfa'da İmam Hatip Öğrencileri Afrika’da Su Kuyusu Açtı
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kız imam hatip öğrencileri kermesten elde ettikleri paralarla Afrika ülkesi Mali'de 140 ailenin yaşadığı köyde su kuyusu açtı.
Türkiye’de En Az Kitap Okuma Oranında Urfa Sonuncu Sırada Yer Alıyor
Türkiye’de En Az Kitap Okuma Oranında Urfa Sonuncu Sırada Yer Alıyor
‘Türk Halkının Kitapla İmtihanı’ adlı rapora göre dünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında, yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere bulunuyor. Türkiye ise yüzde 0,1’lik kitap okuma oranıyla 86’ncı sırada yer aldı.
​Türkiye’nin İlk Çocuk Köyü Kuruluyor
​Türkiye’nin İlk Çocuk Köyü Kuruluyor
Türkiye’de bir ilk olacak projesi “Çocuk Köyü” için bir animasyon filmi hazırlayan Ak Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, yapılacak olan bu proje çocukların doğal yaşam ile iç içe olmasını hedeflediklerini belirtti.
​Şanlıurfa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Turistik Mekan
​Şanlıurfa’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Turistik Mekan
Şanlıurfa’ya ayak basacak yerli ve yabancı turistlerin şehrimizde gezeceği önemli dini ve tarihi mekânları sıralıyoruz. İşte Şanlıurfa'da görmeniz gereken 5 turistik mekan...
Sosyal Medya Üzerinden Çocukların Camiye Gelmesine Teşvik
Sosyal Medya Üzerinden Çocukların Camiye Gelmesine Teşvik
Sosyal Medya Üzerinden Çocukların Camiye Gelmesine Teşvik , Sosyal medya üzerinden çocukların camiye gelip dinlerinden uzaklaşmamaları için çalışmalar başlatıldı.
Şanlıurfa'da Yeni Bir Tapınak Keşfedildi,Tanrı Figürleri!
Şanlıurfa'da Yeni Bir Tapınak Keşfedildi,Tanrı Figürleri!
Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde definecilerin kazmaya kalkıştığı alanda gerçekleştirilen Başbük arkeoloji kazılarında Sin Tapınağı olduğu tahmin edilen Yeni Asur Dönemine tarihlenen tapınak bulundu. Merdivenle inilen tapınaktaki 7 adet resim daha önce Türkiye'de benzeri olmayan türde farklı çizimler içeriyor.
Harran Ulu Camii Restore Ediliyor
Harran Ulu Camii Restore Ediliyor
İslam mimarisinin şaheserlerinden biri olarak kabul edilen, Anadolu’nun en eski camisi ünvanına sahip Harran Ulu Camii’nin restorasyon edilerek ziyarete açılması için yapılan ihale aşaması tamamlanarak yüklenici firmaya yer teslimatı yapıldı.
Dünya,Urfa'ya Akın Ediyor!
Dünya,Urfa'ya Akın Ediyor!
Ortak Nesiller Entegrasyonu Derneği, aralarında büyükelçilerin de olduğu 5 ülkeden gelen yabancı konuklara Şanlıurfa’da Göbeklitepe’yi gezdirdi
'Urfa'da Bulunan Göbeklitepe Hakkında, Pek Çok Efsaneler Mevcut'
'Urfa'da Bulunan Göbeklitepe Hakkında, Pek Çok Efsaneler Mevcut'
Göbeklitepe, Türkiye'de tarih turizmi denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri. Şanlıurfa'da bulunan ve neolitik dönemden yapıların yer aldığı bu bölge hakkında hala pek çok efsaneler mevcut.
Advert
Advert
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:39
Güneş
07:00
Öğle
12:46
İkindi
15:48
Akşam
18:19
Yatsı
19:34
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
Advert
ANKET
TÜMÜ