Advert
Bu haber 06 Temmuz 2018 00:27:15 Tarihinde eklenmiştir.

Soğan Düştü,Et Düşmedi!

Son dönemde aşırı derecede artan soğan ve patatesin fiyatı gerilemeye başlarken, vatandaş ette de fiyatların aşağı çekilmesini bekliyor.

Soğan Düştü,Et Düşmedi!

Soğan ve patates fiyatlarının düşmeye başlamasıyla gözler ‘et’e çevrildi. Hükümet, et fiyatlarının artışını önlemek için başta ithalat olmak üzere bir dizi önlem alırken, aşırı fiyat artışının önüne geçildi ancak fiyatlarda pek gerileme sağlanamadı. Vatandaşlar sebze ve meyvede olduğu gibi et fiyatlarında da düşüşü sağlayacak önlemlerin bir an evvel alınmasını talep ediyor.

ET İTHALATI ÇÖZÜM OLMADI

Kasım 2017’de yurt dışından et ithal ederek kâr etmeden, büyük bir kampanya ve umutla başlanan ucuz marketlerdeki kıyma ve kuşbaşılık et satışları fiyatların yükselmesine engel olamadı. İthalat, uzun dönemde yerli üreticilerin üretimi bırakmasına, daha sonra ise düşen üretim sebebiyle et fiyatlarının daha hızlı bir şekilde artmasına neden oldu.

Yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyonda yüzde 9,86 artış gözlenirken et fiyatlarındaki 6 aylık değişim dana etinde yüzde 6,56, küçükbaş hayvan etinin yüzde 24,1 ve tavuk etinin yüzde 21,1 olarak gerçekleşti.

7 YILDA 6,2 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT

2011-2018 Mayıs ayı döneminde yapılan 6 milyar 230 milyon dolar tutarında et ithal edildi. Bu ithalat et fiyatlarını düşürmemiş tam tersi olarak daha artmasına sebep olurken et fiyatlarındaki artış nerede ise enflasyonun üzerinde artma eğilimi devam etmekte.

Yıllar içerisinde yaşanan ekonomik krizler ve sektörel politika değişiklikleri (kasaplık hayvan ve kırmızı et ithalatı kararı gibi) hayvancılıkla uğraşan kesimlerde tedirginlik ise devam ediyor. Son dönemlerde canlı hayvan ve kırmızı et fiyatlarındaki istikrarsızlık sonucu artan mali risk, besicilerin üretimle ilgili hedef ve beklentilerini olumsuz yönde etkilerken son dönemde  marketlerde devlet eliyle ucuz ithal et satışları da fiyatların gerilemesine yeterli olmadı.

ÜRETİCİLER ÇİFTLİKLERİ YA KAPATIYOR YA SATIYOR

Hükümet, et üretimini artırmak için birçok teşvike başvuruyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı artırmak için bu teşvikler de yeterli gelmiyor.

Türkiye’nin değişik yerlerinde çok sayıda çiftlik ya kapanmayı ya da yeni sahiplerini bekliyor. Bir bölümü işler durumda olan çiftliklerin fiyat aralıkları ise değişiyor. 1 milyon liraya da 50 milyon liraya da alıcı bekleyen çiftlik var.

Tesis sahiplerinden kimi başka sektöre girmek istediği için, kimi yaptığı ortaklıktan ayrılmak için satış kararı aldıklarını belirtti. Bazı çiftlik sahipleri ise iş yükünün ağırlığı ve tarımsal üretim maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı çiftliklerini satışa çıkardıklarını ifade ediyor.(Yeniakit)

Etiketler
Yorum Yap
Ekonomi
​İş Yerinde Fazla Mesai Yapanlara Dikkat! Belge İle Kanıtlanacak
​İş Yerinde Fazla Mesai Yapanlara Dikkat! Belge İle Kanıtlanacak
Yargıtay, işçiye yapılan fazla mesai ödemelerinin ispatının tanık ifadeleri değil, ödeme belgeleri olduğuna hükmetti. Yüksek Mahkeme, işverenin iş yerinde çalışan tanık işçilerin ifadeleriyle değil, mahkemeye sunacağı ödeme belgeleriyle konuşması gerektiğine karar verdi.
​Kamuda 40 Bin Kişiye İş Var
​Kamuda 40 Bin Kişiye İş Var
Önümüzdeki günlerde memur, sözleşmeli personel ve sürekli işçi statüsünde 40 bin kontenjan için çalışma başlayacak. Kamuda ayrıca 9 bin de engelli açığı var...
Türkiye’ye de Geldi! 2 bin 500 Kişiye İş Kapısı
Türkiye’ye de Geldi! 2 bin 500 Kişiye İş Kapısı
İSVEÇ merkezli Securitas şirketinin bu yıl Türkiye'de büyüme kararı vermesinden sonra çalıştırılacak kişi sayısı açıklandı. Şirketin alacağı personel sayısı ise tam 2 bin 500 kişi olarak belirlendi.
​Benzine Bir Zam Daha, Gece yarısından İtibaren Uygulanacak
​Benzine Bir Zam Daha, Gece yarısından İtibaren Uygulanacak
Petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareket akaryakıt ürünlerinden benzine fiyat artışı olarak yansıdı.
​Yargıtay, Çiftçinin traktörü haczedilemez
​Yargıtay, Çiftçinin traktörü haczedilemez
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, borçlu çiftçinin tarla-bahçede kullandığı traktörünün haczedilemeyeceğine hükmetti. Yüksek mahkeme, herhangi bir araştırma yapmadan çiftçinin traktörünün haczine hükmeden mahkeme kararını bozdu.
Domates Fiyatları Dengelenecek
Domates Fiyatları Dengelenecek
jeotermal seralarda üretilen ve önümüzdeki ay hasadına başlanacak olan domatesin, piyasa fiyatlarını dengeleyeceği belirtiliyor.
İşsizlik Rakamları Açıklandı
İşsizlik Rakamları Açıklandı
İşsizlik oranı 2018 Aralık döneminde yüzde 13,5 seviyesinde gerçekleşti.
POS Cihazlarıyla Kredi Kartı Vurgunu
POS Cihazlarıyla Kredi Kartı Vurgunu
bir dolandırıcılık şebekesi, fast-food restoranların kuryeleriyle anlaşıp kredi kartlarını kopyalayarak vatandaşları dolandıran 4 kişilik şebeke çökertildi. POS cihazlarıyla 250 bin liralık vurgun yapan 4 şüpheli tutuklandı.
 İŞKUR 2019 Yılında 1 Milyon 350 Bin Kişiyi İşe Yerleştirecek
İŞKUR 2019 Yılında 1 Milyon 350 Bin Kişiyi İşe Yerleştirecek
İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Nevşehir'de katıldığı programda, “2019'da 1 milyon 350 bin kişiyi işe yerleştireceğiz” dedi.
Kilosu 20 Liraya Alıcı Bekliyor
Kilosu 20 Liraya Alıcı Bekliyor
Pazar tezgahlarında fiyatı ile adete el yakan çilek, kilosu 20 TL'den alıcı bekliyor.
Bakan Pakdemirli’den Çiftçilere Müjde
Bakan Pakdemirli’den Çiftçilere Müjde
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kars’ta düzenlenen "Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısında" çiftçilere müjdelerde bulundu.
​Toptan Fiyatına Fırsatçılık Yapılıyor Denildi, BİM’den O İddialara Cevap Gecikmedi
​Toptan Fiyatına Fırsatçılık Yapılıyor Denildi, BİM’den O İddialara Cevap Gecikmedi
Daha önce gündeme gelen bir haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği tanzim satış noktalarının kurulması talimatı sonrasında, BİM'in 'kur saldırısını' bahane ederek zam fırsatçılığı yaptığı iddia edildi. Market zinciri ise iddiaların asılsız olduğunu söyleyerek yargıya gideceğini açıkladı.
Advert
Advert
Advert
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
7°C / 3°C
Durum
Kuvvetli Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:01
Güneş
06:22
Öğle
12:40
İkindi
16:03
Akşam
18:45
Yatsı
20:00
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
Advert
ANKET
TÜMÜ