Şanlıurfa Gündemini Belirleyen En Son Sıcak Gelişmeler, Şanlıurfa Kaza Haberleri, Beyaz Masadaki Siyasi Tartışmalar Urfa.com Farkı İle Sizlerle

Bu haber 04 Temmuz 2018 13:08:26 Tarihinde eklenmiştir.

Göbeklitepe, Mısır Piramitleri kadar ilgi çekecek

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Göbeklitepe, avcı-toplayıcı yaşam biçiminden, tarım ve hayvancılığa geçiş sürecini anlamamıza önemli katkılar sağlayan ve tapınak mimarisi ile sanatın doğuşu açısından benzersiz bir tarih öncesi yerleşimdir

Göbeklitepe, Mısır Piramitleri kadar ilgi çekecek

Şanlıurfa’da bulunan ve geçmişi yaklaşık 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe’nin UNESCO Kalıcı Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle dünyanın gözü Urfa’ya çevrildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla Şanlıurfa’daki ören yerinde görkemli bir tören yapmayı planladılarını belirtti.

DÜNYANIN EN ESKİ TAPINAĞI

M%C4%B1s%C4%B1r%20Piramitleri
Mısır Piramitleri

 

Şanlıurfa’ya 15 km. uzaklıktaki arkeolojik site üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan Göbeklitepe, günümüzden tam 12 bin yıl önce inşa edildi. Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’nin keşfine kadar bilinen en eski tapınak ise 5 bin yaşında olan Malta’daki Ggantija Tapınakları. Ayrıca Göbeklitepe, en eski tapınaklardan Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha yaşlı. Arkeolojik olarak Çanak Çömlek Öncesi Neolitik A Dönemine (M.Ö 9.600 - 7.300) ait olan Göbeklitepe’de, bir tepe üzerine inşa edilmiş çok sayıda yuvarlak biçimli yapı bulundu. 1995 yılında arkeolog Prof. Klaus Schmidt tarafından Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün desteğiyle başlayan kazılar sonucu elde edilen verilere göre bu yapılar yerleşim amaçlı kullanılmamışlar. Göbeklitepe’de 20 adet olduğu belirlenen dini yapıların henüz sadece altı tanesi gün ışığına çıkarıldı. Taş devrinden kalma bu tapınakların yapılış biçiminde ortak bir özellik göze çarpıyor, T biçiminde sütunlar ile çevrilmiş bu tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak yer alıyor. Arkeologlar boyları üç ile altı metre, ağırlıkları 40 ile 60 ton arasında değişen bu T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğunu düşünüyorlar. Bunun sebebi T biçimindeki sütunlarda görülen kol ve el tasvirleri. Ayrıca bu sütunlar üzerine işlenmiş hayvan tasvirleri ve soyut semboller var. Boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, turna ve yaban ördekleri en sık görülen hayvan tasvirleri. Taşlar üzerine kazınan bu hayvan tasvirlerinin yanında üç boyutlu kabartma şeklinde yapılan başka betimlemeler de bulundu. Bunlardan en önemlisi T biçimindeki sütunun yan tarafından aşağı doğru iner biçimde tasvir edilen aslan kabartması. Yapılış yılından yaklaşık bin yıl sonra onlarca ton toprak ve çakmaktaşları ile tamamıyla gömüldüğü bilinen Göbeklitepe’nin niye gömüldüğü de cevabı bilinmeyen sorular listesinde yer alıyor.

YERLEŞİK HAYAT TARIMI GETİRDİ

Bulgular taş devri insanlarının bira içtiğini de gösteriyor. Kazılarda şu ana kadar en büyüğü 160 litrelik kapasiteye sahip kireç taşına oyulmuş, altı bira varili bulundu. Klaus Schmidt, bulgular ışığında, insanoğlunun ekmek için değil, bira uğruna tarıma başladığına, bunun da ilk kez Urfa’da gerçekleştiğine kanaat getirmiş. Göbeklitepe, yıllardır tarih derslerinde öğretilen “göçebe toplulukların tarımı öğrenerek yerleşik hayata geçtiği” teziyle de çelişiyor. Schmidt’e göre avcı ve toplayıcı toplulukların Göbeklitepe gibi dini merkezlerde sürekli olarak bir araya gelmelerinin sonucunda yerleşik hayata geçilmiştir. Kalabalık toplulukların ibadet merkezine yakın olma arzusu ve çevrede bu toplulukların ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde yeterli kaynak bulunmamasından dolayı insanlar tarıma yönelmişlerdir. Yani tarım yerleşik hayatı getirmemiş, dini mabetlerin etrafında kalma arzusu sonucunda yerleşik hayat tarımı getirmiştir.

SANATIN DOĞUŞU AÇISINDAN EN ESKİ ÖRNEK

Göbeklitepe üzerine Arkeoloji ve Sanat Dergisi ve Arkeoloji ve Sanat Yayınları kurucusu Nezih Başgelen konuştuk.

 

Göbeklitepe’yi insanlık tarihi için önemli kılan nedir?

Nezih Başgelen: Urfa ili sınırları içindeki Göbeklitepe’de 1995’ten bu yana gün ışığına çıkarılan görkemli sanat eserleri ve kutsal alanlar, uygarlık tarihinde Neolitik Çağ ile ilgili pek çok bilgiyi altüst etmiştir. Bugüne kadar az bir bölümü kazılmış olmasına karşın Göbeklitepe avcı-toplayıcı yaşam biçiminden, tarım ve hayvancılığa geçiş sürecini anlamamıza önemli katkılar sağlamış dini mekanların biçimlenmesi, tapınak mimarisinin ve sanatın doğuşu açısından benzersiz bir tarih öncesi yerleşimdir. Göbeklitepe’yi benzersiz kılan özelliklerinden başında ait olduğu günümüzden önce 12.000 -8.000 yıllık zaman süreci açısından hiç beklenilmeyen anıtsal mimarlık örnekleri ve bunlarla bağlantılı çok gelişkin bir sembolik anlatımın çarpıcı örneklerini barındırmasıdır.

Göbeklitepe’de yerleşik yaşama geçiş açısından sıradışı olduğunu belirttiğiniz bu buluntular nelerdir?

Nezih Başgelen: Göbeklitepe’nin en ilginç buluntuları genelde üzeri hayvan betimleriyle süslenmiş “T” biçimli anıtsal dikilitaşlardan oluşan, alt kültür katlarında dairesel planlı, üst yapı katlarında dörtgen planlı anıt yapılardır. Jeomanyetik ve georadar yöntemleriyle yuvarlak ya da oval planlı yapılardan 20’ye yakını tespit edilmiş bunlardan sekiz tanesi kazıyla ortaya çıkarılmıştır. Bu yuvarlak planlı yapıların ortasında iki tane boyu beş metreyi bulan kireç taşından stilize edilmiş büyük boyutlu insan tasvirleri olarak düşünülen T- biçimli dikilitaşlar bulunmaktadır. ‘T’ ve ‘ters L’ biçimli dikilitaşların insanları simgelediği düşünülmektedir. Üzerlerinde her cins hayvanın betimlenmiş olmasına karşın hiçbir zaman insan figürünün olmaması bu görüşü şimdilik doğrulamaktadır. Genellikle iki dikilitaşın çevresinde aynı şekilde daha küçük dikilitaşlar bu iki dikilitaşa yönlendirilmiş olarak duvarların içine yerleştirilmiştir. Dikilitaşların üzerlerinde kabartma tekniğinde yapılan hayvan motifleri ve çeşitli soyut semboller görülmektedir. Hayvan motifleri arasında en çok tilki, yaban domuzu ve yılan betimlemeleri olduğu dikkati çekmektedir.

Bu ilginç yapı toplulukları insanlık tarihinde dini mekanların biçimlenmesi, tapınak mimarisinin ve sanatın doğuşu açısından bilinen en eski örneklerdir.

Göbeklitepe’nin Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle, Türkiye ve Göbeklitepe’ye katkıları nelerdir?

Nezih Başgelen: Popüleritesi açısından Göbeklitepe gerek Türkiye’nin gerekse Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin turizm merkezleri içinde herkesin görmek istediği bir yer konumundadır. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesiyle anıtsallığı açısından dünya da Mısır Piramitleri , Stonehenge ve Malta tapınakları ile benzer bir ilgi odağı haline gelecektir. Ülkemizin içinde bulunduğu güvenlik sorunları aşıldığında onları da kat kat geçebileceğini rahatlıkla öngörebiliriz.

Türkiye’den Unesco Dünya Mirası Listesi’ne giren yerler

| Nemrut Dağı (Adıyaman - Kahta)

| İstanbul’un tarihi alanları

| Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)

| Hattuşa (Çorum)

| Xanthos-Letoon (Antalya - Muğla)

| Safranbolu Şehri (Karabük)

| Troya Antik Kenti (Çanakkale)

| Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)

| Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya)

| Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı

| Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu

| Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri

| Efes (İzmir)

| Ani Arkeolojik Alanı (Kars)

| Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)

| Pamukkale-Hierapolis (Denizli)

| Afrodisias Antik Kenti (Aydın)

| Göbeklitepe (Şanlıurfa)

Aydınlık-ERSOY İRŞİ

 

Etiketler
Yorum Yap
Kültür
Germuş Projesi Onaylandı
Germuş Projesi Onaylandı
2018 Yılı Turizm Rotaları ve Akıllı Kentler Mali Destek Program Kapsamında hazırlanan "SAKLI TARİH GERMUŞ" isimli proje Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından onaylandı.
Urfa'da Bulunuyor,1963 Yılında Keşfedildi
Urfa'da Bulunuyor,1963 Yılında Keşfedildi
Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'de bulunan yapılar insanlık tarihine ışık olacak nitelikte. 12.000 yıllık geçmişe sahip bu yer dünya üzerinde inşa edilen ilk tapınaklardan biri olarak geçiyor. Göbeklitepe nerede? Göbeklitepe hakkında merak ettikleriniz bu haberde...
Urfa'da Bulunuyor,Yeni Kafatasları Bulundu
Urfa'da Bulunuyor,Yeni Kafatasları Bulundu
Göbekli Tepe’deki insan kemiklerinde Neolitik dönem kafatası kültüyle bağdaştırılabilecek kasıtlı yapılmış izler bulundu.
Urfa Turizmi İçin Güzel Haber
Urfa Turizmi İçin Güzel Haber
Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu yapılarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Çarmelik Kervansarayı’nın “Tarım ve Kırsal Yaşam Müzesi” olarak değerlendirilmesi amacıyla yapılan çalışmalara, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından maddi destek verilmesine yönelik protokol Şanlıurfa Valiliği’nde imzalandı.
Urfa Dünya'ya Açılıyor,100 Ülkede Tanıtılacak
Urfa Dünya'ya Açılıyor,100 Ülkede Tanıtılacak
Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesinde Bulunan Göbekli tepe,UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı
Göbeklitepe,Nedir,Nasıl Bulundu,Uzaylılar Mı Yaptı?,İşte Tüm Detaylar
Göbeklitepe,Nedir,Nasıl Bulundu,Uzaylılar Mı Yaptı?,İşte Tüm Detaylar
Göbeklitepe Muhafızı kitabının yazarı Yonca Eldener, UNESCO Dünya Mirası listesine giren Göbeklitepe hakkında bilmeniz gerekenleri yazdı.
Göbeklitepe Urfa'nın Kaderini Değiştirebilecek mi?
Göbeklitepe Urfa'nın Kaderini Değiştirebilecek mi?
12 bin yıllık Göbeklitepe’de ortaya çıkan bulgular bilinen tarihin yeniden yazılmasına neden oldu.
Göbeklitepe,Urfa İçin Büyük Şans!
Göbeklitepe,Urfa İçin Büyük Şans!
Dünyanın orijinal hâliyle günümüze kalmış en eski tapınağı Göbeklitepe… Tarih sahnesinde ‘devrim’ niteliğinde bir keşif olarak tanımlanıyor.
Kahraman Kim?,Altaylı'da Tartışmalara Katıldı!
Kahraman Kim?,Altaylı'da Tartışmalara Katıldı!
Habertürk köşe yazarı Fatih Altaylı, Göbeklitepe’yi yazdı.
Göbeklitepe Tartışmasında İşin Aslı Ne?
Göbeklitepe Tartışmasında İşin Aslı Ne?
Tartışmanın fitilini Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç’un “Göbeklitepe, Ece Vahapoğlu’dur!” başlıklı yazısı ateşledi.
Romalıların Son Kalıntısı 'Dikmeler' İçin Harekete Geçildi
Romalıların Son Kalıntısı 'Dikmeler' İçin Harekete Geçildi
Viranşehir Belediyesi, tarihine sahip çıkmaya devam ediyor.
Göbeklitepe, Mısır Piramitleri kadar ilgi çekecek
Göbeklitepe, Mısır Piramitleri kadar ilgi çekecek
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Göbeklitepe, avcı-toplayıcı yaşam biçiminden, tarım ve hayvancılığa geçiş sürecini anlamamıza önemli katkılar sağlayan ve tapınak mimarisi ile sanatın doğuşu açısından benzersiz bir tarih öncesi yerleşimdir
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
39°C / 26°C
Durum
Sıcak
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:35
Güneş
05:15
Öğle
12:39
İkindi
16:26
Akşam
19:49
Yatsı
21:21
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 23 3 8 +43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 3 10 +35 73
3 Fenerbahçe 34 18 6 10 +28 64
4 Galatasaray 34 20 10 4 +25 64
5 Antalyaspor 34 17 10 7 +7 58
6 Trabzonspor 34 14 11 9 +5 51
7 Akhisar Belediyespor 34 14 14 6 +4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 12 10 -1 46
9 Atiker Konyaspor 34 11 13 10 -5 43
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 -4 43
11 Karabükspor 34 12 15 7 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 18 4 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 14 11 -8 38
14 Bursaspor 34 11 18 5 -24 38
15 Kayserispor 34 10 16 8 -11 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 18 6 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 22 5 -35 26
18 Adanaspor 34 6 21 7 -29 25