Göbeklitepe Şimdi de Bilgisayar Oyunu Oluyor

Son yıllarda hakkında çıkan haberler ve konu olduğu dizilerle tüm dünyanın ilgisini çeken Göbeklitepe, şimdi de bir bilgisayar oyunu olarak gündeme geliyor.

gobeklitepe

Son yıllarda hakkında çıkan haberler ve konu olduğu dizilerle tüm dünyanın ilgisini çeken Göbeklitepe, şimdi de bir bilgisayar oyunu olarak gündeme geliyor. “Edessa: School of Wizardry” adlı oyun dünya için önemli bir tarihi merkez olan Göbeklitepe’de geçiyor. 28 Temmuz’da yayınlanacak olan oyun şimdiden her yaştan oyuncunun ilgisini çekmiş durumda.

12 bin yıllık geçmişi ile tarihin seyrini değiştiren ve Şanlıurfa’nın en önemli değerlerinden biri haline gelen Göbeklitepe, bu kez de bilgisayar oyununa konu oluyor. Türk oyun firması Allocate Games tarafından tasarlanan “Edessa: School of Wizardry” adlı oyunda Göbeklitepe’nin ihtişamlı tarihinde bir yolculuk yapılıyor. Oyun, oyuncularını gerilim dolu fantastik bir maceraya çıkarıyor. Göbeklitepe Tapınağı’nın içerisinde geçen oyunda animasyon dünyasının etkileyiciliği gözler önüne serilirken oyunun görsel kalitesi oynayanları gerçek bir yolculuğa sürüklüyor hissi veriyor. Her bir etapta farklı canavarlar (iblisler) ile savaşılan ve bulmacalar çözülen oyunun güçlü bir yazılıma sahip olması oyun sektöründe de dikkatleri üzerine çekiyor.

Oyunun yazılımında yer alan isimlerden Muhammet Talha Kara, BİHA’ya tarihi mekandaki oyunu şu sözlerle anlattı:

“Edessa: School of Wizardry, büyü ve savaşı bir araya getiren, tarihi yerlere ev sahipliği yapan bir bilgisayar oyunu. Tarih ve oyun severleri bir araya getiren bu oyun, oynayanları destansı bir yolculuğa çıkarıyor.”

Basliksiz 6

Kara, oyununun 28 Temmuz’da yayınlanacağını söyledi. Oyunun henüz yayınlanmadan her yaştan oyuncunun ilgisini çektiğini belirten Kara, “Oyun gizem, macera, gerilim ve korku kategorilerine giriyor. Gelişmiş tapınak görselleri içerisinde geçen oyun, Göbeklitepe’nin yakından görülmesine olanak tanıyor” ifadesini kullandı.

EDESSA: SCHOOL OF WİZARDRY TARİHE BÜYÜLÜ BİR YOLCULUK

Oyunun tanıtım bilgilerinde tarihe büyülü bir yolculuk yapıldığına vurgu yapılıyor. Tanıtım bilgilerinde şu ifadeler yer alıyor:

“Tekerliğin dahi icat edilmediği zamanlarda sadece el gücüyle insanlık bir tapınak inşa etti. Altı bilge tarafından kurulan bu tapınak doğanın bütünlüğünü ve iyiliği korumak için inşa edildi. Tüm şehre huzur ve mutluluk getiren bu tapınakta insanlar, ibadet ettiler ve mükâfatlarını aldılar.

Tapınak yıllar önce yüzünden toprak altına gömüldü ve bir gizeme dönüştü. Bir gün insanlık bu tapınağın kalıntılarını buldu ve tapınağın gücü tekrar gün yüzüne çıktı. Tapınaktan gelen dini güç insanların tekrar mutluluk ve refahla dolmasını sağladı. Bu gücün kontrol altına alınması gereken noktada 6 bilge öne çıktı ve insanlığın huzuru için çalışmaya başladı.

Ancak bu kutsal gücün her bir etkisi beraberinde şeytan ve iblislerin de gün yüzüne çıkmasını sağladı. Altı bilgeden biri iblislerin çağrısına yenik düşerek kötülüğün hüküm sürmesi için gücünü kötü yönde kullanmaya başladı. İblislerle anlaşma yaparak iki dünya arasındaki gizemli kapıyı açtı. Dünya artık iblislerin kontrolü altındaydı.

Beş bilge, iblislerle savaşmak ve dünyayı korumak için savaşmaya başladı. Bununla birlikte kurdukları büyücülük okulu ile bu savaşta kendi saflarında yer alacak yetenekli büyücüler bir diğer adıyla avcılar yetiştirmeye başladı. Büyü okulunda eğitimini tamamlayan her bir kişi, ‘Asa’ kullanmayı öğrendi ve iblislerle olan savaşta yerini aldı. Şimdi ise büyü okulunda eğitimlerini tamamlayan her bir oyuncu Göbeklitepe’nin güçlü tarihi içerisinde iblislerle olan bu savaşa katılmaya başladı.

EDESSA’DAKİ AVCILARDAN BİRİ SEN OLABİLİRSİN

Dünyayı iblislere karşı korumak üzere cesur oyuncular bir savaşa katılmaya başladı. Beş büyücü tarafından kurulan büyü okulunda gerekli eğitimleri aldıktan sonra, asalarını nasıl kullanacaklarını ve iblislerle nasıl savaşacaklarını öğrendiler.

Verdikleri her bir savaşla gelişen oyun içerisinde heyecanı ve tarihi bir savaş içerisinde yer almanın etkileyiciliğini yaşamaya başladılar. Edessa School of Wizardry oyunu bu büyücülerden biri olma şansını vererek oyun dünyasına yeni bir soluk getirdi.

Klasik oyunların aksine bilgisayar başında asa kullanıyormuş hissi yaşatan bu oyunda büyülü bir savaşın savaşçısı oluyorsunuz. Her bir etapta verilen görevleri tamamlıyor ve iblislere karşı mücadele ediyorsunuz. Göbeklitepe’nin iyilik için kurulan kudretli gücünü tekrar iyilikle buluşturmak ve dünyanın tekrar mutlu bir yer olabilmesi için savaşıyorsunuz. Bu büyülü dünyada yer alabilmek için ise yapmanız gereken tek şey bilgisayarlarını başında oyunun bir parçası olmak oluyor.

TARİHE ADINIZI YAZIN

Bu savaşta yerini alan her bir oyuncu, asaları ile semboller çizerek büyünün gücünü kullanır. Semboller, farklı büyüleri temsil eder. Etaplar arasında yer alan bulmacaları çözmek her bir bölüm için ipucu taşır ve sizi bir sonraki etaba çıkarır. Çözülen her bir bulmaca ile yeni bir yaratık ile karşılaşılır. Güçlü bir büyücü olmak işte bu noktada önemlidir. İyi bir büyücü iyi bir avcıdır ve Göbeklitepe’nin tarihe olan katkısının günümüze de yansımasını sağlar. Beş bilgenin yanında savaşarak tarihe adlarını yazarlar.”

GÖBEKLİTEPE NEDEN ÖNEMLİ?

Göbeklitepe, her geçen gün hakkında daha fazla bilgi edinilen tarihi ve dini açıdan önemli bir yer.

1986 yılında bir çiftçi tarafından ilk kalıntıları bulunan Göbeklitepe’de, 1994 yılında ilk arkeolojik çalışmalar yapıldı. Günümüzde Göbeklitepe’nin kazı çalışmaları devam etmekte olup gizemine yönelik araştırmalar sürüyor.

Göbeklitepe’nin sadece belirli bir kısmı gün yüzüne çıkmış olsa da bulunan kalıntılar hayranlık uyandırıcı. Dinlerin başlangıç noktası olarak düşünülmesi tüm insanlık tarihini bir araya getiren bir nokta olarak dikkat çekiyor. Dünya üzerindeki en eski tarihi yapı olması Göbeklitepe’nin önemini ve farkındalığını her geçen gün arttırıyor.

Dünya üzerindeki en eski tarihi yapı olarak kayıtlara geçmesi Göbeklitepe’yi birçok film ve dizi için etkileyici bir konu haline getiriyor.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu