Geri gönderme merkezlerimizde 18 bin düzensiz göçmen bulunuyor

Türkiye'nin geri gönderme merkezlerinde şu anda 18 bin düzensiz göçmenin bulunuyor.

Geri gönderme merkezlerimizde 18 bin düzensiz göçmen bulunuyor

Göç İdaresi Başkanlığı düzensiz göçle ilgili veriler paylaştı. Göç İdaresi Başkanlığı Düzensiz Göçle Mücadele ve Sınır Dışı İşleri Genel Müdürü Ramazan Seçilmiş, “Bu yıl dün itibarıyla 109 bin 816 düzensiz göçmen sınır dışı edilmiş durumda. Bu bizim açımızdan bir yılda en fazla sınır dışı yapılan yıl oldu. Bu anlamda bir rekor kırdık” dedi.

Geri gönderme merkezlerinin 2015’te bin 740 kişi olan kapasitesinin bu yıl itibarıyla 20 bin 540’a ulaştığını söyleyen Seçilmiş, “Şu anda halihazırda geri gönderme merkezlerimizde yaklaşık 18 bin düzensiz göçmen bulunuyor” dedi.

Seçilmiş, etkili ve sağlıklı işleyen geri gönderme sistemi kurduklarını ifade ederek, “2016’da yüzde 9 olan sınır dışı başarı oranımız, bu yıl Suriyelilerden ve mükerrerlikten arındırdığımızda yüzde 65’i bulmuş durumda. Halihazırda geri gönderme merkezlerinde sınır dışı edilecek 18 bin yabancıyı da hesaba kattığımızda yüzde 70’lere varan bir sınır dışı başarı oranımız var” diye konuştu.

SEÇİLMİŞ: AFGANİSTAN’A 61 BİN 617 KİŞİ SINIR DIŞI ETTİK

Bu yıl Afganistan’a çok kez uçak seferi düzenlediklerini belirten Seçilmiş, 61 bin 617 Afganistan uyruklu yabancıyı ülkesine gönderdiklerini ve bu uyruktan yabancıları sınır dışı etmede yaklaşık yüzde 70 bir başarı oranları olduğunu kaydetti.

Seçilmiş, bu yıl sınır dışı edilen Pakistan uyruklu yabancı sayısının ise 12 bin 914 olduğu bilgisini paylaştı.

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu