Gelecek Partisi Kadına Şiddete Karşı Mucadele Açıklaması

Gelecek Partisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yayınladı...

Gelecek Partisi Kadına Şiddete Karşı Mucadele Açıklaması

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Gönül, böyle insanlık onurunu yaralayan bir mesele için değil de, kadın haklarında yaşanan güzel gelişmeleri, nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi konuşmayı isterdi.

Fakat, her gün siz değerli basın mensuplarının da toplumu bilgilendirdiği haberlerde, sosyal medyada ne yazık ki kadına karşı şiddetin boyutlarını yansıtan, vicdanlarımızı kanatan olaylarla karşı karşıyayız.
Ülkece Kovid-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz, hayatta kalmak için azami çaba sarf ettiğimiz bugünlerde, kadınlar ek olarak kendilerini korumak, hayatta kalabilmek için tek başlarına mücadele etmeye devam ediyor. 2020 yılı henüz bitmemişken cinayete kurban verdiğimiz kadın sayısı 391’e ulaştı.

Her 3 günde 2 kadın gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybediyor. Geçen hafta bir günde 4, ertesi gün 5 kadının öldürüldüğü haberlerini okuduk… Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, tüm dünyada bireysel şiddete en fazla maruz kalan kesimi ülkemizde de olduğu gibi kadınlar oluşturuyor.
Gelecek Partisi olarak, bu konuda toplumu bilinçlendirmedikçe, yasal düzenlemeleri hızla harekete geçirmedikçe kadınların özgürlüklerinin, yaşam hakkının elinden alınmaya devam edeceğine biliyoruz.

Bu inançla Gelecek Partisi olarak, bütün Türkiye’de ve ilimizde kadına şiddet konusunda her türlü öncü çalışmayı hayata geçirmeye, hükümetten muhalefete herkesle el birliğiyle bu konuyu çözmek için atılacak bütün adımlarda yer almaya hazırız. Söz konusu şiddete uğrayan kadınlarımızsa, bizim için gerisinin hiçbir önemi yoktur.
2020 Yılının ilk 10 ayında Ankara’da basına yansıyan 12 kadın cinayeti var.

Ve maalesef bu kadınların çoğu eşi tarafından katlediliyor hem de koruma, güvenlik önlemi istemiş olmasına rağmen. Bu anlamda ciddi bir yasal boşluğun olduğunuz görüyoruz. Buna ek olarak kadın cinayetlerinin, faillerinin bazı siyasilerin arkasına sığınarak gereken cezayı almadığına hatta yasal işlem bile yapılmadığına şahit oluyoruz. Bu durum bizleri ziyadesiyle üzüyor.

Bu noktada siyasi düşüncemiz her ne olursa olsun bütün taraflarla bir araya gelmek ve bu meseleyi siyaset üstü bir mesele olarak ele alıp acilen kalıcı çözüme kavuşturmak niyetindeyiz.
Bu düşünceden hareketle, Gelecek Partisi Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkanlığımız ve tüm illerdeki kadın kollarımız, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde sorunu yaşayanların yani kadınlarımızın ne istediğine dikkati çekmek amacıyla bir kampanya hazırladı.

Kampanyada kadınların temel insani taleplerine yer verilirken her şeyden önce yaşamak istedikleri ön plana çıkarılarak, kadınların yasalarla sözde değil özde korunmak istekleri vurgulandı.

Değerli basın mensupları bu noktada sizlere de büyük görevler düşmektedir.
İlimizde kadına şiddetle ilgili yaptığınız bütün haberlerin toplumu bilinçlendirmeye, dönüştürmeye ve esasında kadınların hayatta kalma mücadelesine büyük bir katkısı vardır. Bizlerin verdiği mücadeledeki bu değerli katkınız için hepinize teşekkür ediyoruz.
Bugün Gelecek Partisi olarak ortaya koyduğumuz çalışmayı da ellerinizde daha da kıymetleneceği bilinciyle size emanet ediyoruz. Katılımınız için teşekkür ederim.

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu