Erdoğan, En Düşük Memur Maaşı 22 Bin Lira Olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseleceğini açıkladı. Kamu işçileri maaşı 15 bin liraya çıkmıştı…
Erdoğan, En Düşük Memur Maaşı 22 Bin Lira Olacak
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın ekonomi açıklamalarında memur maaşları, kamu işçileri maaşları, asgari ücret konuları yer aldı.
 
Erdoğan, açıklamalarında en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını belirtti. Yapılan açıklamaların tamamında şu ifadelere yer verildi;
 

En Düşük Memur Maaşı 22 Bin Lira

“En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçilerinde olduğu gibi en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkararak üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak.”
 

Asgari Ücret 184 Liraydı! Bugün 8 Bin 500

Ücretler konusu en hassas olduğumuz alanların başında geldi. Biz göreve geldiğimizde asgari ücret 184 liraydı, dolar olarak söyleyecek olursak 126 dolara tekabül ediyordu. Bugün asgari ücret 8 bin 500 lira oldu. Dolar bazında bakarsak yaklaşık 440 dolar.
 

Bugün Asgari Ücretle 410 Litre Benzin Alınıyor

Bir başka örnek muhalefetin sürekli ağzına doladığı akaryakıt fiyatlarıdır. 2002’de benzini litre fiyatı 1,5 liraydı. Asgari ücretle 110 litre benzin alınabiliyordu. Aradan geçen yıllarda petrolün varil fiyatı 25 dolardan 77 dolara çıkmasına rağmen bugün asgari ücretle 410 litre benzin alınabiliyor.
 

Alım Gücü Kat Kat Yükseldi

Benzer örnekleri birçok başlığa teşmil etmek mümkündür. Hükümetlerimiz döneminde asgari ücret ve diğer ücretlerdeki artış sadece rakamsal değil, reel olarak da alım gücünü kat ve kat yükseltmiştir. Sadece asgari ücret örneği bile iktidarımızın işçisine, memuruna, emeklisine verdiği önemi göstermektedir.
 

21 Yıldır Çalışanlarımızı Enflasyona Ezdirmedik

Yola çıkarken çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz demiştik. Hamdolsun son 21 yılda bu sözümüze hep sadık kaldık. Küresel ekonomik görünüm veya Türkiye’nin mali şartları ne olursa olsun çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu