Enflasyon Verileri Şubat Ayında Arttı

Şubat ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. ENAG'a göre şubat ayında enflasyon yüzde 7,21 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 126,91 oldu.

Enflasyon rakamları açıklandı!

Şubat ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. ENAG’a göre şubat ayında enflasyon yüzde 7,21 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 126,91 oldu. TÜİK’e göre ise tüketici fiyatları şubat ayında yüzde 3,15 artarken yıllık bazda 55,18 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) şubat ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.

ENAG her ay, kendi hesapladığı enflasyon oranıyla kamuoyunun karşısına çıkıyor. Açıklanan oranların TÜİK ile arasında büyük bir makas olması dikkat çekiyor.

ENAG verilerine göre, şubat ayında enflasyon yüzde 7,21 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 126, 91 oldu.

TÜİK’E göre tüketici fiyatları şubat ayında yüzde 3,15 artarken yıllık bazda 55,18 oldu.

TÜFE’deki değişim 2023 yılı şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,15, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 10,00, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,18 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 71,83 olarak gerçekleşti.

FİYAT ARTIŞINDA LOKANTA VE OTELLER DİKKAT ÇEKİYOR

Şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 21,69 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 74,34 ile lokanta ve oteller.

2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 7,36 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

2023 yılı Şubat ayında, endekste kapsanan 143 temel başlıktan, 23 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 3 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 117 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,62, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,87, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,16 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 64,10 olarak gerçekleşti.

DEPREM SAHA FİYATLARININ DERLENMESİNİ ETKİLEDİ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremler TÜİK’in veri toplamasını da etkiledi.

Kurumun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketi nedeniyle, 2023 yılı Şubat ayında Gaziantep, Malatya ve Hatay Bölge Müdürlüklerimize bağlı olan illerde ‘alan (saha) fiyatları’ derlenememiştir. Öte yandan, bu üç Bölge Müdürlüğümüze bağlı illerde ‘işyeri barkod tarama verileri’ ve veri kazıma yöntemi ile ‘internetten derlenen fiyat verilerinin’ kullanımına ise devam edilmiştir”.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu