KültürYurt

Dünya Kahve Gününde Urfa’mız Mırra ile Anılıyor

1 Ekim Dünya Kahve Günü’nde şanlı şehrimiz Şanlıurfa ‘Mırra’ ile anılıyor.

Şanlıurfa Mırra Kahvesi

Bugün 1 Ekim Dünya Kahve Günü. Uluslararası Kahve Organizasyonu’na (ICO) kayıtlı 78 ülkede, her yıl 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arası “Dünya Kahve Günü” olarak kutlanıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde kendilerine has kahveler ile anılan şehirler arasında Şanlıurfa’da yer aldı.

 

1 Ekim Dünya Kahve Günü’ne özel Otobüs ve uçak bileti satış platformu obilet.com, Türkiye’nin lezzetiyle meşhur kahve rotalarını derledi. Mırradan dibek kahvesine, menengiçten damla sakızlıya ülkemizde farklı damak tatlarına hitap eden onlarca çeşit yöresel kahve lezzetlerini tatmak mümkün.

Sakızlı Türk Kahvesi Nereye Ait?

Kahveyi aromalı içmeyi sevenlerin de ilk aklına damla sakızlı Türk kahvesi gelir. Ege’nin meşhur damla sakızlı Türk  kahveleri, buz gibi gelincik ya da karadut şerbetiyle birlikte ikram ediliyor.

Dibek Kahvesi Nereye Ait?

Türk Kahvesi’nden aroması ve görünümüyle ayrılan Dibek Kahvesi de Anadolu’nun en önemli kültür miraslarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kahve çekirdeklerinin dibekte dövülmesiyle bu adı alan dibek kahvesi, Anadolu’nun çeşitli yörelerinde ikram ediliyor. Bunlardan en ünlüsü de Çanakkale Gökçeada’da Zeytinli Köyü’nde bulunan Madam’ın Dibek Kahvesi. Kahveyi tarihi bir dokuda içmek isteyenler için güzel bir alternatif sunan mekan, baba yadigarı bir geleneği Madam Estratia’nın meşhur dibek kahvesini, eski yöntemlerle dibekte döverek yapıyor.

 

Menengiç Kahvesi Nereye Ait?

Herkesin adına aşina olduğu Menengiç kahvesi için ise durağınız Gaziantep olmalı. Yabani fıstıkların güneş ışığında kurutulmasıyla elde edilen kahve Gaziantep‘te Buğday Han’ın yanında bulunan tarihi Tahmis Kahvesi’nde tadabilirsiniz.

 

Mırra Nereye Ait?

Mırra için önerilen lezzet durağı ise Şanlıurfa ve Mardin. Araplara özgün acı kahve olarak bilinen Mırra, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden oldukça fazla tüketilmektedir. Osmanlı döneminden kalma tarihi Gümrük Hanı’nda içeceğiniz mırra ile Urfa gezinizde, ilin yapılmadan dönülmeyecekleri listesine bir tik atabilirsiniz. Mardin’de ise bir esnaf geleneği olan Mırra, tarihi hanlarda Mezopotamya manzarasına eşlik edilerek bir yudumda içiliyor.

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı