Dicle Elektrik, Siverek ve Viranşehir’de çiftçilerle buluştu

Sıfır faizli tarımsal elektrik kredisiyle ilgili bilgilendirme kampanyasını sürdüren Dicle Elektrik Şanlıurfa’nın Siverek ve Viranşehir ilçelerinde çiftçilerle bir araya geldi.

Sıfır faizli tarımsal elektrik kredisiyle ilgili bilgilendirme kampanyasını sürdüren Dicle Elektrik Şanlıurfa’nın Siverek ve Viranşehir ilçelerinde çiftçilerle bir araya geldi.

 

Dicle Elektrik, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tarımsal sulama elektrik desteğiyle ilgili hizmet bölgesinde bilgilendirme çalışmalarını Şanlıurfa ile sürdürdü. Şanlıurfa’nın Siverek ve Viranşehir ilçelerinde bulunan çiftçilerle bir araya gelen Dicle Elektrik ve Depsaş Enerji yetkilileri, borç yapılandırma ve başvuru şartlarıyla ilgili bilgi verdi.

İlk bilgilendirme toplantısı Siverek ilçesinde gerçekleşti. Dicle Elektrik Şanlıurfa İl Müdürü Osman Hondu, İl Müdür Yardımcısı Necmi Güneşli, Siverek İlçe Müdürü Murat Dursun’dan oluşan heyet Siverek Kültür Merkezi’nde bir araya geldikleri çiftçilerin sorularını yanıtlayarak, sıfır faizli krediye başvuru çağrısında bulundu. Toplantıda Ziraat Bankası tarafından tarımsal üretimde sıfır faizli kredi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları tebliğinin 15 Eylül 2022 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğine dikkat çekildi.

İkinci buluşma Viranşehir’de yapıldı

Bilgilendirme toplantısının diğer ayağı da Viranşehir ilçesinde yapıldı. Viranşehir Kaymakamlığı konferans salonunda gerçekleşen toplantıya Depsaş Enerji Şanlıurfa İl Müdürü Şükrü Bereket, Depsaş Enerji Tarımsal Sulama Müdürü Yusuf Ergün, Dicle Elektrik Dağıtım Tarımsal Sulama Müdürü İlter Akıncı, İl Müdürü Yardımcısı Volkan Arpacı, Viranşehir İlçe Müdürü İbrahim Halil Tekdemir ve Ziraat Bankası Viranşehir Şubesi Müdürü Erkan Akyol katıldı.

Sıfır faizli kredi ve Dicle Elektrik tarafından anaparaya yapılacak indirimler hakkında çiftçilere bilgi verildi. Toplantıda çiftçilerin soruları da yanıtlanırken, toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Çiftçinin borcunda anapara üzerinden indirim yapılacak

Tarımsal Sulama Elektrik desteğinden Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı bulunan çiftçiler ve sulama birlikleri faydalanabilecek. Çiftçilere ve sulama birliklerine geçmiş elektrik borçları için 5 yıl vadeli ve 10 milyon liraya kadar sıfır faizli kredi imkânı veriliyor. Verilen bilgiye göre, Dicle Elektrik, hizmet bölgesinde 2022 yılı ve 2023 yılına yönelik olarak sıfır faizli destek kredisi için başvuran çiftçilerin borcunda anapara üzerinden de indirim imkânı sağlayacak. Bu fırsattan faydalanmak isteyen çiftçilerin Dicle Elektrik tarımsal sulama iletişim merkezi, ilçe yöneticilikleri ve müşteri memnuniyeti merkezlerinden ’Tarımsal Elektrik Borcu Kapatma Bildirim Formu’ alarak herhangi bir Ziraat Bankası şubesine başvurmaları gerekiyor.

Geçmiş borçlar için sıfır faizli, 5 yıl vadeli kredi imkânı sağlanırken, cari borçlar için de yine hasat döneminde ödenebilen 1 yıl vadeli sıfır faizli kredi kullanılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu