Deprem Uzmanı Naci Görür Uyardı

Türkiye’nin değişmeyen gündemi olan depremlere ilişkin her gün ayrı uyarılar geliyor. Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür bu kez 18 ilin ismini verdi. Tek tek illeri açıklayan Görür, “Bu illerin kaderi üzülerek söylüyorum, Maraş ve Hatay gibi olacak” diyerek gözyaşlarını tutamadı.

Deprem Uzmanı Naci Görür Uyardı

Türkiye 6 Şubat gecesi yaşanan büyük felaketi unutamazken, dün Bursa’da meydana gelen deprem gözleri yeniden deprem uzmanlarına çevirdi.

Yaptığı her açıklama yakından takip edilen deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Kafa TV’de Candaş Tolga Işık’ın konuğu oldu. Deprem uyarılarına bir yenisini ekleyen Görür, bu kez isim vererek 18’ili uyardı.

Görür, “Fay hattı üzerinde yaşayan bu illerin kaderi, üzülerek söylüyorum, Maraş, Hatay gibidir” dedi.

FAY HATTI ÜZERİNDE OLAN İLLER

Görür, o illeri tek tek sıraladı:

Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari…

Görür ayrıca bu illerle ilgili olarak, “Direkt fayın üzerinde yaşıyor bu iller. Bunların altındaki faylar oldukça güçlü. Ve her kentte 7 ve üzerinde deprem oluşturmaya kapasiteleri var.” ifadelerini kullandı.

GÖZYAŞLARIYLA ANLATTI

Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinde enkaz altında kalan bir vatandaşın kendisini görüntülü aradığı anları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

Görür, duygulandıran bir anısını şu sözlerle anlattı:

“Adana’da biz sizin uyarılarınız üzerine gittik komşularla konuştuk. Bir apartmandaki sıkıntılı durumu oradakilere izah ettik. O apartmandakiler bunu kabul etmemiş. Beni dinleyen kişi ‘bizim halimiz vaktimiz yerindeydi, biz oradan ayrıldık’ diyor.
Şimdi size hayır diyenlerin hiçbiri yaşamıyor diyor. Erkenek’te bir grup bana video göndermiş. “Hocam size saygılar sunarız. Siz çok uyardınız. Biz dinlemedik. Şimdi Erkenek yok” diyor”.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu