Çocuğu okula gidecek ailelere 2 bin 337 TL destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuğu okula başlayacak ailelere ayda 2 bin 337 TL'lik destek ödemesi yapılıyor. Başvurular başladı.

Çocuğu okula gidecek ailelere 2 bin 337 TL destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların eğitim ve okul giderlerinin karşılanması için ihtiyaç sahibi ailelere 2 bin 337 liralık destek ödemesi yapıyor.

BAKAN AÇIKLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çocukların temel ihtiyaçlarının ve okul masraflarının karşılanması için ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti kapsamında ödeme yaptığını söyleyen Bakan Derya Yanık, bu hizmetle her çocuğun yaşama en güzel şekilde hazırlanmasını hedeflediklerini söyledi.

”SED’den yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Ağustos 2022 ödemesi olarak toplam 328.311.460 TL yatırdık” diyen Bakan Yanık, bu yardımı alan toplamda 140 bin civarında aile olduğunu, ortalama yardım miktarının ise 2 bin 337 lira olduğunu söyledi.

SED YARDIMI NEDİR?

E-devlet üzerinden yapılan açıklamada, “Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomik destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir. Bu nedenle bilgilendirmeyi okuduktan sonra başvuru için karar veriniz. İsterseniz ikamet ettiğiniz ilde size en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçeyle veya şahsen başvuruda bulunabilirsiniz” denildi.

 

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN

 

Söz konusu yardıma başvurular e-Devlet kapısı üzerinden alınıyor. Başvuru yapmak isteyen vatandaşların aşağıdaki adımları takip ederek başvurusunu internet üzerinden yapması gerekiyor.

 

Başvuru şartları şu şekilde:

 

a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları,

Meslek elemanları tarafından yapılan inceleme sonucu uygun bulunmaları halinde destekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu