DünyaEkonomi

Çin Büyük Elçisi Emin Önen’den Önemli Açıklamalar

Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı Abdulkadir Emin Önen, salgın sonrasında dünyada ekonomik olarak da normalleşme sürecine girilmiş olduğunu belirtti.

Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı Abdulkadir Emin Önen, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile salgın sonrasında dünyada ekonomik olarak da normalleşme sürecine girilmiş olduğunu belirtti.

Büyükelçi Önen, “Covid19’dan sonra dünya ekonomik olarak da normalleşme sürecine girmiş durumda. Bu bağlamda ülkemiz adına güzel bir haber paylaşayım. Türkiye’nin, 2019 yılında 5.9 milyar dolarlık süt ürünü ithal eden Çin’e süt ürünleri ihracatının önündeki tüm engeller kalkmıştır” dedi.

Dünya ekonomisinin pandemiden çıkışı nedeniyle Çin’de gerçekleşen çifte oturumun ekonomi mesajları ve dünyaya yansımaları konusunda da kısa bilgi veren Önen, şöyle konuştu: “Büyüme hedefi koymayan Çin, dün toplanan 13. Ulusal Halk Meclisi toplantısında hükümete önemli bir çalışma raporu sundu. Sunulan bu raporda; Kentsel ve kırsal bölgelerde en az yeni 9 milyon istihdam yaratılacak. Ölçülen işsizlik oranı yüzde 6 ve kayıtlı işsizlik oranı yüzde 5,5 civarında korunacak.

Tüketici fiyatları yüzde 3,5 oranında tutulacak. Mevcut standartlara göre kırsal kesimlerde yoksul nüfus kalmayacak. Bütçe açığı oranı en az yüzde 3,6 olacak. 1 trilyon yuan tutarında salgınla mücadele için özel devlet tahvili çıkarılacak. Yılboyu, işletmelerin üzerindeki vergi ve sosyal sigorta yükü 2,5 trilyon yuan azaltılacak. Vatandaşların gelir artışı ve ekonomik büyüme hızı dengeli şekilde korunacak. İnternet geniş bant ve özel hatların ortalama ücretleri yüzde 15 azaltılacak. Büyük ticari bankaların KOBİ’lere kredi artış oranı % 40’ın üzerine çıkarılacak.

Bu yıl ve önümüzdeki yıl 35 milyon nüfus mesleki beceri eğitimine tabi tutulacak ve yüksek meslek okulları 2 milyon daha fazla öğrenci alacak. 3,75 trilyon yuanlık yerel özel tahvil çıkarılacak. Kentsel ve kırsal bölgelerdeki 39 bin eski yerleşim restore edilecek. Demiryolu inşasına 100 milyar yuan ek sermaye aktarılacak. 5 milyon 333 bin hektar yüksek standartlı tarım arazisi çiftçilere tahsis edilecek. Sağlık sigortasında kişi başına düşen sübvansiyon 30 yuan artırılacak gibi önerilere yer verildi.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı