Çiftçiler Dikkat! Bu da Hibe Desteği Kapsamına Alındı

Çiftçiler dikkat! Resmi Gazete'de yayınlanan yeni kararda güneş enerjisi sistemleri ile akıllı sulama sistemleri de hibe desteği kapsamına alındı.

gunes paneli

Urfalı çiftçiler dikkat! Bireysel sulamada güneş enerjisi ve akıllı sulama sistemleri hibe desteği kapsamına alındı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğ ile Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ güncellendi.

Yapılan güncelleme ile düzenlemenin “Yatırım konuları ve uygulama illeri” başlıklı 8’inci maddesine Akıllı Sulama Sistemleri ifadesi eklendi.

Bununla birlikte “Hibe desteği verilecek uygun mal alımı giderlerine ilişkin şartlar” başlıklı 12’nci maddeye eklenen iki fıkra ile tarımsal sulama amaçlı güneş enerjisi sistemleri ile akıllı sulama sistemleri de hibe desteği kapsamına alındı.

İlgili tebliğe eklenen fıkralar şu şekilde:

“c) Tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri kurulması başvuruları kapsamında; güneş paneli, pompa, filtre, kontrol ünitesi, ana ve yan dallara ait borular, bağlantı ekipmanı, vanalar, damlatıcı ve yağmurlama ekipmanı gibi sadece tarla içinde kullanılan malzemelerin başvuruya ait parsellerde sisteminin çalıştırılması, eksiksiz montaj kontrollerinin yapılması ve tespit tutanaklarının düzenlenmesi.

ç) Akıllı sulama sistemleri kurulması başvuruları kapsamında; sensörler, tam otomatik fitreler, karıştırıcılı gübre tankları, debi kontrollü gübreleme pompaları, solenoid vanalar, meteoroloji istasyonları ve kontrol sistemleri gibi sadece tarla içinde kullanılan malzemelerin başvuruya ait parsellerde sisteminin çalıştırılması, eksiksiz montaj kontrollerinin yapılması ve tespit tutanaklarının düzenlenmesi”.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu