Chet ve 1929..

CHET VE 1929.. Bu günkü ilk yazım olan CHET VE 1929 ile sizlerleyim.

Bu gün Chet Baker’in doğum günü. Çok severim kendisini, şarkılarını ama ne bileyim? Mutsuzken ve buhranlıyken dinlemek ızdırap. Dünyaya düştüğü yıldan dolayı mı? 1929.. Chet düşmedi sadece insanlık düştü, borsa dibe vurdu, işsizlik çoğaldı ve intiharlar, hitlerler, stalinler mutlak güce ulaştı. Pardon.. mutlak güce düştü. Diktatörlük hiç bu zamana kadar gücün kıskacına düşmedi. Güç.. insanı şımartan, milyonları öldüren, chet’i öldüren. bu kadarda karamsar değildir Chet. Belki morfin konusunda biraz “in a sentimental mood” olabilir. Genelde romantik ve kaygılıydı. Biraz korkak birazda mutlu. “i fall in love to easily” deyişinden belli değil mi? Biraz korkmuş birazda mutlu. İnsanlar “almost blue”lardan sonra doğar. Yükselişi, evrenselliği yakaladığı o naçizane parçasından sonra doğar. Bir çoğu hiç doğmadan öldü bile. Unutulmuş haşere otu düşkünü Salieri gibi..

Şimdi Chetin anısına Almost Blue dinliyorum. Maviye olan aşkı yadırganamaz.. mavi morfin için dişlerini, hayatının aşkını ve çenesinin düzgün yapısını kaybetti. Doktorlar trompeti unut Chet dedi.inat mı yoksa Devenin otu harese(ihtiras)mıydı? İkiside. Unutmadı kanlar gelsede unutamadı çünkü çoktan doğmuştu. Musollini İtalyasında bi düşüş daha.. otelin 7. Katından mavi morfin düşkünü Chet düştü. Trompeti yaşatır morfini öldürürdü. Notayı damarlarımda hissetmeliyim! Derdi mavi Chet. Onu yaşama tutan mavi renkti. Ta ki morfin etkisinde düşene dek. Yer çekimi hiç bu kadar Cazla içli dışlı olmadı. İyi ki doğdun Chet!

Merak ediyorum ne zaman öleceksin Chet?

 

M. Emir Hartavi Kimdir?

 

M. Emir Hartavi 1999 yılında Şanlıurfa dünyaya geldi M. Emir Hartavi Hukuk öğrencisi pragmatik Felsefeci caz ve Türk sanat hayranı 2 çocuklu 5 kişilik ailenin en küçük bireyi Annesi (Nur Hartavi) ev hanımı Babası(Mustafa Harvati) ve abisi (Mehmet Ali Hartavi) Hukukçu Ablası mimarlık mesleği icra etmektedir. Kendisi Hukuk 3.sınıf öğrencisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu