GenelGüncelÖzel Haber

Cengiz Topel ilk Öğretim Okulu Yıkılmalıdır

Şanlıurfa'da kurulan ‘Urfa Çalışma Grubu’ Şanlıurfa açısından eksik gördükleri birçok konu hakkında gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yetkili kurumlara rapor halinde sunuyor.

Şanlıurfa’da kurulan ‘Urfa Çalışma Grubu’ Şanlıurfa açısından eksik gördükleri birçok konu hakkında gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yetkili kurumlara rapor halinde sunuyor.

Şanlıurfa’nın en eski okullarından olan Cengiz Topel ilköğretim okulu hakkında çeşitli incelemeler yaptıran Urfa Çalışma Gurubu yetkili kurumlara okulun yıkılıp yeniden yapılması önerisinde bulundu. Cengiz Topel İlk Öğretim Okulu, binasının eski olması ve son zamanlarda artan depremlerin velileri tedirgin ettiği vurgulanırken okulun mevcut kapısınında tali yoldan açılması gerektiği açıklandı.

İşte Urfa Çalışma Gurubunun okul hakkındaki Raporu:

Urfa Çalışma Gurubu olarak şehrimizin sorunları hakkında çalışma yaparak ilgili kurumlara tavsiyelerde duymaktayız.

Bahse konu okul Bahçelievler semtinde yer almaktadır. Yaklaşık 60 yıldır hizmet vermektedir. 60’lı yıllarda hazır beton kullanılmamaktaydı. Betonda tuvenan agrega kullanılıyordu. Derelerden elde edilen kırmızı kum da kullanılıyordu. Şehir içme suyu yetersizliği Bu sebeple iyi bir sulama yapılamıyordu. Betonun imalinde su fazla kullanılıyordu. Vibratör de yaygın değildi.

Deprem yönetmeliği değişti

Bu okul yapılırken kullanılan deprem yönetmeliği ileriki yıllarda değiştirildi. Bu okulun sırf açıdan tahkiki yapılırsa bina statik ve betonarme olarak yetersiz bulunacaktır. Şanlıurfa Belediyesi geçmiş yıllarda Bahçelievler semtinde pekçok binayı inceltirmiş ve 50’den fazla binanın yıkılmasına karar verilmişti. Bu binalar yıkılarak yeni deprem yönetmeliğine uygun yeniden yapılmıştır.

Tehlike arz ediyor

Mevcut yapının öğrenciler için tehlike arz ettiğini düşünmekteyiz. Hemen kuzey’inde Adıyaman’da sıkça depremler olmaktadır. Bu depremler Urfa’da hissedilmekte ve veliler tedirgin olmaktadır. Konunun incelenmesini ve gerekiyorsa ekonomik ömrünün dolduran tehlike arz eden mevcut okulun yıkılarak yeni ihtiyaçları da dikkate alarak kapasitesi de artırılarak yenilenmesi görüşündeyiz. Mevcut okulun kapısı Ana yola çıkmaktadır. Tehlike arz etmektedir. Yeni yapılacak olan okula giriş çıkış tali yol açılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı