GenelGüncel

Büyükelçi Önen, Anneler Gününü Kutladı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Anneler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Büyükelçi Önen

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Anneler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçimiz Önen mesajında; Anneleri, babaları senede bir gün değil her gün hatırlamak, onlara hizmet etmek, ölmüşlerse kabirlerini ziyaret etmek, dua etmek, hayır hasenatta bulunmak gerektiğini belirtip, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in, “Cennet anaların ayakları altındadır” Hadis-i Şerifini hatırlatarak kadınların İslamiyet’le hayat bulduğunu söyledi.

 

 ÇHC Pekin Büyükelçimiz Emin Önen ayrıca, analara verilen önemin manevi olarak çok daha fazla olduğu belirtilerek, ‘Ana başa taç imiş, her derde ilaç imiş” denilerek önemine dikkat çekilmekte olduğunu belirtti.

    

Anaların, ataların kıymeti bilinmeli

     Sevgili Peygamberimizin, “Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür” hadisini hatırlatan ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Peygamberimizin ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ sözünün muhatabı olan bütün annelerin ‘Anneler Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyorum. Yine bir Hadis-i Şerifte; ‘Her kadın bir erkeğin ya kızıdır, ya kardeşidir yahut hanımı veya annesidir. Kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmelidir’ deniyor” diyerek insan olan herkesin atasının, annesinin ve büyüklerinin kıymetini bilmesi gerektiğini söyledi.

 

Her kadın bir annedir, toplumun temel taşlarıdır

     ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, her kadının bir anne olduğunu, hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınların, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olduğunu hatırlattı.

     Kadınların hak ettikleri konuma yükselmeleri ve geleceğe güvenle bakmalarının, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerin mutluluğuna ve başarıları olmalarına bağlı olduğunu belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz Emin Önen, “Her kadın bir annedir. Bizi 9 ay karnında taşıyan, doğumdan ölüme kadar hayatımızın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli annelerimizin bu özel gününü yürekten kutluyoruz. Anneleri, babaları senede bir gün yerine her gün hatırlamak, hayır dualarını almak, onlara hiçbir zaman ‘öf’ bile demeden onlara hizmet etmek, ölmüşlerse, dua etmek, hayır hasenatta bulunmak gerekir. Anne sevgisi, sevgilerin en kutsalı, en büyüğü ve en özverilisidir. Doğumumuzdan itibaren en zor ve özveri isteyen dönemlerimizde yanımızda hep annemiz vardır. Anne, çocuğunun ihtiyaçlarını hiçbir sıkıntı duymadan karşılar. Anneler; çocuğu gülünce gülen, o ağlayınca ağlayan kutsal bir varlıktır” dedi.

 

Dinimiz kadına çok değer vermiştir    

ÇHC Pekin Büyükelçimiz A. Emin Önen, İslamiyet’ten önce kadının hiç değeri olmadığını hatırlatarak, “Araplar, kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı. Kadınlar, İslam dininin kendilerine verdiği kıymeti, rahatı, huzuru, hürriyeti ve boşanma hakkına malik olduklarını bilmiş olsalar, bütün dünya kadınları hemen Müslüman olurlardı. Müslümanlıkta kadın sultandır. Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir” diye konuştu.

 

‘Cennet annelerin ayakları altındadır’

     Hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınların, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olduğunu unutmamamız gerektiğini belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Peygamberimizin ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ sözünün muhatabı olan annelerimize hiçbir zaman ah-of dememeli, onları başımızda taşımalıyız. Bu vesileyle başta şehit annelerimiz olmak üzere annelerimize sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyorum” diyerek özellikle coronavirüs illetinden muhafaza olmamız için de annelerimizin duasını almamız gerektiğini söyledi.

Admin

AŞAĞIDAKİ İKONLARA TIKLAYARAK SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZA ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı