Bu yıl kurbanlıklar cep yakıyor

Eyyübiye’de pazarda kurbanlıklar görücüye çıkarken besiciler artan yem fiyatlarından dolayı kurbanlıkların fiyatlarının bu yıl epey yükseldiğini belirtiyor.

Bu yıl kurbanlıklar cep yakıyor

İslam dünyası için kutsal bayramlardan olan Kurban Bayramı için vatandaşlar şimdiden pazar araştırmasına başladı. Güneydoğu’nun en büyük hayvan pazarlarından biri olan Şanlıurfa Canlı Hayvan Borsası’nda da besiciler kurbanlıkları görücüye çıkardı. Ancak pazarda fiyatlardan dolayı durgunluk söz konusu. Besiciler kurbana talebin oldukça düşük olduğunu söylerken, kurban almaya gelenler ise eli boş dönüyor.

Pazarda küçükbaş kurbanlıkların ağırlıklarına göre fiyatı 2 bin 500 TL’den başlayıp 4 bin 500 TL’ye kadar çıkıyor. Büyükbaş kurbanlıkların kilosu ise 85-90 TL arasında satışa sunuluyor. Hal böyle olunca pazarda görmeye alışkın olduğumuz sıkı pazarlıklar da nadiren yaşanıyor.

Besici fahiş şekilde zamlanan yem ve saman fiyatlarından yakınırken, alıcılar ise kurban fiyatlarının yüksek olmasından şikayetçi.

Besiciler giderlerin büyük bir kısmını oluşturan yem ve samanın artan fiyatlarından dolayı yavaş yavaş hayvancılık yapmayı bırakmış durumda.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu