Bozova’da çiftçilere yönelik panel düzenlendi

Harran Üniversitesi ve Atatürk Sulama Birliği işbirliğiyle tarımda suyun etkin ve verimli kullanımı paneli gerçekleştirildi.

bozovada ciftcilere yonelik panel duzenlendi

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesine bağlı Yaylak Mahallesi ve çevre mahalle çiftçilerinin yoğun ilgi gösterdiği tarımda suyun etkin ve verimli kullanımı paneline; İlçe Müdürü Faruk Çetiner, İl Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Yıldırım, Bozova Belediye Başkan Yardımcısı Abdulsamet Öncü, Harran Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu ve Panelistler Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Doç. Dr. Mustafa Hakkı Aydoğdu ve Doç. Dr. Mehmet Şenbayram katıldı.

 

Panelde çiftçilere, iklim değişikliğinin tarımsal üretim üzerindeki olumsuz etkilerini minimize etmek için su kıtlığı, taşkın veya kuraklık gibi temel sorunların bertaraf edilmesinde suyun ve su kaynaklarının yönetimi, basınçlı sulama sistemlerinin kullanımı, sulama altyapısının geliştirilmesi, etkin su kullanımı, yenilenebilir enerji kaynaklarının sulamada kullanımı, bilişim ve uzaktan algılama ile suyu izleme, sulama desteklemeleri, toprak ve çevre koruma konularında hem üreticilere hem de toplum bilincinin yükseltilmesi konularında bilgiler verdi.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu