AsayişGenelGüncel

Birecik’te Kimyasal Yüklü Tır Korku Yarattı

Mersin’den Habur sınır kapısına kimyasal madde taşıyan bir tır Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde panik ve korkuya sebep oldu.

Mersin’den Habur sınır kapısına kimyasal madde taşıyan bir tır Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde panik ve korkuya sebep oldu.

Edinilen bilgi ve iddialara göre, Mersin ilinden Habur sınırına kimyasal madde taşıyan Ö. K. kontrolündeki Tır Şoförü Birecik’te bulunan evinde dinlenmek için kimyasal madde yüklü olan aracı evinin önüne park etti. Bir müddet dinlendikten sonra aracı kontrol etmek için dışarı çıktığında araçtan değişik sesler geldiğini fark etti.

Tır’ı kontrol eden sürücü, kimyasal madde yüklü olan varillerden sesler geldiğini ve koku geldiğini tespit etti. Yaşanan olay üzerine İlçe Emniyet müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, ve İtfaiye ekiplerine arayarak hemen haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen Şanlıurfa AFAD ve Gümrük Muhafaza müdürlüğü ile irtibat kurarak  Tır’da bulunan kimyasal maddenin zehirleyici etkisi olduğu öğrenildi.

Kimyasal maddeye köpük sıkılması için açılan kapaktan yayılan kokular etrafta bulunanları olumsuz etkiledi. Tır‘a müdahale eden itfaiye eri İsmail Sarıkaya fenalaşarak 112 Acil Servis ambulansıyla hastaneye kaldırıldı. Müdahalenin ardından Tır İlçe merkezinden alınarak ilçe dışına çıkartıldı. Firma yetkilisinin kimyasal maddeyi imha edeceklerini söylediği öğrenildi.

Olayla ilgili konuşan Şoför Ö. K. şunları söyledi;

 “Mersin’den muhtelif petrol arama kimyasalı diye bir yük yükledim. Birecik’te bulunan evimin önüne geldim durdum. İkinci günden sonra bir ses çıkmaya ve koku yayılmaya başladı. Gerekli her yere haber verdim. İtfaiye ekipleri gelip köpük sıktılar ama saat gece 3 olmuş saat 3 e kadar mühürün açılmasını bekledik. Hiç bir yetkili biz ne kadar direttiysek de mührün açılmasına yanaşmadı.

Polise, İtfaiyeye gittim şirket yetkililerini de aradım sadece bir tutanak tutulması lazımdı. Neticede bu kimyasal ama bu defa sıcaklardan mı etkilendi bileşeninde bir şey mi oldu bilmiyorum 11 aracın hepsinde aynısı olmaya başlamış bir araç burada diğerleri dışarda. Bir itfaiye eri zehirlendi çünkü bu petrol aramada kullanılan ağır bir kimyasal ama net içeriğini biz bilmiyoruz bize sadece muhtelif kimyasallar diye söyleniyor biz şoförüz özel içeriği bize söylenmez.

Böyle tehlikeli bir şey olduğunu bilseydim ben kendi canımı riske atmazdım, bundan önce hiç bir kaçak olmuyordu. Zaten gümrükçülerde beyan etti bu sefer ne olduysa böyle oldu. Toplam 11 araç diğerleri Silopi’de mühürleri açılmış bekliyorlar. İmhamı edecekler ne yapacaklarsa. Birecik jandarmanın yanında da ayrı bir arkadaşım var aynı durumda bekliyor durumumuz bu. Biz saat on’dan beri tüm yetkililere boğazımızı yırtıyoruz. Gelin şu mührü açın bu malı soğutalım mahalleden çekelim diye ama nedense saat gece 3 e kadar kaldı bürokrasi bir türlü çözülemedi”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı