BİRECİK DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK

Birecik Devlet Hastanesinde ilk defa yapılan kombine fako trabekülektomi ameliyatı olarak bilinen hem katarakt ameliyatı hem de glokom ameliyatını beraber gerçekleştird

Birecik Devlet Hastanesinde ilk defa yapılan kombine fako trabekülektomi ameliyatı olarak bilinen hem katarakt ameliyatı hem de glokom ameliyatını beraber gerçekleştirdi.

2023 10 birecik devlet hastanesinde bir ilki.

Birecik Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Mustafa Bülbül, ilk defa yapılan kombine fako trabekülektomi ameliyatı hakkında şu bilgileri verdi:

“Hastamız glokom ( göz tansiyonu) nedeniyle iki yıldır dış merkezde takip edilmiş bize başvurduğunda tedaviye rağmen göz tansiyonu 40 larda seyrediyordu , hastamızı muayene ettiğimizde dar açılı glokomu olduğu ve dışarıda iki defa periferik iridotomi yapıldığı , optik sinirinde ciddi bir atrofi geliştiği ve tüm bunlara rağmen göz tansiyonunun çok yüksek seyrettiği görüldü, hastamızı birkaç kez daha kontrole çağırıp tedavisini yeniden düzenledik fakat tansiyonları düşmedi, bizde hasta ile konuşup ameliyat kararı verdik ve hastamızı Birecik Devlet Hastanesinde  ilk defa yapılan kombine fako+ trabekülektomi ameliyatı dediğimiz hem katarakt ameliyatı hem de glokom ameliyatını beraber gerçekleştirdik. Postop ertesi günü hastamızı muayene ettiğimizde göz tansiyonun normal olduğunu ve herhangi bir postop görülebilecek hipotoni, hipertoni, veya seidel görülmedi, hastamızın tedavisini düzenleyip şifa ile taburcu ettik ve kontrollerinde tansiyonları 16 civarında olup gayet iyi seyretmektedir, hastamıza tekrardan geçmiş olsun diyorum, şifalar diliyorum”.

BİHA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu