GenelGüncelKültürÖzel Haber

Bir Urfa Sevdalısı Mehmet Salih Önen

Bir Urfa Sevdalısı Mehmet Salih Önen

Bediüzzaman Şeyhi Emin Efendinin oğlu, Şanlıurfa Milletvekili, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve halen Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen’in babası emekli öğretmen Mehmet Salih Önen ölüm yıldönümünde sevenleri tarafından hatırlandı.

Her Zaman Urfa Ve Türkiye İçin Çalıştı

Şanlıurfa’da kanaat önderi olarak öne çıkan ve siyasete bulaşmayan her zaman ülkenin ve kentin maddi manevi menfaatini düşünen Önen, Şanlıurfa halkının gönlünde taht kuran önemli bir şahsiyetti. Hiçbir zaman Urfa halkı ile bağlarını koparmayan herkesin yardımına koşulsuz koşan Önen, ülkesine ve milletine hiçbir zaman sırt dönmeden hizmet eden bir Urfalıydı. 5 yıl önce 08.05.2015 Cuma günü Hakk’ın rahmetine kavuşan Önen, bu ölüm yıl dönümünde de sevenleri tarafından hatırlandı.

İsmi Büyük Bir Tesiste Yaşatılmalıdır

Özellikle memleketi Şanlıurfa başta olmak üzere ülke genelinde birçok ilde öğretmenlik yaparak, hatta Eğitim Enstitüleri, Meslek Yüksek Okulları açılmasına vesile oldu. Yurt dışında da Kültür Ateşeliği görevini üstlenerek Şanlıurfa’mızı ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil eden, yaptıkları hizmetlerle ülkemize adeta damgasını vurmuş olan Şanlıurfa Karaköprülü Mehmet Salih Önen ismi doğduğu il ve ilçede ismine layık büyük bir tesise verilmeli fikri Şanlıurfalılar tarafından öne çıkan istekler arasında geliyor.

Harran Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürü

Memleketi Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu açılabilmesi için Türkiye’nin başkenti Ankara’da Yüksek Öğretmen Okulunda Müdür olarak görevli iken 23.02.1976 tarihinde doğduğu topraklara dönerek, Türkiye’de açılan örgün Meslek Yüksek Okulları arasına Urfa’nın da alınması için yoğun çaba harcadı. Urfa Meslek Yüksek Okulu’nun Kurucu Müdürü olarak memleketine bir yüksek okul kazandırdı.

Hocaların Hocası Olarak Bilinen Mehmet Salih Önen’nin Özgeçmişi

Emekli Öğretmen Salih ÖNEN, 1931 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Şanlıurfa Kurtuluş İlkokulundan mezun oldu. Orta ve lise eğitimini Urfa’da sürdüren Mehmet Salih Önen, öğrenim gördüğü Okul Müdürünün teşvikiyle lisenin son yılında Sivas Lisesine devam etti ve buradan mezun oldu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde Türk dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı. Askerliğini 1956-1958 yılları arasında yedek subay olarak Çankırı ili Çerkeş ilçesinde yaptı.

Çalışma hayatına 27.09.1958 günü Urfa Lisesi’nde Edebiyat öğretmeni olarak başladı. 06.10.1962 günü Diyarbakır iline tayin oldu. 1962 yılından 1970 yılına kadar Diyarbakır Eğitim Enstitüsünde idareci olarak görev yaptı. 1970 yılında Kültür Ataşesi olarak Ürdün’de görevlendirildi. Ürdün’de yaşanan iç karışıklık nedeniyle Türkiye’ye çağrıldı ve 15.07.1970 günü Isparta Öğretmen Okuluna Edebiyat Öğretmeni olarak atandı. Bu görevini sürdürürken, Temmuz 1971’de Isparta Eğitim Enstitüsü Müdürü ve Öğretim Görevlisi olarak tayin edildi. 1974 yılına kadar Isparta’da çalıştı.

1974 yılında Ankara Yüksek Öğretmen Okuluna Müdür olarak atandı. Bu görevini sürdürdüğü dönemde Türkiye’de açılan örgün Meslek Yüksek Okulları arasına Urfa’nın da alınması için yoğun çaba harcadı. Ankara Yüksek Öğretmen Okulunda Müdür olarak görevli iken 23.02.1976 tarihinde doğduğu topraklara dönerek, Urfa Meslek Yüksek Okulu’nun Kurucu Müdürü oldu.1980 yılına kadar Urfa’daki görevini sürdürdü. 1980-1982 yıları arasında İstanbul Çemberlitaş Kız Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği yaptı.

1982 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesine Öğretim Görevlisi olarak atandı ve 12 yıl görev yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı müşaviri görevini de sürdüren Mehmet Salih Önen 4 ciltlik Örnekleriyle Türkçe Sözlüğünün yazarlarındandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı