Binali Yıldırım’dan Çiftçilere: Deliler Gibi Ekin

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, katıldığı toplantıda çiftçilere uyarılarda bulundu. Yıldırım: “Deliler gibi ekin, dağı taşı ekin!” dedi.
 
AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AKP Sancaktepe Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı. Toplantıda ihraç edilen ürünler ile ilgili sıkıntılar dile getiren Yıldırım, savaşın ülkemizi de etkilediğini belirtti.
 
Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın tahıl ihtiyacımızı sıkıntılara soktuğunu belirten Yıldırım, çiftçilere de uyarıda bulundu. Yıldırım, “Deliler gibi ekin, dağı taşı ekin!” diyerek şu açıklamalarda bulundu;
 
 
“Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekatı bittikten sonra bunun en önemli bedelini yaşayacak ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini belirten Yıldırım, “Çünkü ticaretimizin büyük bir kısmı bu iki ülkeyle yapılıyor. Alışverişimizin 40 milyar doları Rusya ve Ukrayna ile yapılıyor. Bu iki ülkeden ülkemize 8 milyon ziyaretçi geliyor.
 
Bu iki ülke dünyanın tahıl ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyor. Şimdi bunlar yok, bunlar olmayınca ne olacak gıda, tarım ürünleri önemli hale gelecek. Sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde gıdaya erişimde sorunlar yaşanacak. Bunun farkındayız öncü göstergeleri görüyoruz ve gerekli tedbirleri de hükümetimiz alıyor. Birkaç konuşmamda tarıma çok dikkat çektim, vatandaşlara dedim ki ekin, deliler gibi ekin, dağı, taşı ekin. Merak etmeyin devletimiz sizin maliyetlerinizi biliyor, gereken desteği verecek. Yeter ki siz ekin çünkü artık gıda petrolden de altından da önemli hale geldi.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu