Beyazgül, Gazeteci Ali Şen’e Açtığı Davayı Kaybetti

Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Gazeteci Ali Şen'e açtığı davayı kaybetti. Şen: "Evine ekmek alamayan halk mı gurme olacak?" demişti.

 ali sen 2
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Gazeteci Ali Şen’e açtığı davayı kaybetti. Şen: “Evine ekmek alamayan halk mı gurme olacak?” demişti.
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Tanıtım Günleri’nde Gazeteci Ahmet Hakan ile bir araya gelmişti. Ahmet Hakan, Beyazgül ile olan sohbetini köşe yazsına taşımıştı. Beyazgül, kendisine köşesinde yer veren Hakan’a teşekkürlerini sunduğu bir paylaşım yapmıştı.

Beyazgül, Ben Bir Gurmeyim

Paylaşımda şu ifadelere yer verilmişti;
“Ahmet Hakan Coşkun ile hem gündemi değerlendirdik hem de Şanlıurfa turizmi ve gastronomisi üzerine konuştuk. Bugünkü köşesinde bizi ayırdığı yer için teşekkür ediyorum.” diyerek Ahmet Hakan’a “Ben de bir gurmeyim” demişti.
 
Beyazgül, Ahmet Hakan ile olan bu konuşması sosyal medya gündemine oturmuş. Yapılan paylaşıma onlarca yorum gelmişti. Yorum yapanlardan biri de Gazeteci Ali Şen olmuştu. Ali Şen, Beyazgül’ün Ahmet Hakan ile ilgili paylaşımın altına şu yorumu yapmıştı;

Ali Şen: Paralarımızı daha o zaman yemeye başlamıştınız

“Başkanım ben bir gurmeyin demişsiniz! İnanırım. Daha siz il başkanı iken belediye şoförü yakıtı da belediyeden olmak üzere size araç tahsis etmişti. Paralarımızı daha o zaman yemeye başlamıştınız. Ekmek, su haktan… Evine meyve alamayan halk mı Gurme olacak? Tabii siz Gurme olacaksınız.”
 
Ali Şen’in bu yorumu üzerine Başkan Beyazgül mahkeme yolunu tutmuş Ali Şen’e hakaret davası açmıştı. Açılan davanın sonuna gelindi. Ali Şen, Beyazgül’ün kendisine açtığı hakaret davasını kazandı.
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, Ali Şen’in yazdıklarının hakaret, küfür ve rencide edici bir davranış olmadığına karar verdi. Kararda;
 
“Bir hareketin tahkir edici olup olmadığı zamana yere ve duruma göre değişebilmektedir. Siyasetçilere yönelik eleştirilerin izin verilen sınırlarının özel kişilere nazaran daha geniş olduğu gerek iç hukukumuzda gerekse Uluslararası mahkeme kararlarında yerleşmiş bir ilkedir. Bu ilkenin gerekçesi siyasetçilerin özel kişilerden farklı olarak gazetecilerin veya halkın yakın denetimine açık olan kamuoyuna mal olmuş kişi haline gelmeyi bilerek tercih etmelidirler.” ifadelerine yer verildi.
ali sen

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu