Bedelli Askerlik Düzenlemesi TBMM’den Geçti

Bedelli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmesini de içeren düzenleme Meclis Genel Kurulu'ndan geçti.

Enflasyon Bedelli Askerliği De Vurdu

Bedelli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmesini de içeren düzenleme Meclis Genel Kurulu’ndan geçti.

AK Parti’nin hazırladığı ve 550 bin civarındaki yoklama kaçağı ile bakayaya bedelli askerlik imkânı da tanıyan “Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı.

Kanunla yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine imkan sağlanacak.

Buna göre, “askerliğe elverişli” kararı verilmiş olanlar bedelli askerlikten yararlandırılacak. Ödenecek bedel, ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katsayısı dikkate alınarak belirlenecek. Seçim sonrasında bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmeyecek.

Bedelli askerlik hizmetinden, fiili askerlik hizmetine başlayanlar; müracaat tarihine kadar yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlardan, bedelli askerliğe müracaat edip de seçim öncesi vazgeçenler veya müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde ödemelerini yapmayanlar yararlanamayacak.

BİHA

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu