Başkanlar Değişince Paralardaki İmzalar da Değişti

Merkez Bankası'nın başkan ve başkan yardımcılarının değişmesi ile beraber banknottaki imzalar da değişti.! 1 başkan ve 2 başkan yardımcıları imzalarını attı.

Merkez Bankası başkanlarının sürekli değişimi banknotlara da yansıdı. 100 TL ve 50 TL’lik banknotlarda imza değişti. Son 3 buçuk yılda 4. başkan olarak atanan Şahap Kavcıoğlu’yla birlikte başkan yardımcıları Mustafa Duman ve Taha Çakmak da basılan yeni banknotlara imzasını attı.

Bugün tedavüle çıkacak 100 ve 50 TL’lik banknotlara yeni başkan ve yardımcılarının imzaları konuldu.Resmi Gazete’de yayımlanan duyuru metni şöyle:Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:”E9 EMİSYON GRUBU 5. TERTİP 100 TL ve 50 TL BANKNOTLARIN TEDAVÜLE ÇIKARILMASINA İLİŞKİN DUYURU1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu V. tertip 100 TL ve 50 TL banknotlar 23 Şubat 2022 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II., III. ve IV. tertip 100 TL ve 50 TL banknotlara kıyasla, V. tertip 100 TL ve 50 TL banknotlardaki imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte;100 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Mustafa Duman,50 TL banknotlarda Başkan Yardımcısı Taha Çakmak’a ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II., III. ve IV. tertipleriyle tamamen aynıdır.I., II., III., IV. ve V. tertip banknotlar birlikte tedavül edecektir. Duyurulur.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu