Bas Gitar Çeşitleri Nelerdir?

Bas gitarlar çıkardıkları ses itibari ile klasik gitar ve akustik gitardan farkı anlaşılamayabilir. Bas gitarlar da kendi içlerinde bölümlere ayrılır. Akustik bas ve elektronik bas gitarlar yapısı ve çıkardıkları ses, kullanımı tamamen farklıdır. Elektro gitara yeni başlayanlara genellikle tavsiye edilen gitar türü elektro bastır. Elektro bas gitarların mekanizmasında manyetikler bulunur. Gitarın tellerine vurulduğunda ses hızlı ve etkili bir şekilde gitarda bulunan manyetiklere iletilir. Bu manyetiklerden ses amfiye iletilir. Böylece çok yüksek ve kaliteli ses ortaya çıkar.

Akustik bas gitar şekli geniş, oyuk ve basık bir gövdeye sahiptir. Oyuk gövde ne kadar iyi ve sağlamsa o kadar ses kaliteli ve yüksek olmasına katkı sağlar. Bas gitar kontrbastan harici diğer gitar modellerine göre daha kalındır. Bu gitar türü daha kalın tellere ve uzun ölçek özelliği bulunur. Akustik bas gitarda ses ve tonu değiştirme oynatma özelliği enstrümanın yan kısmında, elektro bas kısmında ise enstrümanın önünde bulunur. En çok tercih edilen elektro bas gitar 4 telli ve perdeli özelliğe sahiptir. Yalnızca tel sayısı gitaristin isteğine göre şekillenebilmektedir. 12 tele kadar elektro bas gitar üretilmekte ve istenilen kalınlık, incelik eklenebilmektedir.

Gitar Parmakla mı Pena ile mi Çalınmalı?

Bu durum kullanılan gitar türü ve gitaristin çalışma şekline bağlı olarak değişmektedir. Parmakla klasik gitar ya da bas gitar çalarken daha kolay ve farklı sololar elde edilebilir. Parmakla gitar çalmanın avantajı solo yapabilmektir. Başlangıçta zorlananlar mutlaka pena yardımı ile sololar yapmalı ve pratiklerine düzenli şekilde devam etmelidir.

Perdeli ve Perdesiz Gitar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Klasik gitar ya da akustik gitarların saplarının üzerinde yer alan çizgilere perde denilir. Bu perdeler olmadan üretilen gitar türleri ise perdesiz gitardır. Perdesiz gitar modellerinde daha fazla ses çıkar ve geçişler daha net bir şekilde hissedilir. Perdesiz gitar türlerine örnek olarak ise kemençe, ney ya da yaylı tambur enstrümanları verilebilir. Yüksek sesli ve buğulu müziklerde perdesiz gitarlar kullanılır. Böylece orijinal, estetik farklı müzikler ortaya çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu