Balıklıgöl’deki restorasyon bir türlü bitirilemedi

Şanlıurfa’da kentin simgesi olan Balıklıgöl’de doğu revaklarındaki çökme nedeniyle başlatılan restorasyon çalışmaları bir türlü bitirilemedi.

Balıklıgöl’deki restorasyon bir türlü bitirilemedi

Şanlıurfa’da, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğradığı mekanların başında gelen Balıklıgöl’de, yıllardır ziyaretçilerin fotoğraf çektirdiği doğu revaklarındaki çökme ve çatlakların tespit edilmesi üzerine, Şanlıurfa Valiliği tarafından geçen yıl aralık ayında restorasyon çalışmaları başlatılmıştı.

 

Şanlıurfa Valiliği tarafından restorasyon çalışmalarının başlanıldığı alanda yürütülen inşaatın bitiş tarihi verilmezken, sökülen revakların en kısa sürede tamamlanacağı belirtilmişti.

 

Ancak aradan geçen sürede tarihi mekanda çalışmalar bir türlü tamamlanamadı. Turizm sezonunun başlamasından önce tamamlanması hedeflenen çalışmalar 9’uncu ayına girdi. Restorasyon çalışmalarının ne kadar süreceği ise belirsiz.

 

Şanlıurfa Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürü Siracettin İlhan, nisan sonunda Ajans Urfa’ya yaptığı açıklamada, “Temennimiz bir ay içerisinde buranın bitmesidir. Tabii ki turizme etki edecektir. En minimum seviyeye azaltmak için elimizden geleni yapıyoruz. Biz isteriz ki çalışma daha erken bitsin ama zemin etüdü yapılmadan da uygulama uygun olmazdı” ifadelerini kullanmıştı.

 

KARTONDAN REVAK YAPILDI

 

Restorasyon çalışmaları sırasında oluşan manzara kirliliği de yerli ve yabancı turistlerin tepkisin çekiyor. Bu nedenle geçen haziranda gerçek taş revakların yerine manzara kirliliğinin önüne geçebilmek adına, inşaat alanının çevresine kartondan revak yapılmıştı. Karton revaklar Balıklıgöl’ün girişine yerleştirilmişti. Balıklıgöl’ü gezmeye gelenler, maket revakı görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu