Bakan Soylu: Dağdakilerin Sayısı 150 Seviyelerinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Dağdaki silahlı eleman sayısının şu an 150 seviyelerine indi” açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanlığı 2021 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, terörle mücadelede başarılı operasyonların gerçekleştirildiğini, düşmana korku salan, dosta güven veren bir anlayışın ortaya konulduğunu söyledi.

Artık süpürme zamanı, süpürmeye başlıyoruz.

Türkiye’nin rol model olan ve takip edilen bir ülke haline geldiğine işaret eden Bakan Soylu, bu yıl Bakanlık temasının “hedefler,” “sinerji” ve “iletişim” olduğunu aktardı. Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“2022 yılı hedefinizi söylüyorum, bu yıl terörün tüm kırıntılarını temizleyeceksiniz. Yılanın deliğinde olsalar bile bulup çıkaracaksınız. Artık terörün bir kırıntısını bile yurt içinde taşımayacağız. Altını kaldırmadık taş, aramadık, ayağımızı basmadık bir santimetrekare bile bırakmayacağız. Artık süpürme zamanı, süpürmeye başlıyoruz. Ya teslim olacaklar, devletin adaletine sığınacaklar ya da yok olacaklar. Yemin etmeliyiz bu millete, yenim etmeliyiz mukaddesatımıza, şehitlerimize. Söz vermeliyiz gelecek nesillerimize. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, dağlarımızda bir tek terör örgütü mensubu kalmamalı. Bu hesabı kapatmalıyız.”

Dağdaki silahlı eleman sayısının şu an 150 seviyelerinde

 

Şehirlerin huzur ve güven içerisinde olmasının istendiğini ifade eden Bakan Soylu, Türkiye’nin, üzerine yıkılan terör maliyetini gereğinden fazla taşıdığını vurguladı.

Bakan Soylu, 2015-2021 arasında PKK’nın terör eylemlerinin yüzde 95 azaldığını, eylemlerin niteliğinin de düştüğünü bildirdi.

Aynı dönemde terör örgütüne katılımın yıllık 5 bin 558’den 50’ye kadar düştüğünü aktaran Bakanımız Sn. Soylu, dağdaki silahlı eleman sayısının şu an 150 seviyelerine indiğini belirtti.

Bakan Soylu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hayatın değiştiğine dikkati çekti.

 

“Narkoterör Operasyonları PKK’nın Hayat Damarlarını Kesti”

 

2022’de terörün bütün kırıntılarını temizlemek durumunda olunduğunun altını çizen Bakan Soylu, uyuşturucu alanında da “narkoterör” operasyonlarının PKK’nın hayat damarlarını kestiğini kaydetti.

Uyuşturucu operasyonlarına ağırlık verilmesini isteyen Bakan Soylu, kök kenevir ekiminin engellenmesinin son derece önemli olduğunu bildirdi.

Bakan Soylu, “Buradan dron, İHA pilotlarımıza, o bölgelerde mücadele eden kahramanlarımıza sesleniyorum, lütfen gözünüzü dört açın. Bir tane kök kenevir yaprağını bile kaçırmamalısınız. Özellikle şimdi genetiği değiştirilmiş skunk, kök kenevirin yerini almaya başladı, buraya da hızlıca tedbir almamız gerekir.” diye konuştu.

Her bir kök kenevir bitkisinin, sentetik hapın terör örgütünün mermisi anlamına geldiğine işaret eden Bakanımız Sn. Soylu, uyuşturucuyla mücadelenin bölgenin istikrarı açısından da önemli olduğunu aktardı.

Orta Doğu’da uyuşturucunun beslediği tek terör örgütünün PKK olmadığını kaydeden Bakan Soylu, DEAŞ ve diğer silahlı grupların da bundan pay aldığının altını çizdi.

 

“Huzurumuzu 3-5 Çakala Teslim Edemeyiz”

Sınırlardan terör örgütlerinin aktarım yapmaya çalıştığına dikkati çeken Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Gözümüzü dört açmalıyız. Huzurumuzu 3-5 çakala teslim edemeyiz. Özellikle sınıra yakın bölgelerde veya geçiş güzergahlarında yol kontrolleri çok önemli, burada asla gevşememeliyiz. Güvenlik, bizim birinci önceliğimizdir. Vatandaşımızı bir endişeye sevk edemeyiz. Gerekirse ekiplerimizin yerlerini sık sık değiştirelim ve burada rutinin tuzağına düşmekten lütfen kaçınalım. Bu yıl kaçak göçle mücadelede farklı bir yıl olmasını istiyoruz.”

Bakan Soylu, Jandarma Genel Komutanlığına yeni ATAK helikopterleri alınacağını, kapasite gelişiminin süreceğini sözlerine ekledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu