Bakan Nebati Yeni Ekonomi Modelini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca ekonomide atılacak yeni adımlar açıklandı. 15 Haziran tarihinden itibaren gerçekleşeceği açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca ekonomide atılacak yeni adımlar açıklandı. Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi toplama işlemlerinin 15 Haziran tarihinden itibaren gerçekleşeceği açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomi yönetiminin başta enflasyon ve döviz kuru olmak üzere hızlı ve çözüm odaklı adımlar atmaya devam edeceğini belirterek, “Türkiye ekonomi modeli çerçevesinde atacağımız yeni adımlar silsilesi bu akşamdan itibaren kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi. Beklenen açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamaya göre yeni ekonomi modelinde Hazine ve Maliye Bakanlığı gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edecek. Senetler 3 ayda bir kupon getirisi sağlayacak, ödemede asgari getiri garantisi olacak. Getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecek.

Bakanlıkça yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımızca vatandaşların tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, GES talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir. Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri bakanlığımız sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecektir. İhraç edilecek senetler 3 ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır. Senedin kupon ödemesinde esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir.”

 

BİHA

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu