Bakan Kirişçi: Sel 15 Canımızı Aldı Ama Toprak Suya Kavuştu

Bakan Kirişçi, sel felaketi sonrası katıldığı televizyon programında: "Sel 15 canımızı aldı ama toprak da suya kavuştu." dedi.

Bakan Vahit Kirişçi yaptığı açıklama ile tepkiler topladı. Kirişçi, sel felaketi sonrası katıldığı televizyon programında: “Sel 15 canımızı aldı ama toprak da suya kavuştu.” dedi.
 
 
Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep’i etkisi altına alan can kayıpları ile beraber büyük maddi kayıpların olduğu sel felaketi yürekleri dağladı.
 
Türkiye’nin dört bir yanında sel felaketi için üzülen insanlar, yetkililerden yardım ellerinin uzatılmasını beklerken Bakan Kirişçi’nin yaptığı açıklama ile şaşkınlık yaşadı…
 
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, katıldığı bir televizyon programında sel ile ilgili açıklamada bulundu. Kirişçi, yaptığı açıklamada, “Sel, 15 canımızı aldı ama toprak da suya kavuştu” dedi. Kirişçi açıklamanın tamamında şu ifadelere yer verdi;
 
“Bitkisel üretim kısmında stoklarımız var. Buğdayla ilgili stoklarımız var. Regülasyon kurumlarımız var. Toprak Mahsülleri Ofisi, Et Süt Kurumu, Türk Şekeri gibi. Bunlar devrede. Fiyatlarda bir yükselme açıkçası beklemiyoruz. Bu yüzde 127.76’lık oran bir önceki ay yüzde 142’lerdeydi. Aylık artış 6’lara düştü. Genel ekonomiden tarımsal ekonomiyi ayırmak mümkün değil. Temel girdileriniz var. Girdi fiyat endeksine baktığınızda görürsünüz. ÜFE bu. TÜFE değil. Bu da zaman içerisinde tüketici fiyatlarına kaçınılmaz olarak yansıyor. Genel ekonominin seyrindeki iyileşme devam ettiği müddetçe buraya da yansıyacak. Buralarda bir endişemiz, kaygımız yok. Yağışların düzensizliği var. Kuraklık riski de vardı. Bir taraftan 15 canımızı aldı ama diğer taraftan toprak suya kavuştu. Atatürk Barajı’nda su mesafemiz 300 bin metreküp arttı. Bu önemli bir şey. Tabii ki taşkın, sel olmasın. Üç günde bu kadar yağış olsun elbette istemeyiz.”
Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu