Bakan duyurdu: Kentsel dönüşümde kira yardımı artıyor…

Murat Kurum, kentsel dönüşüm kira yardımlarının 1150 TL'den 1500 TL'ye çıkaracaklarını açıkladı.

bakan kentsel

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm destek ödemelerinde artışa gidildiğini belirterek, kira yardımlarının 1.150 liradan 1.500 liraya, 2.000 liradan 2.600 liraya çıkarıldığını duyurdu.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 17 Ağustos 1999 Depremi’nin yıl dönümünde İstanbul’da gazetecilerle bir araya geldi.

 

“Önceliğimiz milletimizin canıdır”

 

Bugüne kadar 81 ilde 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını ifade eden Kurum, şu anda 350 bin kentsel ve deprem dönüşüm projesinin devam ettiğini söyledi.

 

Kurum, 2035’e kadar deprem ve kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir alanın kalmaması için çalıştıklarını anlatarak, İstanbul ölçeğinde bugün 1,3 milyon dönüşmesi gereken yapı olduğunun bilgisini verdi.

 

Kentsel dönüşüm sürecinin topyekün yürütüldüğünü belirten Kurum, ‘’Eleştirmek çok kolay. Yani projeyi beyan edebilirsiniz. ‘Yüksek oldu, alçak oldu. Biraz daha fazla olabilirdi. Bu eleştirileri yapmak en kolayı. Ancak karşınızda bir can meselesi var, aile var. Ailenin yok olması var. Önceliğimiz bizim vatandaşımızın, milletimizin canıdır. Bu önceliklerle hareket ediyoruz ve ne zaman bir sel, afet, deprem yaşadıysak hep milletimizin yanında olmaya gayret gösterdik. Acılarını paylaştık. Acılarını paylaşırken de bir taraftan yeni hayatların resmini çizdik” diye konuştu.

 

“2035 yılına kadar bütün Türkiye’de dönüşümün başlamasını istiyoruz”

 

Bakan Murat Kurum konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Kurum, 2035 yılına kadar ki konut yapımı hedefleri, inşaat maliyetlerinin artışı sorusuna ilişkin şunları söyledi:

 

‘’Bu ülkede evi olmayan tek bir dar gelirli vatandaşımız kalmayana dek bu çalışmalarımızı yürüteceğiz. 2035 yılına geldiğimizde vatandaşımız yapan, yapmayan, yapamayanı ayırt edecektir. Biz de 2035 yılına kadar bütün Türkiye’de bu dönüşümün başlamasını istiyoruz. Maliyetler artıyor. Tüm dünyadaki tedarik zincir kira fiyatlarını arttırıyor. Tedarik zincirinin bugün normale dönmesiyle gerilediğini düşünüyoruz.’’ dedi.

 

Kurum, pandemi dönemi dahil olmak üzere tüm sektörlere destek olunduğunu belirterek Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin eylül ayında duyurulması karşısında konut fiyatları ve kiralarda düşüşler görüldüğünü söyledi.

 

 

“Tüm sektörlerin dahil olacağı konut kampanyasına destek olacağız”

 

Bakan Kurum, konut kampanyasını eylül ayında Emlak Konut Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yapılacağını belirterek ‘’Türkiye’de orta ve orta üstü proje yapan tüm sektörün içine dahil olacağı, bizim de bizzat bu projeye destek olacağımız bir kampanyayı Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz daha önce de yapmıştı. Şimdi de inşallah tüm sektörle gayrimenkul firmalarıyla birlikte eylül ayı içerisinde bu süreci başlatacaklar. Eylül ayında konut seferberliğimiz TOKİ Başkanlığımız eliyle başlayacak. Topyekun bütün sektör olarak vatandaşımızın bu noktada yanında olmaya devam edeceğiz. Kentsel dönüşümle ilgili artan maliyetler çerçevesinde desteğimizi 600 bin liraya, 600 baz puanı çıkaracak çalışmayı yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla inşallah bu destekleri bundan sonra vermeye devam edeceğiz. Yine bir düzenleme yaptık. Belediyelerimizle yapacağımız kentsel dönüşüm projelerinde belediyelerimize yüzde 50’ye kadar faiz desteği vereceğiz. Kirayla ilgili güncel şartlara göre biz de artışlarımızı yapıyoruz’’ dedi.

 

“Kentsel dönüşümde kira desteği 1.150 TL’den 1.500 TL’ye çıkarıyoruz”

 

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm bölgelerindeki kira desteğine ilişkin güncelleme yapıldığını belirterek, “Kentsel dönüşümde kira miktarını bugün itibarıyla 1.150 liradan 1.500 liraya çıkarıyoruz. Proje bazında 2 bin lira olan yerlerde de kira yardımlarımızı 2600 liraya çıkarmış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu