Bakan Açıkladı! Çalışma Saatleri Değişecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı bir programda mesai saatleri ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı bir programda mesai saatleri ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

ŞANLIURFA- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Uzaktan Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Çerçevesi: Sağlıklı ve Üretken Uzaktan Çalışma” konulu panele katıldı. Programda konuşan Bilgin, mesai saatleri ile ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

MESAİ KAVRAMI GERİDE KALDI

Günümüz çalışma hayatında artık 8-5 mesaisinin geride kaldığını belirten Bilgin, “Netice itibarıyla insanların 12 saat, 14 saat zorla çalıştırıldığı günler geride kalmıştır. Bugün 8-5 mesaisinin geride kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Bu da değişimi açıklamaya yeterli değil. Aynı mekan da toplanıp, üretim sürecine katkı verme anlayışı ve geleneğinin de aşınmış olduğu bir dönemden geçiyoruz” ifadesini kullandı.

UZAKTAN ÇALIŞMA BİÇİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Bakan Bilgin’in, ‘mesai saatleri değişiyor mu?’ yorumlarına neden olan açıklamasının devamında ise şunlar kaydedildi:

“8 saati biz normal olarak algılamaya başladık. Oysa yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame eden yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor diye düşünmemiz, eleştirmemiz lazım. Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bu konuda pilot bir uygulama başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak. Muhtemelen 25 yıl sonra 6 veya daha az saat fiziki çalışma, onun dışında uzaktan çalışmanın da olduğu çalışma biçimleri devreye girecek. Bu kaçınılmaz. Teknoloji emeği ikame ettikçe, teknoloji üretim sürecinin mekanla bağını kopardıkça bu değişmeler kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu