Aydınlık, Nöbetteki çiftçileri Gündeme Getirdi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde vatandaşlar gecenin karanlığında nöbet tutmaya başladı. Yüzlerce çiftçi suların kesik olmasından dolayı büyük mağduriyet yaşıyor.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde vatandaşlar gecenin karanlığında nöbet tutmaya başladı. Yüzlerce çiftçi suların kesik olmasından dolayı büyük mağduriyet yaşıyor.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde çiftçiler gecenin karanlığında DSİ sulama kanallarının başında nöbet bekliyor. Yüzlerce çiftçi, ekinlerini sulayamadıklarını, DSİ kanallarında suyun olmadığını belirterek yetkililerden yardım talep ediyor.

Nöbet tutan çiftçiler, “Biz buradan gittikten sonra gelip mevcut olan suyu da kesecekler. Biz burayı terk etmeyeceğiz” diyerek yetkilerin seslerini duymalarını istedi. Suruç’ta nöbet tutan çiftçiler şu açıklamalara yer verdi;

“Bütün insanlar burada toplanmış. Emekçi halk perişan. vermiş olduğumuz mazotun, gübrenin ve ilaçlamanın hakkını çıkaramadığımız gibi üstüne Üstelik bir de sularımız kesiliyor. Suların kesilmesinden dolayı ürünlerimizi kaldıramıyoruz. Büyük bir zarar içerisindeyiz ve şu anda hiçbir yetkili yok.

Gecenin bu karanlığında halk burada… Halk kendi emeğinin peşinde koşuyor ama DSİ yetkilileri suyu bırakmıyorlar. En büyük bahaneleri “Şu anda bizim pompamız çalışmıyor” oluyor. Oysa Biz bütün ödemelerimizi yaptık. Çiftçi borçlarını ödedi. Çiftçi bütün emeğinin karşılığını vermek için elinden gelen her şeyi yapmasına rağmen yetkililer gereken şeyleri yapmıyor. Şu an burada 200 kişi var. Araçlar sayısı şu anda gözükmüyor gecenin karanlığında. Araçlar 1 kilometre kuyruk oluşturmuş durumda. DSİ kanalında su yok.

Mevcut su çok çok az, yetersiz. Normalde Bu kanaldan 30 köye su gidiyor. Binlerce dönüm arazi şu anda sulanamıyor. Pamuk arazileri var. Mısır arazileri var. İnsanlar ekinlerini sulamadığı için büyük bir perişanlık içerisinde. Burada oturmuşlar. Çocuklarını ve ailelerine bırakmışlar gelmişler. Gelmişler gecenin karanlığında yetkililerden bir ses bekliyorlar ama şu ana kadar hiçbir yetkiliden hiçbir ses gelmedi.

Bizim meramımız bir yetkilinin, valimizin, kaymakamımızın bu işe el atması. Hakkımıza yardımcı olması. Basından yetkililerin buraya gelmesini bizim olan hakkımızın bize verilmesini istiyoruz. DSİ’nin araçları 1 kilometre ötede duruyor. Halk Buradan dağıldıktan sonra gelip mevcut olan suyu da kesecekler. Ne amaçladıklarını bilmiyoruz. Daha önce de suyu kestiler. Halkın biraz direnmesi sonucu yeniden açıldı. Sayın valimizin ve kaymakamımızın buraya teşrif etmesini bekliyoruz.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu