Topçu Meydanı Da Kendi İsmine Kavuşur Mu

Şanlıurfa’nın simgelerinden olan ve daha sonra ismi Rabia Meydanı olarak değiştirilen Topçu Meydanı eski ismine kavuşmayı bekliyor.

URFA MEYDAN

Şanlıurfa’nın simgelerinden olan ve daha sonra ismi Rabia Meydanı olarak değiştirilen Topçu Meydanı eski ismine kavuşmayı bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda ismi Rabi olarak değiştirilen Topçu Meydanı için kent dinamikleri ve vatandaşlar tepki gösterse de karardan vazgeçilmedi. Bütün Şanlıurfalıların Topçu Meydanı olarak bildiği meydanın ismi siyasilerin kararıyla Rabia olarak değiştirildi.

Gözler Topçu Meydanına Çevrildi

İstanbul’un fethinin simgesi olan Ayasofya yıllarca müze olarak kullanılmış ve cami sıfatını yitirmesi ve İslam kültüründen koparılmak için her türlü yola başvurulmuştu. Ayasofya camisi alınan kararla cami yıllardır hasret çektiği cemaatine kavuşarak yeniden ibadete açıldı. Ayasofya’nın cemaatine kavuşmasıyla gözler Şanlıurfa’nın siyasiler tarafından ismi değiştirilen Topçu meydanına çevrildi.

Topçu Meydanı asıl İsmine Kavuşur mu?

Şanlıurfalılar da kent kültürüyle birleşen Şanlıurfa’nın simgeleri arasında her alan Topçu Meydanının isminin geri verilmesini bekliyor. Şanlıurfalılar, Şanlıurfa’nın ismi ve kültürüyle bütünleşen Topçu Meydanı isminin Rabia olarak kalmasını istemiyor. Akıllarda, Ayasofya cemaatine kavuştu, Şanlıurfa Topçu meydanı da kendi ismine kavuşur mu? sorusu kaldı.

Basliksiz 6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu