Asgari Ücretli Gıda Masraflarını Bile Karşılayamıyor

TÜR-İŞ açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Yapılan araştırmaların çarpıcı sonuçlarında asgari ücretlinin gıda masraflarını bile ödeyemediği görüldü.
 
TÜR-İŞ açlık ve yoksulluk sınırının ne seviyede olduğu konusunda yaptığı araştırmaların sonucu yayımladı. Yayımlanan sonuçta çarpıcı ifadelere yer verildi.
 
Zamların katlanarak devam etmesi, asgari ücretin yüzde 50 oranında zamlanmasını boşa çıkardı. Asgari ücretin yükselmesine sevinen vatandaşların sevinci yapılan zamlarla kursağında kaldı. Öyle ki vatandaşlar yiyecek ekmeğin hesabını bile tutmaya başladı.
 
Tüm bulnar olurken TÜRK-İŞ Türkiye’deki açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Yapılan açıklamaların sonucu korkunç olurken, insanların gıda masraflarını bile karşılamakta güçlük çektiği görüldü.
 
 
Dört kişilik ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması ifade eden açlık sınırı, 4bin 928 oldu.
 
Gıda ile giyim konut ulaşım Eğitim Sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplamını ifade eden yoksulluk sınırı da araştırıldı. Araştırmalarda yoksulluk sınırı 16 bin 52 lira olarak hesaplandı. Araştırmaların sonucuna göre;
4 kişilik bir ailenin asgari ücretle gıda masraflarını bile karşılamakta güçlük çektiği görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu