Akşener Urfa’da Dinledi! İmamoğlu İstanbul’a Götürdü

18 yaşına gelince yurtdışına çıkma hayallerinin olduğunu Meral Akşener’e anlatan Urfalı genç, İmamoğlu tarafından İstanbul’da misafir edildi.

18 yaşına gelince yurtdışına çıkma hayallerinin olduğunu Meral Akşener’e anlatan Urfalı genç, İmamoğlu tarafından İstanbul’da misafir edildi.

Geçtiğimiz aylarda Şanlıurfa’ya bir ziyaret gerçekleştiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Urfalı bir gençle diyaloga girdi. 16 yaşındaki Urfalı genç Uğur Alkan, işsizlik ve ekonomik sıkıntılarının olduğundan bahsetmişti. Uğur Alkan, Meral Akşener’in “Kaç Yaşındasın evlamdım” sorusuna “16 yaşındayım.18 olunca yurt dışına çıkacağım” cevabını vermişti.

Meral Akşener ile Urfalı gencin arasında geçen bu konuşma Ekrem İmamoğlu’nun dikkatini çekti. Konuşmadan etkilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 15 – 20 gün boyunca Urfalı o genci aradı. Aradığını sonunda bulan İmamoğlu Uğur Alkan ve abisini İstanbul’da misafir etti.

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’nin düzenlediği ‘İyi Kalkınma Kongresi’nde konuşma yapan İmamoğlu söz konusu gençle ilgilenmesinin detaylarını anlattı. İmamoğlu şu ifadelere yer verdi;

Sayın Genel Başkanım Meral Hanım. Urfa’da geziyordunuz ve bir genç çocuk sizin önünüzü kesti. Karşılıklı sıkı bir diyalog yaşadınız. Çocuk size sıkıntılarını anlattı. Ailedeki geçim sorunlarını anlattı. İşsizliği anlattı. Sonra siz ona ‘Kaç yaşındasınız evladım.’dediniz. Sorunuz sadece ‘Kaç yaşındasınız evladım’  ama o çocuğun size cevabı beni çok etkilemişti. ’16 yaşındayım. 18 olunca yurt dışına gideceğim’  
Urfa’da 16 yaşındaki bir çocuğun hayaline bakar mısınız? Artık İstanbul’dan da vazgeçti. Çünkü buradaki Urfalı akrabalarının durumunu biliyor ve duyuyor. O yüzden ‘16 yaşındayım 18 olunca yurt dışına gideceğim’ diyor.

 
Sonra Urfa’yı analiz ettim. Urfa yaş ortalaması 19. Türkiye’nin yaş ortalaması 33-34. İstanbul 32 küsur. Ben bu çocuğu buldum sayın genel başkanım. Buldurttum ve 15-20 gün sonra İstanbul’a getirttim. Abisi ve kuzeni ile geldi. 6 gün burada misafir ettirdim. Bir analiz yapın dedim. Neyi yaşıyor bu ülke. Biz bu analizi Urfa’da yapamazsak buna dair bir kapsayıcılık bu ülkede var edemezsek. O çocuğun ilk geleceği yer İstanbul.

O fakirlik o yoksulluk burada derinleşecek. Daha ileri gideyim. Zaten vatandaş kaçmak istiyor. 16 yaşındaki bir çocuk bile. Burada kaldılar. Sonra çağırdım. Son gün 4-5 saati beraber geçirdik. Abisi 32 yaşında. En küçükleri 11-12 yaşında. Kaç kardeşlermiş biliyor musunuz; 17 kardeş. Tek anne 17 çocuk. Şimdi biz bu ülkede çok temel konuyu konuştuğumuz için söylüyorum. Kapsayıcılık çok önemli”

 

 

Maximum Etüt Merkezi... Bilgi için: 0543 566 08 30

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu