AK Vekil Emin Önen’den Dünya Çevre Günü Mesajı

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Dünya Çevre Günü bir mesaj yayınladı. Önen, “Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakalım” dedi.

AK Vekil Emin Önen’den Dünya Çevre Günü Mesajı

“Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakalım”

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Dünya Çevre Günü bir mesaj yayınladı. AK Vekil Emin Önen mesajında, “Doğanın korunması ve tahribatın engellenmesi hayati bir önem arz etmektedir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakalım” diyerek Dünya Çevre Gününü kutladı.

Herkes Sağlıklı Ve Dengeli Bir Çevrede Yaşama Hakkına Sahiptir

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, Anayasamızın 56. Maddesinde de, “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” hükmüne yer verilmiş olduğunu, bu çerçevede yaşadığımız çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak, çevre kirlenmesini önlemek, Devlet ve vatandaşlar için Anayasal bir ödev olarak düzenlenmiş olduğunu söyledi.

Çevrenin Korunması Evrensel Boyutlara Ulaşmıştır

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, “Çevrenin korunması ve çevresel dengenin sağlanması bugün ulusal sorun olmaktan çıkmış, evrensel boyutlara ulaşmıştır. Son yüzyıllarda yaşanan hızlı sanayileşme, plansız şehirleşme ve doğal kaynakların fütursuzca tüketiminin olumsuz etkileri, yaşam kalitesini ve sürekliliğini tehdit eder hale gelmiştir. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde insanlığın gelecekte çok ciddi çevre sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağı unutulmamalıdır” diyerek Dünya Çevre Gününü kutladı.

Orman Yurdun Öz Evladı Ormansız Yok Dünya Tadı

AK Vekil Emin Önen, Aşık Veysel’in, “Orman yurdun öz evladı ormansız yok dünya tadı” sözünü hatırlatarak,  “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Maneviyatla yoğrulmuş kültürümüzde, çevreyi; tabiatı, Allah’ın eseri ve emaneti olarak görmemiz gerektiğine dikkat çekilir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak azmiyle, tabiatın maruz kalabileceği her türlü önlemi mutlaka almak zorundayız. Çevrenin bize geçmiş kuşaklardan kalan bir miras değil, gelecek nesillere bırakacağımız bir emanet olduğu gerçeğini hatırlatarak,  gelecek kuşaklara daha yeşil, daha güzel bir dünya bırakmak bizler için insani, ahlaki ve manevi bir görevdir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi Dünya Çevre Gününü tebrik ediyor; doğal zenginliklerimizin korunması ve gelecek nesillere aktarılması hususunda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Türkiye olarak icra ettiğimiz pek çok çalışmayla daha yaşanabilir bir dünya için gayret göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Doğayı Tüketme, Yok Etme, Yaşat

AK Vekil Emin Önen, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Sıfır Atık projesini başlatarak üzerinde titizlikle duran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin de Dünya Çevre Günü vesilesiyle yayınladığı mesajda belirttikleri gibi; yürekten inanıyoruz ki, tabiat sevgisiyle değişen her yaşam, çözümün hayati bir parçası olacak. Su, toprak, hava ve tüm canlıların insanlığa anlatmak istediği tek bir şey var; Doğayı tüketme, yok etme, yaşat. Her şeyden önce yaşamak için, yaşatmaya muhtacız. Şifa kaynağımız tabiatla dengeli, ölçülü ve ahenk içindeki bir ilişkiyi yeniden tesis etmeliyiz. Sıfır Atık hareketleriyle başlayan dönüşümü yaygınlaştırarak, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma imkânına halen sahibiz. Yeter ki, hiçbir ülkeyi, hiçbir insanı teğet geçmeyecek iklim değişikliğini tersine çevirebilecek son kuşak olmanın bilinciyle hareket edelim.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu